Praca Toszek Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 184

Praca w Toszku

Toszek – podstawowe informacje

Toszek (śląskie) to jedno z czterech miast w powiecie gliwickim. Pozostałe to Knurów, Pyskowice i Sośnicowice (Gliwice są siedzibą władz powiatu, ale same do niego nie należą). Miasteczko zajmuje powierzchnię 9,71 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi z kolei blisko 3,6 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu dość niska (około 370 osób na kilometr kwadratowy). Zurbanizowane centrum otaczają pola uprawne. 

Toszek znajduje się kilka kilometrów od granicy między województwami śląskim i opolskim. Miejscowość przecina droga krajowa nr 94, która zapewnia bezpośrednie połączenie między Opolem, Strzelcami Opolskimi, Toszkiem, Pyskowicami, Bytomiem i Siemianowicami Śląskimi. Przez Toszek wiodą także droga wojewódzka nr 907 oraz liczne drogi lokalne. 

Żeby dostać się z Toszka do stolicy powiatu – Gliwic, należy pokonać trasę o długości około 23 kilometrów. Do Pyskowic jest 11 kilometrów, do Strzelec Opolskich 17 kilometrów, do Kędzierzyna-Koźla 28 kilometrów, a do Lublińca 35 kilometrów. 

Toszek ma przypisany numer kierunkowy (+48) 32 oraz kod pocztowy 44-180. 

Toszek – profil gospodarczy

Miejscowość nie stanowi dużego ośrodka gospodarczego – opiera się na drobnej przedsiębiorczości, w tym firmach o charakterze rodzinnym. Podobnie sytuacja wygląda w całej gminie. Dlatego część mieszkańców miasta i gminy Toszek znajduje zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach. 

W mieście Toszek funkcjonuje łącznie 345 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, wrzesień 2020 r.). Jedyny duży podmiot, tj. zatrudniający od 250 do 999 pracowników, należy do sektora budżetowego. W Toszku działają także 4 średnie jednostki (od 50 do 249 pracowników, w tym 3 prywatne), 20 małych podmiotów (o karze rzędu 10-49 osób, ponad połowa pochodzi z sektora prywatnego). Pozostałe 320 to mikrojednostki do 9 pracowników (297 prywatnych). 

Na obszarze wiejskim, należącym do gminy Toszek, funkcjonuje 358 podmiotów gospodarki, w tym 11 małych jednostek. 99,4% podmiotów należy do sektora prywatnego. 

Czym zajmują się toszeckie firmy? Zarówno w mieście, jak i na obszarze wiejskim najwięcej jest firm handlowych lub wykonujących naprawy pojazdów samochodowych. Na drugim miejscu pod względem liczby podmiotów są w miasteczku jednostki prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, a na terenie wiejskim – przedsiębiorstwa budowlane. Trzecie co do liczebności są w miasteczku punkty usługowe, a na wsi – zakłady przetwórstwa przemysłowego. 

Praca – Toszek i okolice

Instytucją rynku pracy, do której mogą zwracać się mieszkańcy Toszka o pomoc w znalezieniu zatrudnienia itp. jest PUP w Gliwicach:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach
  Adres: Plac Inwalidów Wojennych 12, Gliwice
  Telefon: 32 444 23 00

W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się około 1,8 tys. bezrobotnych. Poziom bezrobocia w powiecie jest niski w porównaniu do sytuacji ogólnopolskiej. 

Stopa bezrobocia (Główny Urząd Statystyczny, wrzesień 2020 r.):

 • powiat gliwicki – 4,7%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%.

Oceniając szansę na zatrudnienie w Toszku i okolicach, warto sprawdzić wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego dla wszystkich powiatów i województw w Polsce. W 2020 r. w powiecie gliwickim zanotowano bardzo dużą grupę z dużym deficytem. Potrzebni są w szczególności pracownicy z branż:

 • budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, technicy budownictwa,
 • gastronomicznej – cukiernicy, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne,
 • transportowej – instruktorzy nauki jazdy, kierowcy samochodów ciężarowych, 
 • edukacyjnej – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
 • opieki zdrowotnej – lekarze, pielęgniarki i położne,
 • innych – spawacze, ślusarze.

Lista profesji deficytowych obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Z kolei trudności ze znalezieniem zatrudnienia w powiecie wg ekspertów rynku pracy mogą mieć filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.