Korfantów (woj. opolskie) – populacja, położenie
Korfantów rozciąga się na powierzchni 10,23 kilometra kwadratowego, w historycznej krainie Górnego Śląska, kilkanaście kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Miasteczko zamieszkuje nieco ponad 1,8 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia jest w nim niska, nieznacznie przekracza 181 osób na kilometr kwadratowy.
Korfantów (opolskie):
- numer kierunkowy – (+48) 77,
- kod pocztowy – 48-317,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – ONY.
Korfantowa na mapie województwa należy szukać w pobliżu takich miast jak Biała (dystans 13 kilometrów), Nysa (w odległości 22 kilometrów), Prudnik (dystans 22 kilometrów), Krapkowice (oddalone o 32 kilometry), Głogówek (miasta dzieli 31 kilometrów).
Dojazd do okolicznych miejscowości zapewniają drogi wojewódzkie nr 407, nr 405, a także drogi gminne i powiatowe.
Korfantów – profil gospodarczy
Znaczna część mieszkańców miasta zajmuje się rolnictwem. W Korfantowie działają też sklepy, punkty usługowe, a także niewielkie zakłady przemysłowe, np. producenci mebli, sprzętu medycznego i inne. Podstawę gospodarki stanowią drobni przedsiębiorcy, firmy jednoosobowe i rodzinne. Ani w mieście, ani w gminie nie ma dużych przedsiębiorstw.
Zgodnie z rejestrem REGON (stan we wrześniu 2020 r.) w miejscowości Korfantów działa 185 podmiotów gospodarki narodowej, a na terenach wiejskich należących do gminy kolejne 423 (zatem łącznie w gminie 608 podmiotów). 2 średniej wielkości podmioty – jedyne w gminie jednostki o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 pracowników – należą do sektora budżetowego.
Deklarowany rodzaj działalności podmiotów gospodarki w gminie Korfantów – wiodące sekcje PKD wg REGON, 30.09.2020 r.:
- transport i naprawa pojazdów – 148 jednostek,
- budownictwo – 122 jednostek,
- przetwórstwo przemysłowe – 62 jednostki,
- pozostałe usługi – 55 jednostek,
- rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 36 jednostek,
- opieka medyczna i pomoc społeczna – 30 jednostek,
- transport i gospodarka magazynowa – 25 jednostek.
Praca – Korfantów i okolice
Rynek pracy w Korfantowie nie należy do rozbudowanych, dlatego część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza powiat nyski? Biorąc pod uwagę wyniki prognozy zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów 2020, najpilniej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych, lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.
Lista zawodów deficytowych w powiecie nyskim obejmuje jednak kilkadziesiąt pozycji. Znajdują się na niej przedstawiciele zawodów związanych z branżami:
- motoryzacyjną, maszynową, produkcją przemysłową – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, tapicerzy, spawacze, lakiernicy,
- budowlaną – brukarze, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, robotnicy budowlani,
- medyczną i opieką społeczną – fizjoterapeuci i masażyści, operatorzy aparatury medycznej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci,
- edukacyjną – nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
- gastronomiczną – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze,
- transportową – kierowcy autobusów, magazynierzy, spedytorzy i logistycy,
- handlową – przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i kasjerzy.
W powiecie nyskim zanotowano także deficyt fryzjerów, grafików komputerowych, pracowników ochrony fizycznej, recepcjonistów i rejestratorów, rolników i hodowców.
Jednocześnie eksperci rynku pracy wskazali nadwyżkę:
- ekonomistów,
- pedagogów,
- pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej,
- specjalistów technologii żywności i żywienia,
- techników mechaników.
Szukający zatrudnienia mieszkańcy Korfantowa mogą korzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. W jego rejestrze we wrześniu 2020 r. znajdowało się 1,6 tys. osób bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 9,7% i należała do najwyższych w Opolskiem. Dla porównania, wskaźnik dla województwa wynosił 6,8%, a dla Polski – 6,1%.