Praca Bielawa

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 233

Praca w Bielawie

Bielawa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bielawa to nieduża miejscowość leżąca w powiecie dzierżoniowskim (województwo dolnośląskie). To pełne uroku miasto, które przyciąga amatorów sportów górskich i osoby szukające wypoczynku w otoczeniu natury. Przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim, bez wątpienia warto wziąć pod uwagę wybór tej miejscowości. Kto ma szansę na pracę w Bielawie od zaraz?

Należy zwrócić uwagę, że miejscowości o nazwie Bielawa jest w Polsce kilka. Inne to np. Bielawa w powiecie piaseczyńskim czy wieś Bielawa pod Wrocławiem. Jeśli chodzi o miasto Bielawa – dolnośląskie, to jego nazwa została ustalona przez polskie władze po drugiej wojnie światowej. Nawiązuje ona z jednej strony do staropolskiego słowa bielawa, oznaczającego tereny podmokłe, a z drugiej do nazwy przepływającej przez miejscowość rzeki, Bielawicy (źródła historyczne mówią o nazwach rzeki: Biała i podobnych).

Bielawa stosunkowo niedawno otrzymała status miasta, bo w 1924 roku. Tereny te zamieszkiwane są jednak od czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki o Bielawie pochodzą z XIII wieku. Miasto rozciąga się wzdłuż rzeki na powierzchni równej 36,21 kilometrów kwadratowych po wschodniej stronie Gór Sowich, należących do Sudetów Środkowych. Sama Bielawa leży na wysokości od 280 do 345 m n.p.m. Tę niedużą miejscowość zamieszkuje niespełna 30 tys. osób (dane GUS – lipiec 2020 r.)

Ta niewielka miejscowość ma wiele zalet: otoczenie natury, mniejsze tempo życia i niższe ceny wynajmu czy kupna nieruchomości w porównaniu z większymi miastami. Atrakcje Bielawy to na przykład Bielawski Park Miejski i Jezioro Bielawskie wraz z infrastrukturą rekreacyjną (plaża, wodny plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu do sportów wodnych itp.).

W Bielawie i okolicy odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe – na przykład słynny Bieg Gladiatora, czyli ekstremalny wyścig survivalowy. Działają tu kluby literackie, zespoły muzyczne, kluby sportowe – każdy znajdzie coś odpowiadającego zainteresowaniom. Warto dać szansę miejscowości i przeglądać tutejsze oferty pracy.

Miasteczko dzieli od stolicy województwa – Wrocławia odległość około 70 kilometrów, a od stolicy Czech – około 250 kilometrów. Niedaleko znajdują się również przejścia graniczne: z Czechami – w odległości mniej więcej 30 kilometrów (Tłumaczów-Otovice) i kolejne oddalone o 85 kilometrów (Kudowa Słone-Náchod). Do granicy z Niemcami jest z kolei około 160 kilometrów (Zgorzelec-Görlitz).

Szybki dojazd do kluczowych ośrodków gospodarczych regionu i zarazem dużych rynków zbytu zapewniają połączenia drogowe i kolejowe – ważną rolę odgrywa tutaj obwodnica miasta. Jest ona częścią drogi wojewódzkiej nr 384, która łączy Bielawę bezpośrednio z siedzibą władz powiatowych – Dzierżoniowem.

Profil gospodarczy tego regionu opiera się w dużej mierze na turystyce i związanych z nią pokrewnych branżach – gastronomicznej i hotelarskiej. Niemniej w okolicy działają różnorodne przedsiębiorstwa. Do ważnych pracodawców należą duże zakłady przemysłowe, na przykład z branży maszynowej (producent spawarek) czy elektronicznej. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) w Bielawie działa 3039 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 15 stanowią średnie jednostki (do 249 osób), a 1 – duże przedsiębiorstwo (250-999 pracowników).

Rynek pracy, oferty pracy – Bielawa

Osoby szukające w Bielawie pracy najczęściej biorą pod uwagę również inne okoliczne miejscowości. Informacji na temat zapotrzebowania rynku pracy w powiecie dzierżoniowskim dostarcza badanie wykonywane co roku na zlecenie resortu pracy – Barometr zawodów. Deficyt pracowników, zgłaszany przez tutejsze firmy, obejmuje kilkadziesiąt różnych profesji.

Największe zapotrzebowanie dotyczy osób mających kwalifikacje do pracy w budownictwie oraz zakładach przemysłowych. Brakuje na przykład mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, a także elektryków, elektromonterów i elektromechaników. Niedostatek kadry notuje się też w gastronomii (szefowie kuchni, kucharze, cukiernicy, piekarze), służbie zdrowia (lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci), budownictwie (dekarze, blacharze, robotnicy i inni), usługach (krawcy, kosmetyczki, opiekunki), oświacie (nauczyciele przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących, języków obcych i nauczania w klasach integracyjnych i szkołach specjalnych) czy w branży logistyczno-transportowej (magazynierzy, zaopatrzeniowcy, dostawcy, kurierzy, kierowcy ciężarówek). Lista profesji, które określa się na tym obszarze jako deficytowe, jest znacznie dłuższa.

Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie informuje, że stopa bezrobocia w powiecie wynosi 6,9 % (dane na maj 2020 r.). Jest to wartość nieco wyższa od średniej ogólnopolskiej (6%). W tym okresie w urzędzie pracy było zarejestrowanych 2015 bezrobotnych (dla porównania, liczba mieszkańców powiatu wynosi blisko 101 000 osób). Dlaczego warto rozważyć pracę w województwie dolnośląskim, w szczególności w Bielawie lub okolicy?