Praca Złoty Stok Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 20

Praca w Złotym Stoku

Złoty Stok jest przygraniczną miejscowością zlokalizowaną w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Złoty Stok. Jest to miasteczko o unikatowym charakterze i ciekawej, sięgającej średniowiecza historii. Słynie jako najstarsze miasto górnicze w kraju, współcześnie natomiast do najbardziej obiecujących sektorów gospodarki należy turystyka. Kto może bez kłopotu znaleźć w Złotym Stoku pracę? Co okolica oferuje mieszkańcom, a co przyjezdnym? Oto kilka najważniejszych informacji o mieście.

Miasto Złoty Stok zamieszkuje około 2,7 tys. osób (według Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei 7,73 kilometry kwadratowe. Przypisany jest do niego numer kierunkowy 74, kod pocztowy 57-250. Numery rejestracyjne tutejszych aut zaczynają się od liter DZA.

Zanim miejscowość rozwinęła się jako miasto, istniała na tych terenach osada górnicza. Już w wiekach średnich pozyskiwano w pobliżu złoto, a następnie również arsen. Działalność górniczo-hutnicza była kontynuowana poprzez wieki, a zakłady wydobywcze zamknięto dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.

Obecnie, słysząc nazwę Kopalnia Złota w Nowym Stoku, trzeba mieć świadomość, że chodzi o Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Prawdziwą gratką, jaką oferuje ta instytucja, jest możliwość zobaczenia podziemnego wodospadu o wysokości aż 10 metrów.

Miasteczko rozwija swój turystyczny potencjał z jednej strony dzięki historii górniczej, z drugiej jako pełna uroku miejscowość, bogata w zabytki sięgające wielu wieków wstecz. Pozytywne wrażenie robi samo historyczne centrum miasta, pełne kamienic i starych kościołów. Do atrakcji Złotego Stoku należą między innymi dawny luterański Kościół św. Krzysztofa, neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Złoty Stok to również liczna atrakcje dla dzieci, młodzieży i wielbicieli ciekawostek naukowych. Znajdziemy na przykład w Złotym Stoku muzeum techniki średniowiecznej, miasteczko paintball, a w wąwozie nad Złotym Potokiem – park rekreacyjny z tyrolką.

Miasteczko dysponuje dobrze rozwiniętym zapleczem gastronomiczno-hotelowym, część mieszkańców decyduje się też na działalność agroturystyczną. Czy to znaczy, że pracy w Złotym Stoku i okolicy należy szukać przede wszystkim w turystyce? Bez wątpienia jest to obszar promowany w mieście, niemniej nie jedyny. W Złotym Stoku rozwijają się drobny przemysł, handel, usługi, transport.

Zapotrzebowanie tutejszych firm jest różnorodne, a w przypadku trudności ze zdobyciem satysfakcjonującej pracy na terenie miasteczka – wiele osób poszerza poszukiwania na okoliczne miejscowości – przede wszystkim Kłodzko, Lądek-Zdrój, Bystrzycę Kłodzką, Ząbkowice Śląskie, Nową Rudę i inne. Niektórzy decydują się na zatrudnienie po czeskiej stronie granicy.

W mieście funkcjonuje 387 podmiotów gospodarki narodowej (dane REGON – czerwiec 2020 r.). Nie ma w nim dużych przedsiębiorstw, jednak 3 deklarują kadrę rzędu 40-249 pracowników, a 9 daje zatrudnienie od 10 do 49 osobom.

W końcu maja 2020 r. stopa bezrobocia w całym powiecie ząbkowickim wynosiła 11,3%. Była to wartość znacznie wyższa niż średnia krajowa w tym samym okresie – 6,0%, a także wojewódzka – 5,5%. Walka z bezrobociem i zachęcanie mieszkańców do prowadzenia własnej działalności to ważne wyzwania stojące przed władzami miasta. Kolejnym wyzwaniem jest dostosowanie systemu kształcenia do zapotrzebowania na rynku pracy. Mimo wysokiego poziomu bezrobocia w powiecie notuje się bardzo wiele zawodów deficytowych (zgodnie z badaniem Barometr zawodów).

W 2020 r. tutejsi pracodawcy mają problemy z obsadzeniem wakatów na przykład farmaceuty, kierowcy ciężarówki, lekarza, nauczyciela przedmiotu zawodowego, pielęgniarki, położnej, robotnika budowlanego, zaopatrzeniowca i dostawcy. Niemniej spore braki widoczne są też między innymi w gastronomii (brakuje szefów kuchni,kucharzy, kelnerów i barmanów), przemyśle (nie ma chętnych i spełniających wymagania firm spawaczy, operatorów obrabiarek skrawających, elektryków, elektromechaników, elektromonterów czy robotników leśnych). Można znaleźć propozycje skierowane do instruktorów nauki jazdy, kamieniarzy, techników mechaników czy logistyków. Złoty Stok to mała, niepozbawiona zalet miejscowość, znajdująca się w otoczeniu przyrody. Mieszkańcy chętnie wybierają wypoczynek na świeżym powietrzu, spacerując czy uprawiając sport w górach i tutejszych lasach. W samym miasteczku znajdziemy infrastrukturę sportową, a różnego rodzaju wydarzenia, koncerty i warsztaty organizuje Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku.