Praca Sędziszów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 290

Praca w Sędziszowie

Sędziszów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Sędziszów leży nad rzeką Mierzawą, w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w sąsiedztwie aglomeracji małopolski i śląska. To siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy, w której gospodarczo dominują przemysł, a także rolnictwo. W mieście mieszka ok. 6,3 tys. osób.

Historia osadnictwa na terenach dzisiejszego Sędziszowa jest długa, rozpoczęła się w XIII w. Przez wieki, aż do II wojny światowej, Sędziszów był własnością szlachecką, a prawa miejskie uzyskał w 1990 r. Lista zabytkowych obiektów w mieście nie jest długa. Znajduje się na niej m.in. wybudowany w XVIII w. kościół (parafia św. Piotra i Pawła w Sędziszowie), XIX-wieczny dwór, przydrożna kapliczka z figurą Chrystusa, czy poniemiecka zabudowa na ulicy Kolejowej.

Sędziszów to miasto otwarte na turystów, ze zorganizowanym zapleczem noclegowym i gastronomicznym, bogatą przyrodą, wieloma obiektami rekreacyjnymi. W gminie działa Ośrodek Sportu i Rekreacji, do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych są kompleks basenów, stadion, hala sportowa, skatepark, boiska i ścieżki rowerowe. W sezonie letnim można odpocząć na terenie miejskiego kąpieliska, utworzonego na rzece Mierzawie.

Sędziszów jest jednym z trzech miast w powiecie jędrzejowskim. Obowiązujący tu kod pocztowy to 28-340, a numer kierunkowy – 41. Miejscowość zajmuje 7,92 km², gmina Sędziszów – 145,65 km². Położenie miasteczka jest atrakcyjne pod wieloma względami. Ważny atut stanowi dobra komunikacja drogowa i kolejowa. Przy granicy gminy przebiega trasa międzynarodowa E77, a samo miasto jest powiatowym węzłem drogowym. Odległość z Sędziszowa do stolicy województwa – Kielc wynosi 60 km (trasą S7), do Krakowa 72 km (drogą krajową nr 7), a do Warszawy – 237 (drogą ekspresową S7). Najbliższy międzynarodowy port lotniczy to Kraków-Balice.

Rynek pracy, oferty pracy – Sędziszów

Na terenie miasta działa 513 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 17 w sektorze publicznym (stan REGON na 30.06.2020 r.). Najwięcej firm zajmuje się handlem hurtowym, detalicznym lub naprawą pojazdów. Kolejne rozwinięte w mieście branże to przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, usługi oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Jeśli chodzi o wielkość sędziszowskich przedsiębiorstw, to w zdecydowanej większości są mikrojednostki (zatrudniające do 9 osób i samozatrudnieni) – 486. Dwudziestu trzech pracodawców utrzymuje między 10 a 49 miejsc pracy, trzech – od 50 do 249. Największym przedsiębiorstwem, zarówno w mieście, jak i w obrębie gminy, jest zatrudniająca 1000 osób lub więcej fabryka kotłów energetycznych. Przedsiębiorstwo działa w ramach podstrefy Sędziszów, należącej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Powiat jędrzejowski w maju 2020 r. był jednym z powiatów o niższej niż średnia dla województwa stopie bezrobocia. W powiecie wynosiła ona 7,4%, w woj. świętokrzyskim – 8,5%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Jędrzejowie zarejestrowanych było ok. 2,6 tys. osób bezrobotnych. Warto dodać, że w tamtym okresie stopa bezrobocia w skali kraju utrzymywała się na poziomie 6,0%.

Rozważając pracę w świętokrzyskim, czy każdym innym województwie albo w konkretnym powiecie, warto poszukać informacji na temat zapotrzebowania na pracowników. Takich danych dostarcza Barometr zawodów – badanie prowadzone na zlecenie resortu pracy. Dla kogo zatem łatwo jest w tej części województwa o pracę? Sędziszów i okolice, w granicach powiatu to zgodnie z prognozą Barometr zawodów 2020 miejsca, gdzie bez większych trudności powinni znaleźć zatrudnienie pracownicy budowlani – o ile posiadają aktualne uprawnienia i wymagane przez pracodawców umiejętności. Do deficytowych profesji należą: betoniarz i zbrojarz, dekarz, blacharz, cieśla i stolarz budowlany, brukarz, pracownik robót wykończeniowych w budownictwie, robotnik budowlany, monter instalacji budowlanych. Kolejny obszar to branża motoryzacyjna. Zatrudnienie w powiecie znajdą bez większych trudności blacharze i lakiernicy samochodowi oraz mechanicy. W dobrej sytuacji są także kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, magazynierzy, fryzjerzy, piekarze robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze oraz pielęgniarki i położne. Znaczna nadwyżka kandydatów do pracy w stosunku do wakatów dotyczy z kolei ekonomistów – to wśród nich konkurencja na rynku pracy jest największa.

Szukaj pracy w mieście