Praca Staszów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 341

Praca w Staszowie

Staszów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Staszów to malowniczo położona miejscowość – na pograniczu Ponidzia, Sandomierszczyzny i Gór Świętokrzyskich. Rozciąga się na terenie Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, nad rzeką Czarną Staszowską. Staszów na mapie Polski znajdziemy w południowo-wschodniej części woj. świętokrzyskiego. Miejscowość zajmuje prawie 27 kilometrów kwadratowych. To siedziba powiatu i miejsko-wiejskiej gminy, tym samym lokalny ośrodek administracyjny, w którym znajdują się urząd miasta i gminy Staszów, sąd czy powiatowy urząd pracy i inne instytucje publiczne. W mieście Staszów liczba mieszkańców wynosi 14,7 tys. w gminie – 21,6 tys. Warto wiedzieć, jak wygląda lokalny rynek zatrudnienia, czy w tej okolicy działają duże zakłady i na kogo czeka praca w Staszowie.

Miasto oddalone jest o ponad 50 km od Kielc i około 120 km od Krakowa. Biegną tędy drogi wojewódzkie – łącząca Kielce z Połańcem droga wojewódzka nr 764, prowadząca z Opatowa do Stopnicy droga nr 757 oraz droga nr 765 – relacji Chmielnik – Osiek. Nieodległe od Staszowa miejscowości to Szydłów, Połaniec, Oleśnica, Pacanów, Klimontów czy Stopnica.

Zarówno miasto, jak i gmina Staszów pełne są zabytkowych obiektów. Taki charakter ma centrum starego miasta o kształcie zbliżonym do kwadratu, z renesansowym układem szachownicowym. Jego centrum stanowi klasycystyczny ratusz wybudowany przez Aleksandra Czartoryskiego w XVIII w. Inne ważne w Staszowie zabytki to kościół parafialny pw. św. Bartłomieja, wraz z dzwonnicą i plebanią oraz kaplicą Matki Boskiej Różańcowej. Wielbiciele historii wiele ciekawych budowli i miejsc znajdą także w sąsiadujących ze Staszowem miejscowościach – Kurozwękach, Sielcu czy Wiązownicy.

Miasto i gmina Staszów, położone na bogatych przyrodniczo terenach, pełne są urokliwych miejsc. Wymienić tu należy choćby miejskie parki, skałki i Jaskinię Staszowską, Stawy w Golejowie czy Kamieniołom w Smerdynie. 14 km od miasta znajduje się też największy w województwie świętokrzyskim zbiornik wodny – zalew Chańcza. W okolicy Staszowa atrakcje znajdzie chyba każdy. Działa tu też biblioteka, muzeum, a wydarzenie kulturalne organizuje Dom Kultury w Staszowie.

Rynek pracy, oferty pracy – Staszów

Powiat staszowski w końcówce czerwca 2020 r. należał do powiatów ze stopą bezrobocia niższą niż średnia dla województwa (8,6%). Powiatowy Urząd Pracy w Staszowie miał zarejestrowanych 2,3 tys. osób, a stopa bezrobocia wynosiła 7,2%. W tym okresie wskaźnik wyliczony dla Polski miał wartość 6,1%.

Zgodnie z prognozą Barometr zawodów 2020, praca w Staszowie i okolicach czeka na pracowników branży budowlanej o różnorodnych umiejętnościach i uprawnieniach – w tym obszarze wskazano najwięcej deficytowych profesji. Brakuje kandydatów do pracy w opiece medycznej – lekarzy, pielęgniarek i położnych, w branży spożywczej i gastronomii (masarzy i przetwórców ryb, piekarzy, kucharzy, kelnerów i barmanów). Do grupy zawodów deficytowych należą też: elektryk, elektromechanik i elektromonter, kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spawacz, pracownik ochrony fizycznej, projektant wzornictwa przemysłowego i operator CAD, fryzjer, weterynarz oraz samodzielny księgowy.

Jednocześnie z badania wynika, że problemy ze znalezieniem pracy w województwie świętokrzyskim mogą mieć ekonomiści. W powiecie staszowskich wskazano łącznie 10 zawodów nadwyżkowych – w większości to absolwenci kierunków humanistycznych, pracownicy biurowi i administracyjni. Na liście znaleźli się jednak także technicy mechanicy, specjaliści technologii żywności i żywienia, a także technicy budownictwa.

W Staszowie praca dostępna jest zarówno w małych firmach, jak i większych zakładach. Gmina dysponuje działkami inwestycyjnymi, stara się przyciągnąć inwestorów i zachęcać lokalną ludność do przedsiębiorczości. Działalność na preferencyjnych warunkach, z ulgami i zwolnieniami podatkowymi można prowadzić tu w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Ważnym w powiecie pracodawcą jest kopalnia siarki w Osieku.

W Staszowie zarejestrowanych jest 1765 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30 czerwca 2020 r.). Wśród nich 3 pracodawców zatrudnia między 250 a 999 osób, a 20 między 50 a 249. Sektor publiczny reprezentuje 56 jednostek. Lokalni przedsiębiorcy najliczniej wybierali handel, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i usługi. Znana w całej Polsce jest działająca w Staszowie fabryka choinkowych bombek.

PUP Staszów

Adres: ul. Szkolna 4, 28-200 Staszów
E-mail: sekretariat@staszow.praca.gov.pl
Telefon: 15 864 38 85.

Szukaj pracy w mieście