Praca Zdzieszowice

Najnowsze oferty pracy: 339

Praca w Zdzieszowicach

Zdzieszowice to mała miejscowość znajdująca się w południowej części Polski, w województwie opolskim i powiecie krapkowickim. Miasteczko to ważny ośrodek przemysłowy – właśnie tutaj znajduje się największa koksownia zarówno w kraju, jak i w Europie. Przemysł ciężki napędza rozwój miejscowości – przyciąga wyspecjalizowaną kadrę i stwarza możliwości zatrudnienia, pobudza inne sektory gospodarki.

Co warto wiedzieć o Zdzieszowicach, zastanawiając się nad zatrudnieniem w mieście lub okolicy? Czytaj dalej i zapoznaj się z sytuacją społeczno-gospodarczą miejscowości. 

Zdzieszowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zdzieszowic na mapie Polski należy szukać w połowie drogi między Kędzierzynem-Koźlem i Krapkowicami. Oba miasta znajdują się w odległości około 15 kilometrów od Zdzieszowic. W pobliżu zlokalizowane są również Strzelce Opolskie (19 kilometrów), Gogolin (13 kilometrów), Kamień Śląski (16 kilometrów). Stolica województwa opolskiego jest oddalona o około 35 kilometrów. 

Miasteczko stanowi centrum życia kulturalnego w regionie – działają tu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji czy Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Do atrakcji Zdzieszowic należą kościół św. Antoniego z pierwszej połowy XX wieku, park pałacowy, Pomnik Powstańca Śląskiego. 

Warto wspomnieć, że na pobliskiej Górze Świętej Anny (gmina Leśnica, w odległości około 6 kilometrów od miasteczka) znajduje się popularne miejsce pielgrzymek – Sanktuarium św. Anny, klasztor franciszkanów oraz Muzeum Krzyża Świętego. W pobliżu znajdują się też Pomnik Czynu Powstańczego oraz Muzeum Czynu Powstańczego i amfiteatr. 

Zdzieszowice zajmują powierzchnię 12,35 kilometra kwadratowego. Populacja miasta to mniej więcej 11,7 tys. osób. W miejscowości obowiązują:

 • numer kierunkowy – (+48) 77, 
 • kod pocztowy – 47-330,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – OKR.

Zdzieszowice stanowią gminę miejsko-wiejską. Władze samorządowe rezydują w Urzędzie Miasta i Gminy (adres: ul. Chrobrego 34, 47-330 Zdzieszowice). 

Na krajobraz miejscowości składają się obszary z jednej strony wysoko uprzemysłowione, z drugiej rozległe pola uprawne. Przez Zdzieszowice przepływa Odra, znajduje się tu też zbiornik wodny. Położone nieco dalej jeziora (we wsi Januszkowice) – Duży i Linowy – to atrakcje turystyczne, popularne miejsca wypoczynku i rekreacji. 

Największym pracodawcą Zdzieszowic i okolicy są wspomniane zakłady koksownicze. W miejscowości działają także inne zakłady produkcyjne (oprócz hutniczego, reprezentują głównie przemysł drzewny i meblowy). Znajdziemy tu sklepy, firmy usługowe (np. z branży poligraficznej), lokale gastronomiczne. 

W rejestrze REGON (GUS, październik 2020 r.) znajdują się 793 podmioty gospodarki narodowej z miasta Zdzieszowice, w tym 7 średniej wielkości (50-249 pracowników), 27 małych (10-49 pracowników) i 759 mikro (do 9 pracowników). 

Najwięcej jest w miasteczku:

 • firm handlowych, punktów naprawy pojazdów – stanowią 19,5% ogółu podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 13,7%, 
 • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 9,2%,
 • podmiotów zajmujących się obsługą rynku nieruchomości – 9%,
 • firm usługowych  – 8,7%,
 • zakładów przemysłowych – 7,8%. 

Rynek pracy, oferty pracy – Zdzieszowice

Czy trudno znaleźć w okolicy Zdzieszowic pracę? Poziom bezrobocia w powiecie Krapkowickim odpowiada mniej więcej średniej krajowej. 

Stopa bezrobocia wg GUS (październik 2020 r.):

 • powiat krapkowicki – 6,0%, 
 • woj. opolskie – 6,7%, 
 • Polska – 6,1%. 

Bezrobotnych mieszkańców Zdzieszowic obsługuje Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach (adres: ul. Jana Kilińskiego 1A, 47-303 Krapkowice, telefon: 77 446 66 30). W październiku 2020 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 1,6 tys. osób poszukujących pracy. 

Największe możliwości znalezienia etatu w mieście stwarzają zakłady przemysłowe. Poszukiwane są osoby z wykształceniem technicznym i branżowym, uprawnieniami do obsługiwania specjalistycznego sprzętu. Oceniając szanse na pracę w Zdzieszowicach i ogólnie w powiecie krapkowickim, warto sprawdzać coroczną prognozę Barometr zawodów, ukazującą zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. Przykładowo w 2020 r. w powiecie krapkowickim duży deficyt kadry dotyczył przedstawicieli 6 profesji:

 • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
 • kelnerów i barmanów,
 • kucharzy,
 • robotników budowlanych,
 • spawaczy.

W nadwyżce znajdowali się z kolei sprzedawcy i kasjerzy. 

Szukaj pracy w mieście