Kuźnia Raciborska (śląskie) – ludność, położenie, administracja
Miejscowość zajmuje powierzchnię 31,75 kilometra kwadratowego. Jest położona w Kotlinie Raciborskiej (na Nizinie Śląskiej). Przez Kuźnię Raciborską przepływa rzeka Ruda. Są to wyjątkowo malownicze, zalesione okolice, należące w części do Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. W gminie Kuźnia Raciborska – wsi Rudy – znajduje się centrum edukacyjne parku.
Kuźnia Raciborska znajduje się w odległości około 19 kilometrów od Raciborza. Do Rybnika jest mniej więcej 25 kilometrów, a 23 kilometry – do Kędzierzyna-Koźla. Stolica województwa śląskiego – Katowice, oddalone są z kolei od Kuźni Raciborskiej o 66 kilometrów. Żeby dostać się do Opola, należy pokonać 73-kilometrową trasę.
W Kuźni Raciborskiej łączą się drogi wojewódzkie nr 425 (trasa Rudy-Bierawa) i nr 922 (wiodąca do wsi Nędza). Drogi te wyznaczają zarazem główne arterie komunikacyjne w miejscowości.
Miasto jest ośrodkiem administracyjnym – znajduje się tu urząd miasta Kuźnia Raciborska. Na czele miasta stoi burmistrz, mieszkańcy wybierają ponadto 15 członków Rady Miasta.
Działa tutaj także Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej. Dzieci pobierają naukę w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka, są tu także dwa przedszkola. Nauka na poziomie ponadpodstawowym możliwa jest na przykład w Raciborzu. Miejscowość stanowi także centrum życia religijnego – rzymskokatolicka parafia Kuźni Raciborskiej – św. Marii Magdaleny, a także parafia protestancka – Kościół In Plus.
Jeśli chodzi o instytucje rynku pracy, bezrobotni z Kuźni Raciborskiej obsługiwani są przez Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu:
- adres: Klasztorna 6, 47-400 Racibórz,
- tel.: 32 415 45 50.
Kuźnia Raciborska – potencjał gospodarczy
Miasto jest tradycyjnie związane z przemysłem ciężkim. Do wiodących dziedzin działalności podmiotów gospodarczych należą także handel, budownictwo, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Choć miasteczko nie jest dużym ośrodkiem gospodarczym, znajdziemy tu firmy różnej wielkości, również takie, które generują kilkaset miejsc pracy.
Zgodnie z danymi REGON (sierpień 2020 r.) w miasteczku funkcjonuje 337 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 2 z kadrą rzędu 250-999 pracowników,
- 5 zatrudniających od 50 do 249 osób,
- 18 o stanie zatrudnienia 10-49 pracowników,
- 312 obejmujących do 9 zatrudnionych.
Kuźnia Raciborska – oferty pracy
Poziom bezrobocia w powiecie raciborskim jest niski, zarówno w porównaniu do sytuacji w województwie śląskim, jak i na tle całego kraju. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła w nim 4,6% (w województwie śląskim – 4,8%, w Polsce – 6,1%). W tym czasie w rejestrze raciborskiego PUP znajdowało się 1,8 tys. bezrobotnych.
Komu najłatwiej znaleźć pracę w Kuźni Raciborskiej i całym powiecie? Informacji na ten temat dostarcza między innymi Barometr zawodów, badanie wykonywane co roku na zlecenie resortu pracy. W 2020 r. w powiecie raciborskim brakuje przede wszystkim pracowników transportuj – kierowców autobusów i ciężarówek, a także robotników budowlanych.
Na liście zawodów deficytowych, która obejmuje kilkadziesiąt pozycji, znajdują się jednak specjaliści z różnych branż. Przykładowo, pracodawcy mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy i spełniających wymagania:
- agentów ubezpieczeniowych,
- bibliotekoznawców, bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej,
- kamieniarzy,
- monterów elektroników,
- operatorów aparatury medycznej,
- pracowników ds. ochrony środowiska i bhp,
- pracowników przetwórstwa metali,
- recepcjonistów i rejestratorów,
- specjalistów ds. organizacji produkcji,
- specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
W powiecie jest także kilka zawodów nadwyżkowych, czyli takich, których przedstawiciele muszą liczyć się z dużą konkurencją na rynku pracy lub brakiem skierowanych do nich ofert z urzędu pracy. W takiej sytuacji są:
- architekci i urbaniści,
- architekci krajobrazu,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
- rolnicy i hodowcy,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.