Praca Polanica-Zdrój

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 370

Praca w Polanicy-Zdroju

Polanica-Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Polanica-Zdrój to miejscowość zlokalizowana na styku Kotliny Kłodzkiej, Gór Stołowych i Bystrzyckich. Jest wyjątkowo malowniczą miejscowością, w której można dodatkowo korzystać z dobroczynnych właściwości wód mineralnych. Przyciąga turystów wycieczek krajoznawczych i kuracjuszy chcących podreperować zdrowie. Ma wiele do zaoferowania nie tylko przyjezdnym, ale i mieszkańcom. A jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Czy warto brać pod uwagę Polanicę-Zdrój, rozglądając się za pracą w województwie dolnośląskim? Oto podstawowe informacje, które nieco rozjaśnią warunki zatrudnienia i możliwości rozwoju w miasteczku.

Polanica-Zdrój leży w obrębie powiatu kłodzkiego, w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę władz gminnych. Prawa miejskie otrzymała dopiero po II wojnie światowej, wcześniej rozwijała się jako wieś. Przez stulecia była miejscem, w którym toczyły się działania wojenne, ścierały się tu wpływy różnych narodowości, okolice zamieszkiwali też przedstawiciele różnych wyznań.

O istnieniu źródeł wody mineralnej w Polanicy-Zdroju wiedziano już XVI wieku – zachowały się dokumenty mówiące o tutejszych tzw. kwaśnych źródłach. Najszybszy rozwój miejscowości przypadł na XIX wiek, kiedy wzniesiono budynki zdrojowe i zaczęli tu ściągać chorzy na różnego rodzaju dolegliwości. W tym okresie mieszkańcy zaczęli prowadzić też działalność przemysłową, rozbudowywał się sektor handlowy, usługowy.

Liczba mieszkańców Polanicy-Zdroju to około 6,3 tysiąca osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Inne podstawowe dane to: numer kierunkowy – 74, pierwsze litery na tablicach rejestracyjnych tutejszych samochodów – DKL, kod pocztowy – 57-320.

Warto zwrócić uwagę na tutejszy herb, nawiązujący zarazem do jego dziejów miasta, jak i działalności sanatorium w Polanicy-Zdroju. Widnieją na nim wizerunki lwa, który odnosi się do czeskiej przeszłości miasta, a także czerwone serce na białym tle – symbol leczonych tu chorób kardiologicznych oraz odwołanie się do przywiązania do ojczyzny – Polski.

Uzdrowiska Polanicy-Zdroju również współcześnie w dużej mierze determinują życie i działalność gospodarczą mieszkańców. Grupa kapitałowa skupiająca najważniejsze uzdrowiska okolicznych miejscowości prowadzi działalność leczniczą i profilaktyczną, skierowaną do dzieci, dorosłych, osób starszych, niepełnosprawnych. Do dyspozycji kuracjuszy są baseny rehabilitacyjne i rekreacyjne, rozlewnie wód mineralnych, placówki medyczne z nowoczesnym sprzętem, spa, zaplecze hotelowo-restauracyjne. Do Polanicy-Zdroju przyjeżdżają osoby z chorobami układów krążenia i pokarmowego, ale nie tylko.

Magnes na turystów stanowią też zlokalizowane w Polanicy-Zdroju atrakcje turystyczne. Są to na przykład ciekawe zabytki, jak cały XIX-wieczny park zdrojowy z zabudowaniami, neobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP czy budynek dworca. Niemniej atrakcje w Polanicy-Zdroju obejmują też zaplecze kulturalno-rozrywkowo-sportowe.

Przyjezdni i mieszkańcy mogą korzystać z letniego toru saneczkowego, stadniny, klubów bilardowych, kortów tenisowych, biblioteki, basenów. Znajdziemy tu restauracje z różnorodną kuchnią, a także dobrze rozwinięte zaplecze hotelowe i agroturystyczne.

Rynek pracy, oferty pracy – Polanica-Zdrój 

Nie dziwi zatem, że w Polanicy-Zdroju praca czeka przede wszystkim w opiece zdrowotnej, turystyce, gastronomii, transporcie, usługach. Warto jednak pamiętać, że wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie również w okolicznych miejscowościach. Dlatego podczas szukania pracy dobrze jest zapoznać się z listą zawodów deficytowych dla całego powiatu kłodzkiego, która każdego roku jest prezentowana w ramach ogólnopolskiego badania Barometr zawodów. Na liście znajdują się takie profesje jak: dekarz i blacharz budowlany, fizjoterapeuta, masażysta, fryzjer, kelner, barman, kierowca autobusu, krawiec, pracownik produkcji odzieży, kucharz, monter instalacji budowlanych, nauczyciel, operator obrabiarek skrawających, pielęgniarka, położna, pomoc kuchenna.

Brakuje również w szczególności pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, spawaczy, personelu sprzątającego, szefów kuchni, ślusarzy i tapicerów. Widać zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż, również w przemyśle czy budżetówce.

Jednocześnie stopa bezrobocia w powiecie należy do wysokich. Zgodnie z informacją Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku w czerwcu 2020 r. w powiecie wynosiła ona 12,9% (dla porównania średnia dla Polski w tym okresie to 6,1%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,6%). Taka sytuacja na rynku pracy wynika częściowo z niedostosowania kwalifikacji i doświadczenia dostępnej kadry do wymagań lokalnych pracodawców. Warto zatem próbować swoich sił podczas rekrutacji.

Szukaj pracy w mieście