Praca Kietrz Najnowsze oferty pracy: 6

Praca OPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Kietrzu

Kietrz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kietrz zajmuje powierzchnię 18,74 kilometra kwadratowego. Miejscowość znajduje się na południu woj. opolskiego – południowa granica miasta jest zarazem granicą polsko-czeską. Prócz centrum miasta o zwartej zabudowie w obrębie miejscowości znajdują się tereny rolnicze. Pola uprawne przeważają również w gminie Kietrz, a także w całym powiecie głubczyckim. 

Nieopodal Kietrza zlokalizowane są takie miasta jak Racibórz (dystans 18 kilometrów), stolica powiatu – Głubczyce (21 kilometrów). Najbliższe większe miasta po czeskiej stronie granicy to Opawa (oddalona o 22 kilometry), Karniów (29 kilometrów). Komunikację z Kietrzem zapewniają drogi wojewódzkie – nr 416, nr 420, a także drogi powiatowe i gminne. 

LIczba mieszkańców Kietrza wynosi około 6 tys. osób. Miejscowość ma przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 77,
 • kod pocztowy – 48-130, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – OGL.

Jak wspomniano na wstępie, jest to wielowiekowe miasto. O długiej historii Kietrza do dziś świadczą ciekawe zabytki. Do czasów współczesnych nie przetrwał zamek. Podziwiać można za to wiekowe budynki sakralne, np. kościół św. Tomasza Apostoła. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kietrz

Filar gospodarki Kietrza i okolic stanowi rolnictwo. Nieprzerwanie funkcjonuje wspomniany Kombinat Rolny „Kietrz”, jednoosobowa spółka skarbu państwa. W miasteczku rozwijają się handel, budownictwo, a także działalność związana z obsługą rynku nieruchomości. Znajdziemy tu zakłady przemysłowe, w tym z branży energetycznej. 

Zgodnie z rejestrem REGON (30.09.2020 r.) w miasteczku funkcjonuje łącznie 670 podmiotów gospodarki narodowej. Jedyne tutejsze duże przedsiębiorstwo – wspomniany Kombinat – deklaruje zatrudnienie rzędu 250-999 pracowników. Ponadto w mieście działa 6 średniej wielkości jednostek (50-249 pracowników) i 12 małych (10-49 pracowników). Pozostałe to mikrojednostki do 9 zatrudnionych osób – jest ich 651. 

Poziom bezrobocia w powiecie głubczyckim jest najwyższy w województwie opolskim. Jak podaje GUS, stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. wyniosła w powiecie 9,9%. Dla porównania, wskaźnik dla Polski w tym samym okresie wyniósł 6,1%, a dla województwa opolskiego 6,8%. 

Walka z bezrobociem w powiecie stanowi zatem ważne wyzwanie władz samorządowych. Utrudnia ją brak rozwiniętego przemysłu czy infrastruktury biznesowej na tych głównie rolniczych terenach. 

Z drugiej strony w powiecie notuje się zawody deficytowe – co oznacza, że oferty pracy czekają na różnych specjalistów, przede wszystkim z branż:

 • budowlanej (potrzebni są monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani), 
 • maszynowej i motoryzacyjnej (poszukiwani są także blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, pracownicy przetwórstwa metali, spawacze),
 • transportowej (pracodawcy składają oferty na stanowiska kierowcy samochodów ciężarowych, magazyniera), 
 • opieki zdrowotnej, pomocy społecznej (deficyt dotyczy też fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych), 
 • gastronomicznej (firmy szukają kelnerów i barmanów, kucharzy, piekarzy), 
 • finansowej (etaty czekają na pracowników ds. rachunkowości i księgowości i samodzielnych księgowych).

Na liście profesji deficytowych znajdują się też: kosmetyczka, pracownik służb mundurowych, przedstawiciel handlowy, sprzątaczka i pokojowa.

W powiecie zanotowano tylko dwie grupy zawodów nadwyżkowych: 

 • pedagog, 
 • rolnik i hodowca.