Praca Ujazd

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 287

Praca w Ujeździe

Ujazd to miasteczko w województwie opolskim, leżące przy granicy z województwem śląskim. Znajduje się w powiecie strzeleckim i stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Ujazd. 

Miasto stanowi ośrodek gospodarczy i kulturalny o zasięgu lokalnym. Kto bez problemu znajdzie w Ujeździe pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami panującymi w miejscowości i okolicy. 

 

 

 

Ujazd – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ujazd to jedno z pięciu miast znajdujących się w powiecie strzeleckim (pozostałe to Kolonowskie, Leśnica, Strzelce Opolskie – stolica powiatu, Zawadzkie). Miasteczko zajmuje powierzchnię 14,69 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje je niespełna 1,8 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu zatem bardzo niska, nieznacznie przekracza 120 osób na kilometr kwadratowy. 

Miejscowość ma średniowieczny rodowód. Do czasów współczesnych zachowało się kilka zabytków – przede wszystkim barokowy kościół św. Andrzeja Apostoła, neogotycki kościół Nawiedzenia NMP. Po znajdującym się w Ujeździe zamku z XVI wieku pozostały tylko ruiny. 

W granicach miasta znajdują się zabudowane centrum oraz rozległe pola uprawne. Zdecydowanie rolniczy charakter ma cała gmina. 

Ujazdu na mapie Polski należy szukać w połowie drogi między aglomeracją opolską a  Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Do najbliższego miasta metropolii – Pyskowic – jest z Ujazdu 26 kilometrów. Blisko stąd także do Gliwic – 36 kilometrów. Z kolei odległość między Ujazdem a Opolem wynosi około 46 kilometrów. Nieopodal miasteczka są zlokalizowane między innymi Strzelce Opolskie (13 kilometrów), Toszek (22 kilometry), Kędzierzyn-Koźle (16 kilometrów), Leśnica (również 16 kilometrów). 

Ujazd:

 • powiat strzelecki, woj. opolskie,
 • numer kierunkowy – (+48) 77,
 • kod pocztowy – 47-143,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – OST.

Miejscowość Ujazd pełni funkcje administracyjne dla mieszkańców miasta oraz gminy. Władze samorządowe rezydują w urzędzie miasta i gminy Ujazd:

 • Urząd Miejski w Ujeździe
  Adres: Sławięcicka 19, 47-143 Ujazd
  Telefon: 77 463 70 37
  Bezrobotni ujeździanie mogą zwrócić się o wsparcie do PUP w Strzelcach Opolskich:
 • Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich
  Adres: Gogolińska 2A, 47-100 Strzelce Opolskie
  Telefon: 77 462 18 00

Rynek pracy, oferty pracy – Ujazd

Ujazd to mały ośrodek gospodarczy, niemniej ma kilka ważnych atutów inwestycyjnych. Należy do nich przede wszystkim dogodna lokalizacja na granicy dwóch województw, w szczególności bliskość konurbacji górnośląskiej stanowiącej doskonałe zaplecze technologiczno-przemysłowe. Ujazd jest przy tym bardzo dobrze skomunikowany z regionem. Stanowi węzeł komunikacyjny, w którym autostrada A4 łączy się z drogą krajową nr 88 (wpadającą z kolei do drogi krajowej nr 94 na wysokości Strzelec Opolskich). Przez Ujazd przebiega także droga krajowa nr 40 zapewniająca bezpośrednie połączenie z Kędzierzynem-Koźlem i Pyskowicami. 

Potencjał gospodarczy Ujazdu wciąż czeka na rozwinięcie. Obecnie (koniec października 2020 r.), zgodnie z rejestrem REGON, w miasteczku funkcjonuje niewiele, bo 160 podmiotów gospodarki narodowej. W zdecydowanej większości są to mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników. Małych podmiotów, o kadrze 10-49 osób zatrudnionych, jest tylko 8, z czego 6 należy do sektora budżetowego. 

Większych przedsiębiorstw nie znajdziemy również na terenie gminy (łącznie funkcjonuje w jej granicach 407 podmiotów gospodarki narodowej).

W miasteczku rozwijają się przede wszystkim:

 • handel i naprawa pojazdów – 38 podmiotów, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 26 podmiotów, 
 • budownictwo – 23 podmioty, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 13 podmiotów. 

Rynek pracy w Ujeździe jest niewielki, dlatego część mieszkańców szuka zatrudnienia w okolicznych miejscowościach, przede wszystkim w Strzelcach Opolskich czy miastach konurbacji górnośląskiej. Dobrym prognostykiem dla osób szukających pracy w województwie opolskim, w okolicy Ujazdu, jest bardzo niska stopa bezrobocia w powiecie strzeleckim. 

Stopa bezrobocia wg GUS (październik 2020 r.):

 • powiat strzelecki – 4,7%, 
 • województwo opolskie – 6,7%, 
 • Polska – 6,1%. 

Szukając pracy w powiecie, warto sprawdzać prognozy Barometru zawodów, ogólnopolskiego badania zapotrzebowania na rynku pracy. Przykładowo w 2020 r. w powiecie strzeleckim najbardziej poszukiwani są pracownicy:

 • budowlanki – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • motoryzacji, produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • IT – graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
 • transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy,
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni,
 • oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
 • finansów i administracji – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
 • inni – pracownicy służb mundurowych, kucharze. 

Szukaj pracy w mieście