Pilica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Pilica przynależy administracyjnie do województwa śląskiego, jednak znajduje się w historycznej krainie Małopolski. To bardzo stara miejscowość – nadanie jej praw miejskich datuje się na koniec XIV wieku. Z kolei zlokalizowany w Pilicy zamek – największa atrakcja miasta – pochodzi z XVII wieku.
To spokojne miasteczko malowniczo rozciągające się na terenach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Prócz zabudowanego centrum z rynkiem, w obrębie miejscowości znajdują się głównie tereny rolnicze, a także zalew Pilica – nieduży zbiornik wodny, miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Przebiega przy nim Szlak Orlich Gniazd – znana trasa turystyczna śladem jurajskich zamków i budowli warownych. Turyści przybywają w te okolice, by zobaczyć zamek w Pilicy wraz z otaczającym go parkiem, w całości uznanym za pomnik przyrody.
Miasto zajmuje powierzchnię 8,22 kilometra kwadratowego. Mieszka tu około 1,9 tys. osób. Z kolei gmina rozciąga się na powierzchni 138,89 kilometra kwadratowego, a liczba jej mieszkańców wynosi 8,7 tys. osób. Zarówno w mieście, jak i w gminie gęstość zaludnienia jest bardzo niska. Cała gmina ma charakter w przeważającej mierze wiejski.
W Pilicy obowiązują:
- kod pocztowy – 42-436,
- numer kierunkowy – (+48) 32,
- oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – SZA.
Miasteczko pełni funkcje administracyjne. Znajduje się tu:
- Urząd Miasta i Gminy Pilica
Adres: Żarnowiecka 46, 42-436 Pilica
Telefon: 32 673 51 04
Osoby szukające zatrudnienia mogą zwrócić się o pomoc do PUP w Zawierciu:
- Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu
Adres: Parkowa 2, 42-400 Zawiercie
Telefon: 32 672 11 79
PIlica jest zlokalizowana na północny wschód od Katowic (w odległości 57 kilometrów) i na południowy wschód od Częstochowy (dystans 67 kilometrów). W pobliżu miasteczka znajdują się:
- Zawiercie – oddalone o 19 kilometrów,
- Wolbrom – dystans 15 kilometrów,
- Ogrodzieniec – odległość 11 kilometrów.
Transport po okolicy zapewniają przecinające się w mieście drogi wojewódzkie nr 790 i nr 794, a także sieć dróg lokalnych.
Rynek pracy, oferty pracy – Pilica
Pilica nie jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Lokalna przedsiębiorczość opiera się na mikrofirmach, przedsiębiorstwach rodzinnych, część mieszkańców prowadzi gospodarstwa rolne, agroturystyczne.
Zgodnie z REGON (stan w końcu września 2020 r.) w mieście zarejestrowanych jest 228 podmiotów gospodarki narodowej, z czego:
- 1 z sektora prywatnego to jednostka duża, zatrudniająca od 250 do 999 pracowników;
- 1 z sektora publicznego to podmiot średniej wielkości, zatrudniający od 50 do 249 osób;
- 8 stanowi małe jednostki o kadrze rzędu 10-49 zatrudnionych. Połowa podmiotów to prywatne firmy;
- 218, czyli zdecydowana większość podmiotów gospodarki, to mikrojednostki zatrudniające od 0 do 9 pracowników.
- Wśród nich 211 należy do sektora prywatnego, a 7 do budżetowego.
Najwięcej jest w Pilicy firm zajmujących się handlem lub naprawą pojazdów samochodowych. Stanowią one 30,7% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w mieście. Na drugim miejscu pod względem liczby jednostek są przedsiębiorstwa budowlane – 10,5%, a na trzecim – zakłady przetwórstwa przemysłowego – 9,2%. Znacznie reprezentowana jest też działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,3%. Widać jednak wyraźnie, że lokalny rynek pracy nie należy ani do bardzo obszernych, ani do zróżnicowanych. Dlatego część mieszkańców Pilicy decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach.
Czy trudno o pracę w Pilicy? Wskaźnikiem pomagającym zorientować się w warunkach lokalnego rynku pracy jest stopa bezrobocia. W całym powiecie zawierciańskim jest ona na wyższym poziomie niż średnia krajowa oraz wojewódzka.
Stopa bezrobocia wg GUS (koniec września 2020 r.):
- powiat zawierciański – 7,1%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.
We wrześniu 2020 r. w rejestrze zawierciańskiego urzędu pracy znajdowało się 2,9 tys. bezrobotnych.