Praca Nowa Ruda Najnowsze oferty pracy: 29

Praca w Nowej Rudzie

Nowa Ruda – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nowa Ruda to drugie najludniejsze miasto w powiecie kłodzkim. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Nowa Ruda, należy do aglomeracji wałbrzyskiej i znajduje się w województwie dolnośląskim. Miejscowość jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i gospodarczym, który dynamicznie się rozwija i stwarza sporo możliwości rozwoju. Poznaj podstawowe informacje na temat Nowej Rudy i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasto w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Liczba mieszkańców Nowej Rudy wynosi niespełna 22 tys. osób (zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei około 37 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest więc znaczna, równa ponad 591 osobom na kilometr kwadratowy.

Warto wspomnieć o długich dziejach tej miejscowości, której zawdzięcza swój dzisiejszy, unikatowy klimat. Mają one odzwierciedlenie też w postaci licznych atrakcji turystycznych, zabytków czy zbiorów historycznych. Nowa Ruda otrzymała prawa miejskie w średniowieczu, około XIII wieku. Przez miasto przetoczyło się wiele wojen, teren ten znajdował się w strefie wpływów różnych narodów, mieszkali tu też wyznawcy różnych religii. Miejscowość rozwijała się początkowo jako ośrodek rzemiosła – prężnie działały cechy szewców i sukienników – a także górnictwa węgla kamiennego. Wiek XX przyniósł z kolei podjęcie działalności przemysłowej. Zaczęły powstawać kolejne kopalnie oraz fabryki włókiennicze. Okres transformacji oznaczał likwidację wielkich zakładów oraz galopujące bezrobocie, którego wysoki poziom do dziś stanowi wyzwanie dla władz samorządowych powiatu kłodzkiego.

Obecnie Nowa Ruda stanowi ważny ośrodek turystyczny. To doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Gór Sowich oraz Gór Stołowych. W samym mieście też jest sporo do zobaczenia. Do największych atrakcji Nowej Rudy należą ratusz, zabytkowe domy przy rynku, XIX-wieczny pałacyk – tzw. Willa Conrad, budynki poprzemysłowe i należące do dawnej kopalni, np. nadszybie z wieżą szybu Anna, XIX-wieczne piece szybowe, stare budynki sakralne.

W mieście interesująca jest też oferta kulturalna. Wiele wydarzeń, a także warsztaty i imprezy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, organizuje Miejski Ośrodek Kultury. Działają w Nowej Rudzie Muzeum Górnictwa, Muzeum Josepha Wittiga, Miejska Biblioteka Publiczna, kino. Nowa Ruda wpisała się również do polskiej kultury jako miejscowość, w którym Agnieszka Holland realizowała zdjęcia do filmu Pokot. Do najbardziej znanych noworudzkich festiwali należą Festiwal Góry Literatury oraz Bieguny Kultury.

Nowa Ruda, znajdująca się w obrębie Sudeckiego Okręgu Przemysłowego, objęta podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park i dysponująca własnym Noworudzkim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym stanowi jednak teren wyjątkowo atrakcyjny inwestycyjnie.

Na przedsiębiorców chcących ulokować tu swój kapitał czekają ulgi podatkowe, tereny pod inwestycje i wiele innych udogodnień. Nie bez znaczenia dla rozwoju biznesu jest też fakt, że miasto to prawdziwy węzeł komunikacyjny. Przez Nową Rudę i w jej sąsiedztwie przebiegają drogi wojewódzkie nr 381, 384, 385, 386, 387 i 388. Miejscowość znajduje się tuż przy granicy polsko-czeskiej, co dodatkowo poszerza rynki zbytu dla przedsiębiorstw. Kolejną korzyść stanowi szybki i sprawny dojazd do okolicznych ważnych ośrodków gospodarczych. By przejechać z Nowej Rudy do Kłodzka, wystarczy pokonać trasę o długości 23 kilometrów. Z miasta do Wałbrzycha są 34 kilometry, do Dzierżoniowa – 29 kilometrów, a do Ząbkowic Śląskich – 27 kilometrów.

Rynek pracy, oferty pracy – Nowa Ruda

Dzięki możliwości szybkiego transportu wielu mieszkańców Nowej Rudy znajduje pracę w okolicznych miejscowościach. Niemniej na terenie miasteczka działa bardzo wiele firm różnej wielkości. W gminie miejskiej Nowa Ruda zarejestrowało działalność łącznie 2587 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, maj 2020 r.). 66 z nich to jednostki zatrudniające od 10 do 49 osób, a 12 zadeklarowało kadrę rzędu 50-249 osób. Na terenie gminy nie ma dużych przedsiębiorstw.

Firmy prowadzą działalność z zakresu przemysłu maszynowego, lotniczego, tworzyw sztucznych, produkcji urządzeń teleinformatycznych i w innych branżach. Znajdziemy tu podmioty z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, na przykład niemieckim.

Nowa Ruda to bez wątpienia atrakcyjna miejscowość, w której można rozwijać pasje, wypoczywać na świeżym powietrzu, ale też realizować się zawodowo.

PUP Nowa Ruda

Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku, Filia w Nowej Rudzie
Adres: ul. Piłsudskiego 14, 57-400 Nowa Ruda
E-mail: filia.nr@klodzko.praca.gov.pl
Telefon: 74 873 50 50