Praca Chęciny

Najnowsze oferty pracy: 412

 • Glazurnik

  Danwood S.A.   świętokrzyskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę
  1 godz.
 • Kierownik kontraktu

  MIRBUD S.A.   świętokrzyskie  
  kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B
  2 godz.

Praca w Chęcinach

Chęciny to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca zaledwie 15 km od Kielc. Miasto przynależy do powiatu kieleckiego, jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Ten teren o znacznych walorach turystycznych przyciąga gości z całej Polski i zagranicy. Czy jednak to właśnie branża noclegowa i gastronomiczna dominują w gospodarczym krajobrazie tej okolicy? Jakie oferty pracy w województwie świętokrzyskim można znaleźć właśnie w Chęcinach? Oto charakterystyka miejscowości.

Chęciny – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Gmina i miasto Chęciny znajdują się w centrum województwa, na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej, w południowo-zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Miasto zajmuje ponad 14 kilometrów kwadratowych, gmina Chęciny – 127 kilometrów kwadratowych. Obowiązujący tu kod pocztowy to 26-060, strefa numeracyjna – 41, tablice rejestracyjne oznaczone są literami TKI. Miasto zamieszkuje około 4,4 tys. osób.

Chęciny mają duży potencjał historyczno-krajobrazowy. Obsługa ruchu turystycznego to także ważny obszar w strategii rozwoju tego miasta. Miejscowość jest dobrą bazą wypadową w Góry Świętokrzyskie. Chęciny także są pełne atrakcji turystycznych. Najbardziej znanym w całej Polsce zabytkiem jest okazały zamek królewski w Chęcinach – wzniesiony na szczycie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku, a następnie rozbudowany w połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego uważany był za jedną z najpotężniejszych warowni w kraju. Zamek w Chęcinach nie jest jednak jedynym zabytkowym obiektem.

Tuż za miastem znajduje się Park Etnograficzny – Skansen w Tokarni. Miłośnicy historii mogą odwiedzić renesansową kamienicę z XVI w. – „Niemczówkę”, Dwór Starostów Chęcińskich. Na uwagę zasługują też obiekty sakralne – Klasztory Sióstr Bernardynek, Ojców Dominikanów oraz kościoły, m.in. w parafii św. Bartłomieja. Chęciny mają też rozwinięte zaplecze rekreacyjne. Sporo tu terenów do spacerów, jazdy na rowerze, odpoczynku. Jaskinia Raj w Chęcinach i położone tuż obok Centrum Neandertalczyka stanowią atrakcję dla dorosłych i dla dzieci.

Rynek pracy, oferty pracy – Chęciny

Poza Kielcami Chęciny leżą w niedalekiej odległości od kilku innych większych miast, w których chęcinianie szukają zatrudnienia. W powiecie kieleckim, zgodnie z ogólnopolskim badaniem zalecanym przez resort pracy Barometr zawodów, największe zapotrzebowanie na pracowników dotyczy brukarzy. Deficyt silnie zaznacza się także w całej branży budowlanej. W powiecie brakuje m.in. robotników, betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy, inżynierów budownictwa, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych i innych. Praca w świętokrzyskim – w Kielcach bądź Chęcinach lub innych miejscowościach powiatu kieleckiego – czeka także na pracowników branży motoryzacyjnej i maszynowej (blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowców, spawaczy i mechaników). Praca od zaraz jest też dostępna w produkcji. Brakuje magazynierów, masarzy i przetwórców ryb, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów obrabiarek skrawających. Ponadto w tej okolicy poszukiwani są także fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, pielęgniarki oraz położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, przedstawiciele handlowi i samodzielni księgowi. Na liście zawodów deficytowych znajdują się też kucharz, szef kuchni oraz piekarz.

Mimo sporych braków kadrowych w wielu branżach region boryka się z bezrobociem. Woj. świętokrzyskie w maju 2020 r. odnotowało stopę bezrobocia na poziomie 8,5%. To wynik wyższy niż stopa bezrobocia w całym kraju – 6,0%. W powiecie kieleckim wartość tego wskaźnika wynosiła 10,8%, a liczba zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy bezrobotnych – około 8 tysięcy.

By ocenić poziom rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, warto odwołać się do rejestru REGON. 30 czerwca 2020 r. na terenie Chęcin było zarejestrowanych 471 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 369 osób fizycznych prowadzących działalność. W mieście dominują małe, często rodzinne firmy, zatrudniające do 9 osób. Takich podmiotów jest 449. Liczba pracodawców, generujących między 10 a 49 miejsc pracy wynosi 18, a od 50 do 249 miejsc – 3. Jeden zakład zatrudnia między 250 a 999 osób. W REGON najwięcej podmiotów zarejestrowanych jest w sekcji PKD handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 117. Kolejne pod względem liczby są: budownictwo – 66, przetwórstwo przemysłowe – 55, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 41, transport i gospodarka magazynowa – 39 oraz pozostała działalność usługowa – 38.

Szukaj pracy w mieście