Praca Lądek-Zdrój

Praca w Lądku-Zdroju

Lądek-Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lądek-Zdrój to małe miasteczko znajdujące się w obrębie powiatu kłodzkiego (województwo dolnośląskie). Stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Miejscowość jest malowniczo położona w Górach Złotych (Sudety Wschodnie), przepływa przez nią rzeka Biała Lądecka.

Lądek-Zdrój stanowi atrakcyjny punkt wypadowy dla turystów chcących eksplorować okoliczne szczyty oraz lasy. A jak wygląda sytuacja gospodarcza oraz warunki życia Lądka-Zdroju? Czy warto wziąć pod uwagę tę miejscowość w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka podstawowych informacji, które pomogą podjąć decyzję.

Lądek-Zdrój to miasto, które może poszczycić się bardzo długą historią. Prawa miejskie otrzymał pod koniec XIII wieku. Słynie jako najstarsze uzdrowisko w Polsce – miało działać tu już w średniowieczu. Szeroką sławę jako miejsce, do którego warto wybrać się w celu podreperowania zdrowia, zyskało w XV wieku.

Herb Lądka-Zdroju – na którym widnieje wizerunek białego lwa z dwoma ogonami w złotej koronie i na czerwonym tle – został z kolei ustanowiony na początku XXI wieku i nawiązuje do czeskiego okresu w historii miasta. Lądek-Zdrój ma też swój hejnał, również współczesny.

Lądek-Zdrój rozciąga się na powierzchni 20,32 kilometrów kwadratowych, na wysokości od 440 do 480 m n.p.m. Gęstość zaludnienia w mieście jest niewielka, bo wynosi około 274 osoby na kilometr kwadratowy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (dane z lipca 2020 r.) w Lądku-Zdroju mieszka niespełna 5,6 tys. osób.

Najbardziej charakterystycznym rysem miejscowości i zarazem najczęstszym celem przyjazdu są znajdujące się w Lądku-Zdroju uzdrowiska. Jak było wspomniane, ich sława sięga wielu wieków wstecz – wiadomo, że z dobroczynnych właściwości tutejszych źródeł korzystali między innymi Goethe, liczne koronowane głowy (np. Katarzyna Wielka, Aleksander I) czy szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams. W Lądku-Zdroju leczy się przede wszystkim choroby na tle reumatycznym, ortopedycznym oraz neurologicznym. Na przyjezdnych czeka rozbudowana infrastruktura uzdrowiskowa.

Ponadto wiele z budynków parku zdrojowego Lądka-Zdroju to zabytki stanowiące zarazem cenną atrakcję turystyczną. Lądek-Zdrój warto zatem odwiedzić w celach terapeutycznych i związanych z profilaktyką zdrowotną. Atrakcyjne jest też samo miasteczko – całe historyczne centrum zostało wpisane do rejestru zabytków.

Co warto zobaczyć? Już spacer po rynku Lądka-Zdroju pozwala poczuć klimat tej wielowiekowej miejscowości. Koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę na neorenesansowy ratusz, kaplicę św. Jerzego, most św. Jana w stylu gotyckim, barokowy Pomnik św. Trójcy, Kaplicę Zdrojową Najświętszej Marii Panny, liczne zabytkowe kamieniczki. Nie brakuje też w Lądku-Zdroju atrakcji dla dzieci. Jednym z bardzo ciekawych miejsc, które pozwala na wypoczynek na łonie natury z całą rodziną, jest chociażby Arboretum, czyli leśny ogród botaniczny. Kwitnie również w Lądku-Zdroju agroturystyka. Miłośnicy trekkingu po górach czy wypraw rowerowych z pewnością docenią miasteczko jako doskonały punkt startowy do wypraw zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy.

Rynek pracy, oferty pracy – Lądek-Zdrój

Profil uzdrowiskowo-turystyczny miasteczka przekłada się bezpośrednio na życie gospodarcze mieszkańców. Do kogo kierowane są w Lądku-Zdroju oferty pracy? Odpowiedzi na to pytanie udziela między innymi coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów. Określa ono grupę profesji deficytowych w powiecie. W Lądku-Zdroju i okolicy w 2020 r. niedobór kadry dotyczy dużej grupy, bo aż kilkudziesięciu profesji. Największe zapotrzebowanie przy braku chętnych do pracy dotyczy pracowników budowlanych posiadających różnego rodzaju uprawnienia (np. dekarzy, blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, pracowników wykończeniowych).

Poważne niedobory pracowników notuje się w gastronomii – firmy bezskutecznie szukają na przykład kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych, szefów kuchni, kucharzy. Ze znalezieniem w Lądku-Zdroju pracy nie powinni mieć też kłopotu nauczyciele przedmiotów zawodowych, osoby wyspecjalizowane w produkcji odzieży, tapicerzy, fryzjerzy, kierowcy autobusów, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze. Etaty czekają na osoby wykonujące pracę związaną z działalnością uzdrowiskową – fizjoterapeutów, masażystów, pielęgniarki, personel sprzątający, pokojówki. Lądek-Zdrój to pełna uroku miejscowość wypoczynkowa, w której życie toczy się spokojnie i blisko natury. Stwarza możliwości zatrudnienia i dobre warunki życia. Z pewnością jest godna uwagi w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.