Praca Piława Górna Najnowsze oferty pracy: 4

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Piławie Górnej

Piława Górna – miejscowość w południowo-zachodniej Polsce, w powiecie dzierżoniowskim, w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Piława Górna.

Jest to miejscowość, która dopiero w 1962 r. otrzymała prawa miejskie, niemniej rozwijała się przez wieki jako ośrodek rzemieślniczy, a potem przemysłowy, związany z pozyskiwaniem kamienia oraz włókiennictwem.

Współcześnie stanowi centrum życia gospodarczego o znaczeniu lokalnym, a ze względu na bliskość większych miast oraz położenie przy ważnym szlaku tranzytowym, przecinającym Polskę, może wciąż dynamicznie się rozwijać. Kto ma szansę znaleźć w Piławie Górnej pracę? Czy warto brać pod uwagę tę miejscowość w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim? Oto najważniejsze informacje dotyczące miejscowości.

Historia Piławy Górnej sięga wieków średnich – pierwsza osada powstała tutaj około XII wieku. Przez stulecia miejscowość była świadkiem licznych wojen, najazdów, stacjonowały tu na przykład wojska austriackie czy francuskie. Silnie zaznaczyły się w historii miejscowości wpływy niemieckie. Rozwój Piławy Górnej był możliwy w dużej mierze dzięki tutejszemu bogactwu naturalnemu. Chodzi przede wszystkim o wydobywany w okolicy kamień, ale też atrakcyjne lasy oraz wodę mineralną z sąsiedniej wsi Przerzeczyn-Zdrój. Piława Górna jako miasto została utworzona z kilku wsi: Piława Górna, Kalinów, Kopanica i Kośmin.

Do dziejów miasta nawiązuje herb, zawierający symbole związane z Dolnym Śląskiem i książętami śląskimi. Urząd Miasta Piława Górna zorganizował konkurs na logo miasta, które zarazem odwoływałoby się do tradycji tych terenów, jak i wyrażało ważne dla mieszkańców wartości. W efekcie powstało hasło – Piława Górna znaczy – znajdujące się obok rysunku symbolizującego oszlifowany kamień.

Liczba mieszkańców miasta wynosi około 6,4 tys. osób (Główny Urząd Statystyczny, lipiec 2020 r.). Z kolei jego powierzchnia to 20,93 kilometry kwadratowe. Piława Górna znajduje się na wysokości od 279 do 379 m n.p.m, w obrębie Kotliny Dzierżoniowskiej (Przedgórze Sudeckie).

Na terenie gminy znajdziemy rzeki, malownicze wzgórza (należące do pasma Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich) oraz lasy, w tym wiele dąbrów. Turystyczne walory tej miejscowości zwiększa również bliskość Gór Sowich, dla których Piława Górna może stanowić doskonały punkt wypadowy. Łatwy dojazd do Piławy Górnej zapewniają drogi o znaczeniu wojewódzkim, jak i lokalnym. Mowa tu przede wszystkim o drodze wojewódzkiej nr 382 (łączącej Strzegom z granicą polsko-czeską w Gościcach). Na wschód od miasteczka przebiega z kolei droga krajowa nr 8, najdłuższa droga krajowa w Polsce, stanowiąca zarazem część trasy europejskiej E67. Trasa ta wiedzie od granicy z Czechami w Kudowie-Zdrój, przez Warszawę, do granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Do dyspozycji mieszkańców Piławy Górnej są też drogi lokalne oraz trasy kolejowe. W pobliżu znajdują się takie miasta jak powiatowy Dzierżoniów (gminy ze sobą sąsiadują), a także Ząbkowice Śląskie (odległość około 16 kilometrów), Bielawa (dystans mniej więcej 13 kilometrów) czy Świdnica (oddalona o około 30 kilometrów).

Wielu mieszkańców Piławy Górnej decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Gospodarczo region ten związany jest przede wszystkim z przemysłem wydobywczym i obróbką kamienia wykorzystywanego następnie w budownictwie drogowym i mieszkalnym. Prócz przemysłu rozwijają się tu głównie handel i usługi. Mniejsze znaczenie, mimo dużego potencjału z uwagi na atrakcyjną okolicę, ma sektor turystyczny.

W gminie miejskiej Piława Górna nie znajdziemy dużych firm. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) jedna jednostka ma status średniej (zatrudniające 50-249 osób), pozostałe podmioty gospodarki narodowej to małe przedsiębiorstwa (łącznie 18) lub firmy mikro (609). W Piławie Górnej oferty pracy przedstawiają zatem głównie drobni przedsiębiorcy i firmy rodzinne.

Kto ma szansę na etat? Zgodnie z Barometrem zawodów – badaniem ukazującym zapotrzebowanie pracodawców w powiecie przy jednoczesnym braku chętnych i spełniających kwalifikacje, by podjąć zatrudnienie – lista potrzeb dzierżoniowskich firm jest bardzo długa. Obejmuje przede wszystkim posady w budownictwie, opiece zdrowotnej, oświacie, służbach mundurowych, transporcie, produkcji przemysłowej i gastronomii.

Sama Piława Górna to spokojne miasteczko, w którym jednak zawsze dzieje się coś ciekawego. Wydarzenia, koncerty i różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych organizuje Miejski Ośrodek Kultury. Na terenie miasta działają zespoły teatralne, kabaretowe, taneczne i muzyczne. Mieszkańcy chętnie korzystają ze szlaków krajoznawczych i stawiają na aktywny wypoczynek w otoczeniu natury. Do ich dyspozycji jest również kino połączone z salą estradową. Znajdziemy tu również boiska czy korty tenisowe.