Praca Ujazd Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 197

Praca w Ujeździe

Ujazd (opolskie) – ludność, lokalizacja

Ujazd to jedno z pięciu miast znajdujących się w powiecie strzeleckim (pozostałe to Kolonowskie, Leśnica, Strzelce Opolskie – stolica powiatu, Zawadzkie). Miasteczko zajmuje powierzchnię 14,69 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje je niespełna 1,8 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu zatem bardzo niska, nieznacznie przekracza 120 osób na kilometr kwadratowy. 

W granicach miasta znajdują się zabudowane centrum oraz rozległe pola uprawne. Zdecydowanie rolniczy charakter ma cała gmina. 

Ujazdu na mapie Polski należy szukać w połowie drogi między aglomeracją opolską a  Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Do najbliższego miasta metropolii – Pyskowic – jest z Ujazdu 26 kilometrów. Blisko stąd także do Gliwic – 36 kilometrów. Z kolei odległość między Ujazdem a Opolem wynosi około 46 kilometrów. Nieopodal miasteczka są zlokalizowane między innymi Strzelce Opolskie (13 kilometrów), Toszek (22 kilometry), Kędzierzyn-Koźle (16 kilometrów), Leśnica (również 16 kilometrów). 

Ujazd:

 • powiat strzelecki, woj. opolskie,
 • numer kierunkowy – (+48) 77,
 • kod pocztowy – 47-143,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – OST.

Miejscowość Ujazd pełni funkcje administracyjne dla mieszkańców miasta oraz gminy. Władze samorządowe rezydują w urzędzie miasta i gminy Ujazd:

 • Urząd Miejski w Ujeździe
  Adres: Sławięcicka 19, 47-143 Ujazd
  Telefon: 77 463 70 37
  Bezrobotni ujeździanie mogą zwrócić się o wsparcie do PUP w Strzelcach Opolskich:
 • Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich
  Adres: Gogolińska 2A, 47-100 Strzelce Opolskie
  Telefon: 77 462 18 00

Ujazd – firmy, wiodące obszary działalności gospodarczej

Ujazd to mały ośrodek gospodarczy, niemniej ma kilka ważnych atutów inwestycyjnych. Należy do nich przede wszystkim dogodna lokalizacja na granicy dwóch województw, w szczególności bliskość konurbacji górnośląskiej stanowiącej doskonałe zaplecze technologiczno-przemysłowe. Ujazd jest przy tym bardzo dobrze skomunikowany z regionem. Stanowi węzeł komunikacyjny, w którym autostrada A4 łączy się z drogą krajową nr 88 (wpadającą z kolei do drogi krajowej nr 94 na wysokości Strzelec Opolskich). Przez Ujazd przebiega także droga krajowa nr 40 zapewniająca bezpośrednie połączenie z Kędzierzynem-Koźlem i Pyskowicami. 

Potencjał gospodarczy Ujazdu wciąż czeka na rozwinięcie. Obecnie (koniec października 2020 r.), zgodnie z rejestrem REGON, w miasteczku funkcjonuje niewiele, bo 160 podmiotów gospodarki narodowej. W zdecydowanej większości są to mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników. Małych podmiotów, o kadrze 10-49 osób zatrudnionych, jest tylko 8, z czego 6 należy do sektora budżetowego. 

Większych przedsiębiorstw nie znajdziemy również na terenie gminy (łącznie funkcjonuje w jej granicach 407 podmiotów gospodarki narodowej).

W miasteczku rozwijają się przede wszystkim:

 • handel i naprawa pojazdów – 38 podmiotów, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 26 podmiotów, 
 • budownictwo – 23 podmioty, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 13 podmiotów. 

Praca – Ujazd (opolskie)

Rynek pracy w Ujeździe jest niewielki, dlatego część mieszkańców szuka zatrudnienia w okolicznych miejscowościach, przede wszystkim w Strzelcach Opolskich czy miastach konurbacji górnośląskiej. Dobrym prognostykiem dla osób szukających pracy w województwie opolskim, w okolicy Ujazdu, jest bardzo niska stopa bezrobocia w powiecie strzeleckim. 

Stopa bezrobocia wg GUS (październik 2020 r.):

 • powiat strzelecki – 4,7%, 
 • województwo opolskie – 6,7%, 
 • Polska – 6,1%. 

Szukając pracy w powiecie, warto sprawdzać prognozy Barometru zawodów, ogólnopolskiego badania zapotrzebowania na rynku pracy. Przykładowo w 2020 r. w powiecie strzeleckim najbardziej poszukiwani są pracownicy:

 • budowlanki – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • motoryzacji, produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • IT – graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
 • transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy,
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni,
 • oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
 • finansów i administracji – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
 • inni – pracownicy służb mundurowych, kucharze.