Praca Bytom

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 266

 • Pomocnik Montera Rusztowań

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny
  15 godz.
 • Monter rusztowań

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  15 godz.

Praca w Bytomiu

Bytom to miasto w województwie śląskim znajdujące się w obrębie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Stanowi ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny w regionie. Może również poszczycić się wielowiekową historią, unikatowymi zabytkami i licznymi atrakcjami. 

Bytom, woj. śląskie - miasto z zabytkami

Jest miastem o wyjątkowym charakterze, które bez wątpienia warto odwiedzić. Stwarza także możliwości rozwoju zawodowego. Tradycyjnie związane z przemysłem ciężkim i górnictwem, współcześnie stawia też na inne obszary gospodarcze, na przykład przemysł lekki, branżę technologiczną czy turystykę. 

Kto bez problemu dostanie w Bytomiu pracę? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat rynku pracy w województwie śląskim, w szczególności w obrębie konurbacji górnośląskiej. 

Bytom – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Bytomia wynosi 165,3 tys. osób. Miasto zajmuje powierzchnię 69,44 kilometra kwadratowego. Gęstość zaludnienia jest w nim duża (2379,9 osób na kilometr kwadratowy). 

Do miasta są przypisane:

 • numer kierunkowy (+48) 32, 
 • kody pocztowe od 41-900 do 41-936, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów SY.

Historia Bytomia sięga wieków średnich. Jego początki związane są z postacią Bolesława Chrobrego, który miał założyć na tych terenach warowny gród. Miejscowości zostały nadane prawa miejskie w 1254 r. Już w średniowieczu wydobywano tu srebro oraz ołów, rozwijało się także rzemiosło. Do dziś przetrwał także średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Unikatowa zabudowa Bytomia również jest w znacznej mierze zabytkowa – w większości pochodzi z XIX i początków XX wieku. W mieście znaleźć można także starsze budowle. 

Do atrakcji Bytomia należą na przykład gotyckie, XIII wieczne podziemia Domu Gorywodów, Kościół św. Wojciecha, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościół Świętego Ducha i wiele więcej. 

Bytom stanowi ważne centrum kulturalne w regionie. Działalność prowadzą tu takie instytucje jak Opera Śląska, Muzeum Górnośląskie, BYtomskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika oraz inne galerie i placówki. W latach 90. powstał tutaj jeden z pierwszych w kraju teatrów tańca – Śląski Teatr Tańca. Obecnie jego tradycję kontynuuje Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. W mieście odbywają się festiwale, wydarzenia, koncerty, imprezy sportowe, np. Bytom Film  Festiwal, Bytomski Półmaraton itp. 

Bytom (śląskie) to miasto na prawach powiatu. Należy do Związku Polskich Miast, Związku Powiatów Polskich, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Miejscowość znajduje się na północy-zachód od Chorzowa i Katowic. Miasta Metropolii cechuje bardzo rozbudowana sieć połączeń drogowych. Przez sam Bytom przebiega wiele tras o znaczeniu regionalnym i ogólnokrajowym – autostrada A1, drogi krajowe nr 11, 78, 79, 88, 94, droga wojewódzka nr 925, a także drogi lokalne. Bytom sąsiaduje z Tarnowskimi Górami, Piekarami Śląskimi, Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem, Świętochłowicami, Zabrzem i innymi miejscowościami. Żeby dostać się z Bytomia do centrum Katowic, trzeba pokonać trasę o długości około 14 kilometrów. 

Na terenie Metropolii sprawnie działa transport publiczny. W przyszłości cały obszar ma być obsługiwany przez Kolej Metropolitalną. 

Na terenie miasta działa podstrefa Bytom Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, inkubatory przedsiębiorczości, rozbudowane zaplecze okołobiznesowe. Bytom to prężnie rozwijające się centrum życia gospodarczego, przyciągające inwestorów z Polski i zagranicy. Stan gospodarki w liczbach obrazuje rejestr REGON.

Podmioty gospodarki narodowej – miasto Bytom (stan w sierpniu 2020 r.):

 • łącznie – 16 659, 
 • podmioty zatrudniające od 250 do 999 osób – 7, 
 • podmioty zatrudniające od 50 do 249 osób – 108, 
 • podmioty zatrudniające od 10 do 49 osób – 561, 
 • podmioty zatrudniające do 9 osób – 15 983. 

Warto zauważyć, że w całym podregionie bytomskim zarejestrowanych jest w sumie 45 063 jednostek gospodarczych, w tym 32 duże podmioty (2 o kadrze od 1000 osób). 

Na terenie miasta najwięcej jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów (3794), prowadzących działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości (2574) i budowlanych (1807). Górnictwem i wydobywaniem zajmuje się 30 bytomskich podmiotów gospodarki narodowej. 

Rynek pracy, oferty pracy – Bytom

W sierpniu 2020 r. w  rejestrze bytomskiego urzędu pracy znajdowało się 4,9 tys. osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia w mieście jest wyraźnie wyższa od średniej wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Wynika to na przykład z niedostosowania kwalifikacji i umiejętności dostępnej kadry do wymogów firm. 

Stopa bezrobocia wg GUS (sierpień 2020 r.):

 • Polska – 6,1%,
 • woj. śląskie – 4,8%, 
 • Bytom – 10,5%.

Jednocześnie zlecane przez resort pracy badanie – Barometr zawodów pokazuje, że w mieście pracodawcy mają problemy z zapełnieniem wakatów w wielu branżach. Największy deficyt w 2020 r. dotyczy 5 profesji: blacharza i lakiernika samochodowego, cukiernika, fryzjera, mechanika pojazdów samochodowych, piekarza. 

Niemniej na liście zawodów deficytowych znalazło się 31 pozycji, na przykład: kierowca autobusów, kelner, kosmetyczka, kucharz, lakiernik, lekarz, ratownik medyczny, spawacz, ślusarz, tapicer. 

PUP Bytom

Adres: ul. Łagiewnicka 15, 41-902 Bytom
E-mail: urzad@pupbytom.com.pl
Telefon: 32 81 02 224