Praca Baborów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 202

Praca w Baborowie

Baborów jest niewielką miejscowością położoną w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim. Jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Baborów, pełni funkcję centrum administracyjnego w regionie. 

Baborów jest pełnym uroku miasteczkiem, stwarzającym dobre warunki do życia. Jak z kolei wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Na kogo czeka w Baborowie praca? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

 

Baborów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Baborów to nieduże miasto zarówno pod względem powierzchni, jak i populacji. Zajmuje obszar 11,73 kilometra kwadratowego. Jest zlokalizowane w południowej części woj. opolskiego, nieopodal granicy z województwem śląskim, a także w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Geograficznie Baborów leży na Przedgórzu Sudeckim i przepływa przez niego rzeka Psina. Są to tereny w znacznym stopniu rolnicze – na krajobraz Baborowa, oprócz zabudowanego centrum, składają się przede wszystkim rozległe pola uprawne. Również gmina Baborów ma charakter rolniczy – użytki rolne stanowią blisko 90% jej obszaru. 

Miasto zamieszkuje niespełna 3 tys. osób. Przypisane są do niej:

 • numer kierunkowy – (+48) 77, 
 • kod pocztowy – 48-120, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów OGL.

Baborów znajduje się się na wschód od siedziby władz powiatowych – Głubczyc. Miejscowości dzieli dystans 15 kilometrów. W pobliżu Baborowa zlokalizowane są też takie miasta jak Kietrz (dystans 11 kilometrów), a także Racibórz (21 kilometrów), Głogówek (30 kilometrów) i Kędzierzyn-Koźle (31 kilometrów). Niedaleko z Baborowa także do czeskich miast – Opawy (35 kilometrów) czy Karniowa (27 kilometrów). 

Baborów łączą z regionem drogi lokalne, nieopodal przebiegają także drogi krajowe nr 38 i nr 45, drogi wojewódzkie nr 416, nr 417.

Baborów ma średniowieczny rodowód. W mieście do dziś można podziwiać ciekawe zabytki – najwięcej znajduje się w obrębie historycznego centrum, przy rynku. Warto zwrócić uwagę na przykład na zlokalizowany w Baborowie kościół przycmentarny z początku XVIII wieku pw. św. Józefa. Z początku XX wieku pochodzi z kolei siedziba parafii Baborów – kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Do historii Baborowa nawiązuje herb miasta z wizerunkami św. Elżbiety i Najświętszej Marii Panny – odnosi się do przynależności miasta do klasztoru dominikanek.

Rynek pracy, oferty pracy – Baborów

Baborów nie stanowi dużego ośrodka gospodarczego, dlatego część jego mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w Głubczycach lub innych pobliskich miejscowościach. Ważną dziedziną działalności w regionie jest rolnictwo. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na 30 września 2020 r.) w mieście Baborów funkcjonuje łącznie 300 podmiotów gospodarki narodowej. Nie ma w nim dużych firm, a jedyne dwa podmioty średniej wielkości (50-249 zatrudnionych) należą do sektora państwowego. Pozostałe to małe lub mikrojednostki (głównie z sektora prywatnego). Dużych ani średnich przedsiębiorstw nie znajdziemy także w gminie.

Czym zajmują się baborowscy przedsiębiorcy? Blisko jedna czwarta wszystkich podmiotów gospodarki to firmy handlowe lub oferujące naprawę pojazdów samochodowych (73). Na drugim miejscu pod względem liczby zarejestrowanych jednostek są firmy przewozowe i magazyny (32), na trzecim – przedsiębiorstwa budowlane (31). Relatywnie dużo jest także podmiotów z sekcji PKD: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (28). 

Z uwagi na rolniczy charakter gminy, niewielką liczbę firm oraz oddalenie dużych ośrodków gospodarczych, rynek pracy gminy Baborów i ogólnie powiatu głubczyckiego jest ograniczony. W efekcie bezrobocie utrzymuje się tu na dość wysokim poziomie. Przyciąganie inwestorów, aktywizacja zawodowa mieszkańców i oferowanie różnych form wsparcia bezrobotnym stanowią zatem ważne zadania władz samorządowych. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat głubczycki – 9,9%, 
 • woj. opolskie – 6,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Mieszkańcy Baborowa szukający zatrudnienia mogą zgłaszać się do PUP Głubczyce:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach
  Adres: Pocztowa 6, 48-100 Gmina Głubczyce
  Telefon: 77 485 20 37

We wrześniu 2020 r. w urzędzie zarejestrowanych było 1,5 tys. bezrobotnych. 

Mimo dostrzegalnych problemów na rynku zatrudnienia w powiecie głubczyckim są branże, w których wcale nie tak trudno o zatrudnienie. Zgodnie z wynikami corocznej prognozy Barometr zawodów w powiecie zanotowano w 2020 r. 24 grupy zawodów deficytowych. Lokalni pracodawcy mają trudności z obsadzeniem stanowisk:

 • w budownictwie – montera instalacji budowlanych, murarza i tynkarza, operatora i mechanika sprzętu do robót ziemnych, robotnika budowlanego, 
 • w motoryzacji i produkcji przemysłowej – blacharza i lakiernika samochodowego, elektryka, elektromechanika i elektromontera, mechanika pojazdów samochodowych, spawacza, ślusarza, pracownika przetwórstwa metali, 
 • w gastronomii – kelnera i barmana, kucharza, piekarza, 
 • w opiece zdrowotnej – fizjoterapeuty i masażysty, lekarza, pielęgniarki i położnej, 
 • w transporcie – kierowcy samochodów ciężarowych, magazyniera, 
 • w branży finansowej – pracownika ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnego księgowego, 
 • w innych branżach – kosmetyczki, pracownika służb mundurowych, przedstawiciela handlowego, sprzątaczki i pokojowej. 

Z kolei największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia wg ekspertów rynku pracy mają w powiecie głubczyckim pedagodzy, rolnicy i hodowcy.