Zobacz więcej ofert pracy

Główny specjalista

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
1891 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 43206

Warunki pracy

Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy

– wejście do budynku „A” i „D” przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
– węzeł sanitarny, szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne, platformy podjazdowe na schodach oraz windy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
– mogą pojawić się trudności lub możliwa pomoc osób trzecich dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Pracownikom oferujemy:
– umowę o pracę na czas nieokreślony lub określony (w przypadku osób po raz pierwszy zatrudnianych w służbie cywilnej pierwsza umowa na okres 12 miesięcy)
– trzynaste wynagrodzenie, pakiet szkoleń, możliwość ubiegania się o refundację kosztów nauki języków obcych i studiów podyplomowych
– pakiet socjalny (m.in. dofinansowanie do wypoczynku, częściowa refundacja kosztów udziału w wydarzeniach kulturalnych)
– możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie i pakietu opieki medycznej

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań

Kandydaci ubiegający się o zatrudnienie na stanowiska od głównego specjalisty oraz przystępujący do naboru urzędnicy służby cywilnej, w przypadku zatrudnienia w Ministerstwie będą objęci ograniczeniami wynikającymi z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1393) oraz będą zobowiązani do złożenia – przed objęciem stanowiska - oświadczenia o stanie majątkowym potwierdzającego nienaruszanie ograniczeń lub zakazów wynikających z przepisów prawa.

Dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa prowadzonych działań, w Ministerstwie został ustanowiony System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Każdy pracownik jest zobowiązany do przestrzegania określonych w Ministerstwie zasad bezpieczeństwa przetwarzania informacji.

Pozostałe warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku:
- krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe
- częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

Zakres zadań

  • sprawozdawczość z realizacji PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: opracowywanie/ aktualizowanie systemu sprawozdawczości (np.: wytycznych, wzorów, instrukcji, etc.), analizowanie i weryfikowanie otrzymanych sprawozdań, - sporządzanie sprawozdań z realizacji programu, analizowanie uwag Komisji Europejskiej do sprawozdań z realizacji programu, organizowanie i uczestnictwo w grupach/ zespołach dotyczących sprawozdawczości na szczeblu unijnym i krajowym, analizowanie i wprowadzanie danych dotyczących programu do systemu informatycznego Komisji Europejskiej, przeprowadzanie procesu przyjęcia sprawozdania, prowadzenie sprawozdawczości z celów i mierników
  • monitorowanie wdrażania PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: tworzenie systemu wskaźników (m.in. wytycznych, metodologii liczenia, definicji, etc.), przygotowywanie i prowadzenie szkoleń w zakresie wskaźników, organizowanie i uczestnictwo w grupach/ zespołach dotyczących wskaźników, tworzenie baz danych i narzędzi wspierających proces monitorowania, monitorowanie postępu rzeczowego za pomocą wskaźników, monitorowanie postępu finansowego (m.in. kontraktacja, certyfikacja, N+3, cele Rady Ministrów, realokacje, oszczędności, etc.), tworzenie/ monitorowanie/ przekazywanie prognoz (np. płatności), koordynowanie i przygotowywanie (merytoryczne) posiedzeń Komitetu Monitorującego PO RYBY 2014 - 2020, spotkań z Komisją Europejską i innymi podmiotami, identyfikowanie problemów i zagrożeń w realizacji programu oraz przygotowywanie propozycji rekomendacji działań naprawczych, sporządzanie/ weryfikowanie analiz materiałów i opracowań związanych z bieżącym monitoringiem, monitorowanie procesu zamknięcia PO RYBY 2014 - 2020, krzyżowa analiza i raportowanie w zakresie strategii obejmujących realizację programu, sporządzanie raportów przedstawiających stan realizacji PO RYBY 2014 - 2020
  • wdrażanie programu w obszarze wymagań unijnych w zakresie monitoringu i sprawozdawczości dla PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: przygotowywanie i aktualizowanie dokumentów wdrożeniowych (w tym: wzorów umów, , instrukcji wykonawczych, podręczników, wzorów sprawozdań, opisu funkcji i procedur PO RYBY 2014 - 2020), analizowanie zgodności dokumentów programowych z obowiązującymi przepisami prawa unijnego i krajowego, współpraca z podmiotami naukowymi w zakresie opracowania/ zmiany dokumentów programowych, przygotowywanie symulacji wpływu projektów zamian programu na Umowę Partnerstwa, przygotowywanie i aktualizowanie wytycznych (np. kwalifikowanie wydatków, kontroli, sprawozdawczości, etc.), przygotowywanie, monitorowanie i aktualizowanie listy projektów, opiniowanie/ zatwierdzanie dokumentów wdrożeniowych (np. instrukcji wykonawczych, wytycznych, etc.), prowadzenie konsultacji i uzgodnień, przygotowywanie, podpisywanie i aneksowanie porozumień międzyinstytucjonalnych, przygotowywanie interpretacji i stanowisk Ministerstwa oraz odpowiedzi na pytania w zakresie realizacji PO RYBY 2014 – 2020, przygotowywanie/ udział/ prowadzenie szkoleń/ grup roboczych/ spotkań konsultacyjnych/ spotkań międzyresortowych/ Komitetów Monitorujących z zakresu realizacji programu, opracowywanie wkładów merytorycznych w zakresie wpływu programu na Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju i Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa, przygotowywanie wkładów merytorycznych dla instytucji kontrolujących w zakresie wdrażania programu, projektowanie Ram Wykonania będących głównym elementem przeglądu wyników, współpraca z wydziałami merytorycznymi przy ustalaniu metodologii i wartości docelowych wskaźników uwzględnianych w Ramach Wykonania, opracowywanie i konsultowanie wkładów merytorycznych w zakresie uzasadnień do zmiany programu, merytoryczny udział w spotkaniach ekspertów państw członkowskich w zakresie wdrażania EFMR, przygotowywanie merytorycznych wkładów dla Kierownictwa w zakresie zarządzania i wdrażania programu
  • zamykanie pomocy w obszarze wymagań unijnych w zakresie monitoringu i sprawozdawczości dla PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: sporządzanie sprawozdania końcowego/ rocznego z realizacji programu operacyjnego, analiza i wdrożenie zaleceń pokontrolnych/ audytowych wydanych w ramach programu, przygotowywanie dokumentacji zamknięcia, przygotowywanie zestawień w zakresie poniesionych wydatków, wykrytych nieprawidłowości, zwróconych bądź pozostających do zwrotu środków, udzielanie wyjaśnień i odpowiedzi dotyczących dokumentacji zamknięcia, analizowanie dokumentacji zamknięcia przygotowanej przez instytucję audytową lub Komisję Europejską, udział w spotkaniach/ grupach roboczych dotyczących zamknięcia programów, weryfikowanie wyjaśnień przedstawionych przez beneficjentów
  • prowadzenie analiz na potrzeby przygotowania dokumentów strategicznych/ programów/ planów/ polityk w obszarze wymagań unijnych w zakresie monitoringu i sprawozdawczości dla PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: formułowanie założeń oraz analizowanie i proponowanie zmian w już realizowanych badania, - identyfikowanie problemów, zagrożeń, uwarunkowań, etc., gromadzenie danych, zamawianie ekspertyz, aktualizowanie danych, zestawianie, wizualizacja danych, analizowanie zgromadzonych danych, wnioskowanie, analizowanie zasad i praktyki gromadzenia i przetwarzania danych, - formułowanie i konsultowanie raportu/ rekomendacji/ informacji
  • badanie zgodności strategii i programów w obszarze wymagań unijnych w zakresie monitoringu i sprawozdawczości dla PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: weryfikowanie merytorycznego zakresu dokumentów, weryfikowanie zgodności systemu wdrażania dokumentów, weryfikowanie zgodności z systemem prawnym, analizowanie wdrażania programów pod kątem realizacji strategii, ocena zgodności dokumentów ze strategią, formułowanie propozycji – zaleceń zmian
  • współpraca z organami kontroli zewnętrznych w obszarze wymagań unijnych w zakresie monitoringu i sprawozdawczości dla PO RYBY 2014-2020 oraz przyszłej perspektywy, w tym: koordynowanie procesu kontroli/ audytu prowadzonych przez instytucje zewnętrzne (w tym: udzielanie wyjaśnień, przekazywanie niezbędnej dokumentacji na potrzeby prowadzonej kontroli), udział w procedurze kontrolnej (w tym: analizowanie ustaleń kontroli i przygotowywanie zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego oraz informacji o realizacji wniosków i uwag zawartych w wystąpieniu pokontrolnym), gromadzenie dokumentacji z przeprowadzonych kontroli lub audytów, koordynowanie przygotowania stanowiska do informacji o wynikach kontroli NIK, monitorowanie wykonania zaleceń pokontrolnych/ po audycie

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe magisterskie
doświadczenie zawodowe/staż pracy: 3 lata doświadczenia zawodowego w zakresie funduszy unijnych
  • Wiedza z zakresu rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych funduszy unijnych
  • Wiedza w zakresie sprawozdawczości
  • Wiedza z zakresu funkcjonowania UE
  • Wiedza z zakresu aktów prawnych unijnych i krajowych, związanych z Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” 2014-2020
  • Biegła znajomość komputera (w szczególności MS Excel – arkusze kalkulacyjne)
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B1
  • Myślenie analityczne
  • Komunikacja
  • Kreatywność
  • Rzetelność
  • Współpraca
  • Organizacja pracy i orientacja na osiąganie celów
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe