Praca Stronie Śląskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca w Stroniu Śląskim

Stronie Śląskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Stronie Śląskie to miasteczko położone w południowo-zachodniej Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Stronie Śląskie. Miejscowość jest doceniana w szczególności ze względu na walory przyrodnicze okolicy. Niemniej do Stronia Śląskiego warto wybrać się nie tylko w celach turystycznych. Sprawdź, jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza oraz do kogo najczęściej kierowane są w Stroniu Śląskim oferty pracy.

W Stroniu Śląskim mieszka około 5,7 tys. osób. Powierzchnia miasta wynosi z kolei zaledwie 2,38 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest więc bardzo duża. Jednocześnie miasteczko położone jest na znacznej wysokości 500-610 m n.p.m.

Miejscowość znajduje się w dolinie i jest malowniczo otoczone przez pasma górskie Sudetów Południowo-Wschodnich – Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika oraz Góry Krowiarki. Miasteczko stanowi zatem doskonały punkt wypadowy do wycieczek górskich i krajoznawczych. Przyjezdni doceniają tutejsze przepiękne krajobrazy. Zimą natomiast warto skorzystać z pobliskich stoków narciarskich. Ze Stronia Śląskiego niedaleko też do granicy polsko-czeskiej.

Jak się dostać do miasteczka? Stronie Śląskie przecina droga wojewódzka nr 392, wiodąca między innymi do Lądka-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej. Na zachód od miasta rozciąga się droga krajowa nr 33, na północ – droga krajowa nr 46 oraz droga krajowa nr 8. Stronie Śląskie jest oddalone od powiatowego Kłodzka o około 30 kilometrów. By dostać się z miasteczka do Bystrzycy Kłodzkiej, trzeba pokonać mniej więcej 24-kilometrową trasę. Ze Stronia Śląskiego do Złotego Stoku jest 26 kilometrów, do Ząbkowic Śląskich 45 kilometrów, a do wojewódzkiego Wrocławia – 116 kilometrów.

Stronie Śląskie może poszczycić się historią sięgającą wieków średnich, niemniej prawa miejskie otrzymało późno, bo dopiero w 1967 roku. Do niedawna funkcjonowały tu zakłady hutnicze oraz wydobywano marmur.

Choć wciąż można spotkać przedsiębiorstwa przemysłowe, obecnie w Stroniu Śląskim stawia się na turystykę, agroturystykę, a także rozwój usług i handlu. Rejestr REGON (maj 2020 r.) podaje, że w miasteczku działa 517 podmiotów gospodarki narodowej. Nie ma w nim średnich firm, a jedno ma status dużej jednostki, zatrudniającej 250-999 osób. 16 podmiotów to małe przedsiębiorstwa (kadra rzędu 10-49 osób), pozostałe tworzą grupę mikroprzedsiębiorstw, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze oraz firmy do 9 osób. Władze samorządowe zachęcają do inwestowania w mieście i starają się promować wśród mieszkańców postawę przedsiębiorczości z nastawieniem na działalność ekologiczną, nie powodującą zanieczyszczenia środowiska naturalnego, stanowiącego prawdziwe bogactwo tej okolicy.

Jest to o tyle istotne, że w całym powiecie kłodzkim panuje wysoki poziom bezrobocia. Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku podaje, że w czerwcu 2020 r. wynosiło ono 12,9%. Jest to wartość ponad dwukrotnie wyższa od średniej ogólnopolskiej dla tego samego okresu (6,1%).

Rynek pracy, oferty pracy – Stronie Śląskie

Kto ma zatem szansę znaleźć w Stroniu Śląskim pracę? Z uwagi na niewielkie odległości między miasteczkami ziemi kłodzkiej wielu mieszkańców Stronia Śląskiego szuka pracy w obrębie całego powiatu.

Przydatnym narzędziem jest w tym zakresie Barometr zawodów, czyli prognoza zapotrzebowania na pracowników wykonujących poszczególne zawody, zlecana przez resort pracy dla wszystkich powiatów w Polsce.

Przykładowo w 2020 r. w powiecie kłodzkim przedsiębiorstwa mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy i spełniających wymagania: kucharzy, fryzjerów, ślusarzy, tapicerów, kierowców autobusów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, operatorów obrabiarek skrawających, pielęgniarek, położnych, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych czy spawaczy. Bez problemu znaleźć można zatrudnienie w gastronomii w charakterze pomocy kuchennej, kelnera czy barmana.

Deficyt dotyczy też krawców i pracowników produkcji odzieży, dekarzy i blacharzy budowlanych, sprzątaczek, pokojowych, fizjoterapeutów i masażystów. Luki kadrowe w całym powiecie są bardzo duże.

Czy warto zamieszkać w Stroniu Śląskim? To bez wątpienia dobre miejsce dla osób ceniących spokój i bliskość natury. Największą atrakcję, zapewniającą relaks po pracy, stanowi bogactwo naturalne, zachęcające na przykład do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Koszty życia są niższe niż w dużych miastach, tempo życia wolniejsze, co również dla wielu osób stanowi ważny atut miejscowości.

Szukaj pracy w mieście