Praca Gryfino Najnowsze oferty pracy: 14

Praca ZACHODNIOPOMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Gryfinie

Gryfino – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Gryfino jest jednym z większych miast aglomeracji szczecińskiej i drugim co do wielkości miastem w powiecie gryfińskim (po Chojnie) – zajmuje powierzchnię 9,58 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Gryfina wynosi z kolei 21,4 tys. osób. W Gryfinie obowiązuje numer kierunkowy (+48) 91 i kody pocztowe 74-100 oraz 74-101. Gryfińskie samochody można rozpoznać po oznaczeniu ZGR na tablicach rejestracyjnych. 

Gryfino leży przy granicy z Niemcami, od której miasto dzieli jedynie wąski pas nadodrzańskiego parku krajobrazowego. Do przejścia granicznego, oddalonego o 3 kilometry, wiedzie droga wojewódzka nr 120. 

Połączenie ze Szczecinem zapewnia z kolei przecinająca miasto droga krajowa nr 31. Do stolicy województwa można dostać się także, wybierając dojazd do drogi krajowej nr 13 (przez DW120 i niemiecką drogę krajową nr 2). Najkrótsza trasa z Gryfina na szczeciński rynek ma około 29 kilometrów. 

Jak wspomniano na wstępie, miasto pełni funkcje administracyjne. Znajdują się w Gryfinie:

 • Urząd Miasta i Gminy 
  Adres: ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino
  Telefon: 91 416 20 11
 • Starostwo powiatowe 
  Adres: ul Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino, 
  Telefon: 91 415 31 82

Gryfino leży na lewym brzegu Odry, w sąsiedztwie granicy polsko-niemieckiej. Na prawym brzegu rzeki rozciąga się natomiast Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. W pobliżu znajduje się także Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa, a także jez. Wełtyńskie i wiele innych, mniejszych jezior. Są to okolice o bardzo wysokich walorach przyrodniczych, przyciągające turystów z Polski i zagranicy. Przez Gryfino wiedzie wiele szlaków turystycznych – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Popularne są też rejsy i spływy kajakowe po Odrze. 

Również samo miasteczko jest atrakcyjne turystycznie. Zachowały się liczne zabytki – fragmenty miejskich obwarowań, Brama Bańska, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie. Warto zwrócić uwagę na Pałacyk pod Lwami, budynek poczty, pospacerować po parku im. S. Siarkiewicz. 

Rynek pracy, oferty pracy – Gryfino

W mieście rozwija się turystyka i związane z nią usługi – zakwaterowanie, gastronomia, handel, wypożyczalnia sprzętu sportowego, działalność kulturalna itp. W Gryfinie funkcjonują także firmy budowlane i zakłady przemysłowe (głównie branża drzewna, a także meblowa, tworzyw sztucznych). Jednym z największych pracodawców w mieście jest firma z branży pralniczej. Z kolei we wsi Nowe Czarnowo (gmina Gryfino) zlokalizowana jest Elektrownia Dolna Odra. 

W mieście, zgodnie z rejestrem REGON (listopad 2020 r.) działa 2610 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 2 duże, tworzące 250-999 miejsc pracy. 

Gryfino stwarza zróżnicowane możliwości podjęcia pracy. Część mieszkańców miasta decyduje się na zatrudnienie bądź w Szczecinie, bądź za zachodnią granicą kraju, jednak w mieście i gminie Gryfino również nie brakuje propozycji zatrudnienia. Do najbardziej poszukiwanych pracowników w powiecie gryfińskim, zgodnie z badaniem Barometr zawodów 2021, należą magazynierzy. Lista zawodów deficytowych obejmuje jednak aż 46 grup profesji z takich branż jak budownictwo, opieka zdrowotna, księgowość, edukacja, administracja biurowa, pomoc społeczna, transport czy motoryzacja i branża maszynowa. 

Poziom bezrobocia w powiecie gryfińskim jest zbliżony do tego w całym województwie. 

Stopa bezrobocia wg danych GUS (listopad 2020 r.):

 • powiat gryfiński – 8,9%, 
 • woj. zachodniopomorskie – 8,1%, 
 • Polska – 6,1%. 

PUP Gryfino

Instytucją rynku pracy obsługującą mieszkańców miasta i powiatu jest zlokalizowany w Gryfinie urząd pracy:

Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie 
Adres: ul. Sprzymierzonych 1, 74-100 Gryfino
E-mail: szgy@praca.gov.pl
Telefon: 91 - 416 45 15, 91 - 416 38 08, 91 - 404-54-17, 91 - 404-54-19