Praca Głuchołazy Najnowsze oferty pracy: 5

 • PZU Życie S.A.
  Opole, Baborów, Głubczyce, Kietrz, Kędzierzyn-Koźle, Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Gorzów Śląski, Olesno, Nysa, Głuchołazy, Prudnik, Głogówek, Niemodlin, Ozimek, Krapkowice, Gogolin, Leśnica, Strzelce Opolskie, Brzeg, Lewin Brzeski, Namysłów
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  umowa agencyjna
  13 godz.
  Obserwuj
 • EPIONE Sp. z o.o.
  Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Prudnik, Strzelce Opolskie, Namysłów, Krapkowice, Głuchołazy, Głubczyce, Zdzieszowice, Olesno, Ozimek, Grodków, Praszka, Paczków, Zawadzkie, Gogolin, Otmuchów, Niemodlin, Kietrz, Wołczyn, Lewin Brzeski
  4 700 - 8 500 zł / mies. (w zal. od umowy)
  specjalista junior / mid / senior
  umowa zlecenie / kontrakt B2B
  3 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
  Głuchołazy
  5 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
  Głuchołazy
  6 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
  Głuchołazy
  8 dni
  Obserwuj

Praca OPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Głuchołazach

Głuchołazy – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Głuchołazy, miasto zlokalizowane w obrębie historycznej krainy Dolnego Śląska, u stóp Gór Opawskich. Przez miejscowość przepływa rzeka Biała Głuchołaska. 

Miasteczko ma wielowiekową historię – Głuchołazy otrzymały prawa miejskie już w XIII wieku. W średniowieczu rozwijały się dzięki odkryciu na tych terenach złóż złota. Kolejnym charakterystycznym rysem miejscowości jest działalność uzdrowiskowa, prowadzona tu od XIX w. Głuchołazy mogą poszczycić się także wyjątkowym odznaczeniem – honorowym tytułem Miasta Orderu Uśmiechu, nadanym w 2018 r. 

Miasto rozciąga się na powierzchni 6,83 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Głuchołaz wynosi nieco ponad 13,7 tys. osób. Obowiązują tu:

 • numer kierunkowy (+48) 77,
 • kod pocztowy – 48-340,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – ONY.

Głuchołazy pełnią funkcję siedziby władz miejsko-wiejskiej gminy. Gmina ta zajmuje powierzchnię 168,1 kilometra kwadratowego i zamieszkuje ją blisko 24 tys. osób. Głuchołazy są jedynym ośrodkiem miejskim w gminie i jednym z 5 miast w powiecie nyskim (obok Korfantowa, Nysy, Otmuchowa i Paczkowa). 

Jak wspomniano na wstępie, Głuchołazy to miejscowość uzdrowiskowa, przyciągająca kuracjuszy z Polski i zagranicy. Znajdujący się w Głuchołazach park zdrojowy ma XIX-wieczny rodowód. W miasteczku działają sanatoria, szpital specjalistyczny, ośrodek rehabilitacji. Ciekawą atrakcją Głuchołaz jest też tężnia solankowa z wieżą widokową o wysokości 14 metrów. W granicach miasta znajdują się także rezerwaty przyrody – Las Bukowy i Nad Białką. Głuchołazy można traktować jako punkt wypadowy do wycieczek po pobliskich Górach Opawskich. 

Blisko Głuchołaz położone są Prudnik (dystans 15 kilometrów), Nysa (21 kilometrów), Otmuchów (29 kilometrów), Biała (25 kilometrów). Po czeskiej stronie granicy w niedużej odległości znajdują się z kolei Mikulovice (5 kilometrów), Zlaté Hory (6 kilometrów), Jesionik (19 kilometrów). Bliskie odległości między miejscowościami poszerzają możliwości zatrudnienia w okolicy. 

Głuchołazy są przy tym dobrze skomunikowane z regionem. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 40 – ważna trasa przecinająca południową Polskę, wiodąca od granicy polsko-czeskiej przez Kędzierzyn-Koźle w kierunku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i autostrady A4. Z trasą tą na terenie Głuchołaz łączy się droga wojewódzka nr 411 (relacja granica państwa – Nysa). 

Rynek pracy, oferty pracy – Głuchołazy

Głuchołazy to miejscowość o potencjale turystycznym i uzdrowiskowym. Te atuty w znacznym stopniu determinują kierunek, w jakim miasto rozwijają się gospodarczo. 
Funkcjonują w Głuchołazach agroturystyka, zaplecze hotelowo-gastronomiczne i handlowe, ośrodki opieki zdrowotnej. Ponadto ważnymi dziedzinami działalności są też budownictwo oraz obsługa rynku nieruchomości. 

Profil gospodarczy Głuchołaz oddaje stan rejestru REGON opracowany przez GUS. Pod koniec września 2020 r. w mieście funkcjonowało łącznie 1652 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 2 duże jednostki, 10 średniej wielkości, 55 małych i 1585 mikropodmiotów. 

Najwięcej wybrało sekcje PKD:

 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 22,8% ogółu podmiotów, 
 • handel i naprawa pojazdów – 22,1%, 
 • budownictwo – 12,5%.

Rynek pracy w Głuchołazach nie jest bardzo zróżnicowany, dlatego część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Poziom bezrobocia w powiecie nyskim jest przy tym wyższy od średniej wojewódzkiej i krajowej. Zgodnie z GUS, we wrześniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła:

 • w powiecie nyskim – 8,9%, 
 • w województwie opolskim – 6,8%, 
 • w Polsce – 6,1%. 

Instytucją pomagającą w znalezieniu zatrudnienia mieszkańcom Głuchołaz jest PUP w Nysie. 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
  Adres: Słowiańska 19, 48-300 Nysa
  Telefon: 77 448 99 11

We wrześniu 2020 r. zarejestrowanych było w nim około 3,7 tys. bezrobotnych.