Głubczyce są miasteczkiem zlokalizowanym w południowej części kraju, w województwie opolskim. Stanowią siedzibę władz powiatu głubczyckiego, a także miejsko-wiejskiej gminy Głubczyce. Miejscowość jest położona na obszarze Górnego Śląska, kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej.
Głubczyce stanowią lokalne centrum gospodarcze i kulturalne. Prócz niego w obrębie powiatu głubczyckiego znajdują się także miasta Baborów, Kietrz. Zarówno obszar gminy Głubczyce, jak i całego powiatu, ma charakter wiejski – w krajobrazie dominują rozległe pola uprawne. Gospodarka Głubczyc i okolicy – oprócz działalności rolniczej – opiera się w dużej mierze na działalności wykorzystującej plony rolne, m.in. na przemyśle rolno-spożywczym.
Jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza powiat głubczycki? Kto ma największe szanse na znalezienie w Głubczycach pracy? Zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tych okolic.
Głubczyce – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Stolica powiatu głubczyckiego – Głubczyce – to bardzo stara miejscowość. Prawa miejskie otrzymała już w średniowieczu. Do dziś można podziwiać tu liczne zabytki, przede wszystkim skupione w granicach historycznego centrum miasta. Warto zwrócić uwagę chociażby na:
- gotycki kościół Narodzenia NMP,
- klasztor franciszkanów wraz z XVIII-wiecznym kościołem,
- pozostałości średniowiecznych murów obronnych, baszty.
Liczba mieszkańców Głubczyc wynosi nieco ponad 12,5 tys. osób. W miasteczku obowiązują:
- numer kierunkowy (+48) 77,
- kod pocztowy 48-100,
- oznaczenie rejestracji pojazdów OGL.
Głubczyce rozciągają się na łącznej powierzchni 12,52 kilometra kwadratowego. Gmina zajmuje z kolei 294,33 kilometra kwadratowego i jest największą gminą województwa opolskiego.
Głubczyce są dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami w regionie. Centrum miasta przecinają droga krajowa nr 38 oraz droga wojewódzka nr 416.
W pobliżu znajdują się takie miasta jak Baborów (13 kilometrów), Głogówek (dystans 20 kilometrów), Kietrz (20 kilometrów), Racibórz (33 kilometrów), Kędzierzyn-Koźle (36 kilometrów), Krapkowice (37 kilometrów), Prudnik (26 kilometrów).
Głubczyce stanowią ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Zgodnie z rejestrem REGON, działa tu 1731 podmiotów gospodarki narodowej, w tym zarówno duże firmy (łącznie 3, w tym 2 z sektora prywatnego), jak i należące do sektora MŚP (22 średniej wielkości, 1706 małych i mikropodmiotów, w większości prywatne.
Czym zajmują się zlokalizowane w Głubczycach firmy? Profil gospodarczy miasta jest dość jednorodny, dominują w nim:
- podmioty prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości – 22,7% ogółu podmiotów gospodarki,
- jednostki handlowe, zajmujące się naprawą pojazdów – 21,4%,
- przedsiębiorstwa budowlane – 11,1%.
- podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 7,2%.
Rynek pracy, oferty pracy – Głubczyce
Jakie są możliwości podjęcia w Głubczycach pracy? Kto ma największe szanse na zatrudnienie od zaraz? Oceniając indywidualne predyspozycje zawodowe w świetle zapotrzebowania na rynku pracy, warto zajrzeć do Barometru zawodów, corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Pokazało ono na przykład, że w 2020 r. w powiecie głubczyckim pracodawcy poszukują przede wszystkim:
- pracowników budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami oraz bez kwalifikacji – monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, robotników budowlanych,
- pracowników motoryzacji i produkcji przemysłowej – blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, pracowników przetwórstwa metali, spawaczy,
- pracowników opieki zdrowotnej – fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych,
- pracowników transportu – kierowców ciężarówek, magazynierów,
- pracowników gastronomii – kelnerów i barmanów, kucharzy, piekarzy,
- specjalistów ds. finansowo-księgowych – pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych.
Na liście tzw. zawodów deficytowych znajdują się także: kosmetyczka, pracownik służb mundurowych, przedstawiciel handlowy, sprzątaczka i pokojowa.
Z kolei trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć pedagodzy, rolnicy i hodowcy.
Powiat głubczycki cechuje najwyższa w województwie stopa bezrobocia rejestrowanego – we wrześniu 2020 r. wynosiła ona wg GUS 9,9% (dla porównania w woj. opolskim – 6,8%, w Polsce – 6,1%). W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Głubczycach zarejestrowanych było około 1,5 tys. bezrobotnych. Aktywizowanie mieszkańców, tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów to wciąż ważne zadania stojące przed władzami samorządowymi.