Praca Bardo

Najnowsze oferty pracy: 394

Praca w Bardzie

Bardo – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bardo jest niewielkim miastem położonym w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Bardo. Znajduje się w obrębie Gór Bardzkich, należących do Sudetów Środkowych. Rozciągająca się u podnóża szczytów i zarazem w dolinie Nysy Kłodzkiej miejscowość zachwyca bogactwem otaczającej ją natury. Jakie oferty pracy czekają na osoby szukające w okolicy zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w: województwie dolnośląskim, Kotlinie Kłodzkiej, Bardo.

Populacja miasta wynosi około 2,5 tys. osób. Bardo cechuje wielowiekowa historia – jego początki sięgają X wieku, kiedy plemię Polan założyło w Górach Bardzkich osadę warowną. Po kolejnych ponad trzech wiekach Bardo otrzymało prawa miejskie i zostało włączone do księstwa świdnickiego. W ciągu dalszej historii miasto znajdowało się pod wpływem pruskim, niemieckim, polskim. Współcześnie miejscowość korzysta z dobrodziejstwa położenia w pobliżu ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego regionu – Kłodzka.

Samo miasteczko stanowi również ośrodek o znaczeniu turystycznym, traktowany przez turystów przede wszystkim jako dogodny punkt wypadowy do zwiedzania Sudetów i cieszenia się otoczeniem okolicznych parków krajobrazowych. Nie można zapominać również o atrakcjach Barda. Na liście zabytków znajduje się całe stare miasto, które zachwyca urokliwymi kamienicami i uliczkami. Szczególnie godne zobaczenia są: Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie, klasztor ss. jadwiżanek, XV-wieczny, kamienny most na Nysie Kłodzkiej, utrzymany w stylu gotyckim. Turystom poleca się wycieczki krajoznawcze, na przykład szlakiem kaplic różańcowych na Górze Różańcowej czy odwiedzenie kaplicy pw. Najświętszej Marii Panny na Górze Bardzkiej. Ponadto rozwinięta w Bardzie agroturystyka i zaplecze noclegowe gwarantują, że turyści znajdą w okolicy noclegi i knajpki z lokalną kuchnią.

Rynek pracy, oferty pracy – Bardo

Niemniej rynek pracy w Bardzie i okolicach oferuje więcej niż pracę w punktach turystycznych, gastronomii oraz zakwaterowaniu. Barometr zawodów, czyli doroczne badanie wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazuje, że w powiecie ząbkowickim, do którego należy Bardo, notuje się liczne grupy profesji zarówno bardzo deficytowych, jak i deficytowych. Zawody deficytowe to te, dla których notuje się mniej chętnych do podjęcia zatrudnienia niż ofert pracy od lokalnych firm.

Zgodnie z wynikami prognozy dla 2020 r., w powiecie najbardziej brakuje: farmaceutów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych, pielęgniarek i położnych, robotników budowlanych, a także zaopatrzeniowców i dostawców. Wyraźne braki kadrowe dotyczą jednak również takich profesji jak: blacharz, lakiernik samochodowy, brukarz, cieśla, stolarz budowlany, cukiernik, elektryk, elektromechanik, elektromonter, fizjoterapeuta, masażysta, fryzjer, geodeta, instruktor, jazdy, kelner, barman, kierowca autobusu, magazynier, nauczyciel języka obcego, nauczyciel przedszkola, opiekun dziecięcy, nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, operator obrabiarek skrawających, piekarz, pomoc kuchenna, księgowy, robotnik leśny, sprzedawca i wiele więcej.

Możliwości znalezienia posady są więc różnorodne, a oferty pracy skierowane do osób o różnym wykształceniu i przygotowaniu zawodowym. Niemniej sytuacja na rynku pracy uzależniona jest od wielu czynników i walka z bezrobociem stanowi jedno z kluczowych wyzwań dla tej okolicy. Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich podaje, że stopa bezrobocia w powiecie ząbkowickim wynosi 11,3% (maj 2020 r.), jest więc zdecydowanie wyższa niż wartość zanotowana dla województwa dolnośląskiego (5,5%), jak i średnia dla kraju (6%). Jeśli chodzi o dane liczbowe, samych bezrobotnych zarejestrowanych w ząbkowickim urzędzie pracy było w podanym okresie 2540, przy czym w samym Bardzie – 218 osób.

Władze miasta Bardo starają się wspierać postawę przedsiębiorczości oraz przyciągać inwestorów, którzy pobudzą lokalną gospodarkę i stworzą nowe miejsca pracy. Urząd miasta i gminy Bardo dostarcza informacji na temat uzbrojonych terenów, przygotowanych pod inwestycje, szczególnie o profilu turystyczno-rekreacyjnym.

Przedsiębiorcom oferuje się również ulgi podatkowe, a także atrakcyjny system opłat lokalnych. W prowadzeniu biznesu znacznie pomaga dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, zapewniająca szybkie połączenia pomiędzy Bardem i okolicznymi miejscowościami. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 8, przecinająca całą Polskę od granicy polsko-czeskiej w Kudowie-Zdroju do granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Dogodne połączenie naziemne zapewnia również trasa kolejowa nr 276, łącząca Wrocław z kolejowym przejściem granicznym Międzylesie-Lichkov (wiodąca dalej do Pragi).

Praca w województwie dolnośląskim, w szczególności w tak niewielkiej miejscowości jak Bardo, może być dobrym pomysłem na odetchnięcie od zgiełku dużych miast. Żyje się tu spokojnie i blisko natury. Jednocześnie nie brakuje atrakcji, ciekawych miejsc i pomysłów na wypoczynek po pracy. Bardo to miejscowość, którą warto wziąć pod uwagę w swoich planach zawodowych.

Szukaj pracy w mieście