Praca Wojkowice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 329

Praca w Wojkowicach

Wojkowice to miasto znajdujące się w południowej Polsce, w Zagłębiu Dąbrowskim. Jest zlokalizowane na północ od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w okolicy Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Czeladzi, Będzina. Samo nie przynależy do obszaru metropolitalnego, niemniej jego bliskość powiększa potencjał inwestycyjny Wojkowic i przyczynia się do ich rozwoju. 

Współcześnie miasteczko cechuje się różnorodnością gospodarczą. Gdzie szukać w Wojkowicach pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką tego miasta w województwie śląskim. 

 

Wojkowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wojkowice to niewielkie miasto, zarówno pod względem powierzchni, jak i populacji. Liczba mieszkańców Wojkowic wynosi około 9 tys. osób. W miejscowości obowiązują:

 • kod pocztowy – 42-580, 
 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – SBE.

Wojkowice (woj. śląskie) przynależą do powiatu będzińskiego. Same pełnią funkcje administracyjne i kulturalne. Znajdują się tu:

 • Urząd miasta Wojkowice
  Adres: Jana III Sobieskiego 290a, 42-580 Wojkowice
  Telefon: 32 769 50 66
 • Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach
  Adres: Jaworznik 6, 42-580 Wojkowice
  Telefon: 32 769 64 82

Z kolei w powiatowym Będzinie znajduje się urząd pracy obejmujący teren Wojkowic. 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie
  Adres: Ignacego Krasickiego 17, 42-500 Będzin
  Telefon: 32 267 30 03

Powierzchnia miasta wynosi 12,77 kilometra kwadratowego. Prócz zabudowanego centrum w obrębie miasta są liczne pola uprawne, a także sady i tereny leśne. Do dyspozycji mieszkańców jest rozległy Park Wojkowice, w którym znajduje się stadion miejski. 

Dzieje Wojkowic mają początek w średniowieczu. Prawa miejskie otrzymały dwukrotnie, w 1962 r., a po ich utracie na 15 lat, ponownie w 1992 r. Przełomowy dla miejscowości był 1912 r., w którym rozpoczęto na tych terenach działalność górniczą w Kopalni Węgla Kamiennego Jowisz (działającej do końca XX w.). Górnictwo przyczyniło się do zwiększenia liczby ludności, budowy kolejnych osiedli robotniczych, szkoły i innych obiektów użyteczności publicznej. 

Z Wojkowic do siedziby władz powiatowych, czyli Będzina, jest około 10 kilometrów. Mniej więcej taka sama odległość dzieli miejscowość od Piekar Śląskich. Wystarczy przejechać 7 kilometrów, by dostać się z Wojkowic do centrum Siemianowic Śląskich, a 8 kilometrów – żeby dojechać do Czeladzi. Bytom znajduje się w odległości 13 kilometrów, Chorzów, Katowice i Sosnowiec – 15 kilometrów. Niewielkie odległości między miastami znacznie poszerzają rynek zbytu dla okolicznych przedsiębiorców oraz rynek pracy, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego konurbacji górnośląskiej. 

Rynek pracy, oferty pracy – Wojkowice

Wojkowice znajdują się w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Niegdyś miasteczko górnicze, dziś stanowi ośrodek drobnego przemysłu, handlu i usług.

Zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) w miasteczku funkcjonuje łącznie 868 podmiotów gospodarki narodowej. Jedyna duża jednostka (kadra rzędu 250-999 pracowników) należy do sektora budżetowego. Budżetowe są także 2 z 4 średniej wielkości podmiotów (50-249 pracowników). Pozostałe to małe i mikrojednostki, które w większości należą do sektora prywatnego. 

Czym zajmują się wojkowiccy przedsiębiorcy? W miasteczku dominują:

 • handel, naprawa pojazdów samochodowych – taką działalność deklaruje 23,8% podmiotów gospodarki, 
 • budownictwo – 11,3%, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 10%, 
 • przetwórstwo przemysłowy – 8,5%.

Z uwagi na dość ograniczone możliwości zatrudnienia w mieście, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową tych okolic, część wojkowiczan decyduje się na podjęcie pracy w sąsiednich miejscowościach bez obaw o zbyt długotrwałe dojazdy. 

Stopa bezrobocia w powiecie będzińskim jest nieco wyższa od średniej krajowej. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2020 r. wynosiła 7,6% (wskaźnik ogólnopolski w tym czasie był na poziomie 6,1%, a wojewódzki – 4,8%). W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie znajdowało się wówczas około 3,5 tys. bezrobotnych. Aktywizacja zawodowa mieszkańców Wojkowic i innych miejscowości powiatu będzińskiego stanowi zatem ważne wyzwanie stojące przed władzami samorządowymi i tutejszymi instytucjami rynku pracy. 

Warto dodać, że mimo wysokiego – na tle województwa śląskiego – bezrobocia w powiecie, notuje się w nim braki kadrowe dotyczące wielu profesji. Sytuację wzmożonego zapotrzebowania na specjalistów z różnych branż obrazują wyniki badania Barometr zawodów. W 2020 r. w powiecie będzińskim pracodawcy mają największy kłopot ze znalezieniem chętnych do pracy i wykwalifikowanych nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, a także spawaczy – deficyt tych specjalistów jest bardzo duży. 

Niemniej, na liście zawodów deficytowych znajduje się kilkadziesiąt pozycji. Luki kadrowe dotyczą nie tylko oświaty i produkcji przemysłowej, ale też zakwaterowania, gastronomii, branży transportowej, budowlanej, księgowości, administracji czy motoryzacji. 

Szukaj pracy w mieście