Praca Siemianowice Śląskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 257

 • Pomocnik Montera Rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Siemianowice Śląskie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny
  13 godz.
 • Monter rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Siemianowice Śląskie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  13 godz.

Praca w Siemianowicach Śląskich

Siemianowice Śląskie to miasto położone na Górnym Śląsku. Jest zlokalizowane w centralnej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na północ od Katowic, graniczy także między innymi z Sosnowcem, Chorzowem, Piekarami Śląskimi.

Siemianowice Śląskie, z uwagi na położenie w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową, zaplecze biznesowe, kadrowe i naukowe stanowi miejsce o dużych walorach inwestycyjnych. Na przedsiębiorców czekają tereny, nieruchomości oraz udogodnienia np. podatkowe gwarantowane przez Podstrefę Sosnowiecko-Dąbrowska Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Siemianowice Śląskie, Górny Śląsk

Miasteczko rozwija się gospodarczo, co przekłada się na korzystną sytuację na rynku pracy. Bezrobocie w Siemianowicach Śląskim jest niskie – stopa bezrobocia wyniosła tu 5,4% we wrześniu 2020 r. (źródło: GUS), dla porównania wskaźnik obliczony dla Polski w tym samym czasie był na poziomie 6,1%.

Choć jest to miejscowość tradycyjnie związana z górnictwem węgla kamiennego oraz produkcją maszyn (prowadzoną również na potrzeby wojska), w Siemianowicach Śląskich praca czeka na specjalistów o różnych kwalifikacjach. Czytaj dalej i zapoznaj się z sytuacją społeczno-gospodarczą w tym mieście w województwie śląskim. 

 

Siemianowice Śląskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Siemianowice Śląskie mają status miasta na prawach powiatu. To wielowiekowa miejscowość, której historia sięga średniowiecza, około XII w. Niemniej status miasta Siemianowice Śląskie uzyskały stosunkowo niedawno, bo w 1932 r. 

W mieście można znaleźć zabytki, ciekawe miejsca wypoczynku i rekreacji. Do największych atrakcji Siemianowic Śląskich należy klasycystyczny Pałac Donnersmarcków wraz z otaczającym go parkiem. Na liście ulubionych miejsc wypoczynku siemianowiczan znajduje się tutejsza bażantarnia, czyli rozległy kompleks leśny objęty ochroną. Warto dodać, że tuż za południową granicą miasta rozciąga się Park Śląski w Chorzowie, a w nim planetarium, ogród zoologiczny i inne atrakcje. 

Liczba mieszkańców Siemianowic Śląskich wynosi 66,8 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 25,52 kilometra kwadratowego. Ma przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • kody pocztowe – 41-100, 41-103, 41-106, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – SI. 

Miasteczko leży na obszarze wysoko zurbanizowanym i o rozbudowanej infrastrukturze transportowej. To ważne atuty poszerzające zarówno rynki zbytu dla tutejszych przedsiębiorców, jak i rynek pracy. Przez Siemianowice Śląskie przebiega między innymi droga krajowa nr 94, łącząca miasto z Będzinem i Bytomiem. 

Rynek pracy, oferty pracy – Siemianowice Śląskie

W historii Siemianowic Śląskich, które przez stulecia rozwijały się jako ośrodek rolniczy, przełomowa była rozpoczęta w XIX w. industrializacja – rozpoczęcie działalności górniczej i hutniczej na tych terenach. Współcześnie w mieście stawia się także na rozwój innych sektorów gospodarki – na przykład handlu, usług i IT. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na 30.09.2020 r.) w Siemianowicach Śląskich działa 6470 podmiotów gospodarki narodowej. 7 z nich to duże jednostki zatrudniające od 250 do 999 pracowników, a 41 – średnie (50-249 miejsc pracy). Pozostałe 6422 to małe lub średnie podmioty. 

W mieście najwięcej jest firm handlowych lub oferujących naprawę pojazdów samochodowych (1611) – stanowią blisko jedną czwartą wszystkich zarejestrowanych działalności. Sporo jest też przedsiębiorstw budowlanych (840), zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową bądź techniczną (671) i zakładów przemysłowych (526). 

Oferty pracy w Siemianowicach Śląskich często kierowane są do osób z wykształceniem technicznym, uprawnieniami budowlanymi czy do posługiwania się różnego rodzaju maszynami przemysłowymi – ale nie tylko. W ocenie szans na zatrudnienie warto wziąć pod uwagę wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego rokrocznie na polecenie resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach w kraju. 

W 2020 r. w Siemianowicach Śląskich eksperci rynku pracy wskazali zarówno zawody deficytowe, jak i nadwyżkowe. W tej pierwszej grupie – to znaczy profesji, których przedstawicieli chętnych do pracy jest w mieście za mało – znaleźli się:

 • z branży budowlanej – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze,
 • z gastronomii – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, szefowie kuchni, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, 
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, 
 • z motoryzacji i produkcji przemysłowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, ślusarze, tapicerzy, spawacze, 
 • z innych branż – pracownicy służb mundurowych, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy, fryzjerzy.

Z kolei trudności ze znalezieniem pracy w Siemianowicach Śląskich mogą mieć:

 • bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej,
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
 • pracownicy administracyjni i biurowi,
 • sprzątaczki i pokojowe.

PUP Siemianowice Śląskie

Adres: ul. Wyzwolenia 17, 41-103 Siemianowice Śląskie
E-mail: kancelaria@pup.siemianowice.pl
Telefon: 32 765 29 45