Praca Szczytna Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 45

Praca w Szczytnej

Szczytna to miejscowość zlokalizowana w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim. Znajduje się w wyjątkowo malowniczej okolicy, u stóp Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich (Sudety Środkowe). Przepływa przez nią rzeka Bystrzyca Dusznicka. Szczytna, ze względu na bogactwo naturalne, cechuje duży potencjał turystyczny – przyjezdni chętnie zaglądają w te strony zarówno w okresie wiosenno-letnim, gdy można korzystać ze szlaków turystycznych i rowerowych, jak i zimą, w sezonie narciarskim. A jak wygląda codzienne życie oraz rynek pracy tej miejscowości? Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat Szczytnej, by zdecydować, czy warto brać ją pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Szczytna (dolnośląskie) jest położona na znacznej wysokości, od 460 do 852 metrów nad poziomem morza. Powierzchnia miasteczka wynosi 80,38 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest niewielka. Znaczną część miejsko-wiejskiej gminy Szczytna porastają lasy. Liczba mieszkańców to około 5,1 tys. osób (wg Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Tablice rejestracyjne samochodów ze Szczytnej (powiatu kłodzkiego) zaczynają się od DKL, a numer kierunkowy to 74.

Szczytna otrzymała prawa miejskie dopiero w 1973 roku. Historia miejscowości jest jednak długa – przez wieki rozwijało się tu rzemiosło, a następnie przemysł, przede wszystkim związany z hutnictwem szkła. W działających do 2014 roku zakładach Huty Szkła Kryształowego Sudety produkowano wyroby o wysokich walorach artystycznych. Współcześnie miasto cechuje różnorodność gospodarcza.

Władze samorządowe oraz różnego rodzaju lokalne organizacje stawiają na ochronę dziedzictwa kulturowego miejscowości i promowanie jej przede wszystkim jako atrakcyjnego celu turystycznego. Szczególną pieczą otaczane są tutejsze zabytki. Do najważniejszych atrakcji należy położony w Szczytnej zamek Leśna. Monumentalna budowla w stylu neogotyckim stanowi wizytówkę miejscowości. Znajduje się na Szczytniku (589 metrów nad poziomem morza). Zamek powstał w pierwszej połowie XIX wieku. W jego okolicy wiedzie także droga krzyżowa ozdobiona oryginalnymi płaskorzeźbami. Malownicza okolica zachęca do spacerów – do zamku Leśna prowadzi żółty szlak turystyczny. Inne atrakcje Szczytnej to na przykład barokowy kościół św. Jana Chrzciciela z XVIII wieku czy pochodząca z tego samego okresu kaplica św. Anny. Zwraca uwagę zabytkowa figura św. Jana Nepomucena.

W Szczytnej działają kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, pensjonaty, hotele, agroturystyka – zapewniające kompleksową obsługę turystów. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w gminie Szczytna działa 726 podmiotów gospodarki narodowej (w samym miasteczku 489). Nie znajdziemy tu dużych korporacji o rozbudowanych strukturach. Tylko jedna jednostka w gminie deklaruje zatrudnienie rzędu 50-249 osób, zyskując tym samym status podmiotu średniej wielkości. 19 to małe przedsiębiorstwa (w mieście jest ich 13), obejmujące 10-49 osób. Pozostałe podmioty to firmy jednoosobowe lub do 9 osób. Ofert pracy należy zatem szukać przede wszystkim w firmach małych i rodzinnych.

Władze samorządowe starają się też pobudzać ducha przedsiębiorczości u mieszkańców oraz przyciągać inwestorów. Tych ostatnich zachęcić ma nie tylko bogactwo naturalne Szczytnej i okolicy, ale też dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa tego miejsca. Szczytną przecina bowiem droga krajowa nr 8, stanowiąca zarazem część trasy europejskiej E65. Droga ta przebiega przez całą Polskę, od polsko-czeskiej granicy w Kudowie-Zdroju do granicy polsko-litewskiej w Budzisku. W pobliżu miasteczka ciągnie się też droga wojewódzka nr 388. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy jest zlokalizowany we Wrocławiu-Strachowicach, w odległości około 104 kilometrów od Szczytnej. Z miasteczka do stolicy powiatu – Kłodzka, jest niespełna 18 kilometrów. By dostać się do Nowej Rudy, należy pokonać około 30 kilometrów. Szczytną i Kudowę-Zdrój dzieli mniej więcej 19 kilometrów, a do Bystrzycy Kłodzkiej są 24 kilometry. Łatwy dojazd sprawia, że wielu mieszkańców Szczytnej decyduje się na zatrudnienie w jednej z okolicznych miejscowości.

Tak poszerzony rynek pracy to szansa dla regionu, który wciąż zmaga się z wysokim bezrobociem. Zgodnie z informacją Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku stopa bezrobocia w powiecie w czerwcu 2020 r. wynosiła 12,9%, a więc znacznie więcej niż średnia krajowa (6,1%) i wojewódzka (5,6%).