Praca Lipiany Najnowsze oferty pracy: 2

 • PZU Życie S.A.
  Bobolice, Mielno, Polanów, Sianów, Białogard, Karlino, Tychowo, Kołobrzeg, Gościno, Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Stargard, Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Choszczno, Drawno, Pełczyce, Recz, Lipiany, Pyrzyce, Barlinek, Dębno, Myślibórz
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  umowa agencyjna
  20 godz.
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Pyrzycach
  Lipiany
  1 dzień
  Obserwuj

Praca ZACHODNIOPOMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Lipianach

Lipiany – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lipiany to jedno z dwóch miast powiatu pyrzyckiego – obok Pyrzyc, siedziby starostwa powiatowego. Lipiany zajmują powierzchnię 5,54 kilometra kwadratowego. Populacja miasta wynosi z kolei około 4 tys. mieszkańców. W mieście obowiązuje numer kierunkowy (+48) 91 i kod pocztowy 74-240. 

Miasteczko jest zlokalizowane nieopodal węzła komunikacyjnego, w którym krzyżują się drogi S3 (trasa europejska E65), droga krajowa nr 26 i droga krajowa nr 23. W miejscowości początek bierze z kolei droga wojewódzka nr 156, zapewniająca bezpośredni dojazd między innymi do Barlinka i Strzelic. 

Niedaleko od Lipian położone są takie większe miejscowości jak Pyrzyce (dystans 18 kilometrów), Myślibórz (14 kilometrów), Stargard (45 kilometrów), Choszczno (47 kilometrów), Barlinek (18 kilometrów), Gorzów Wielkopolski (43 kilometry). Żeby dostać się z Lipian do Szczecina, trzeba pokonać około 62-kilometrową trasę. 

Historia miejscowości sięga średniowiecza, czego świadectwem są liczne zabytki. Lipiańska starówka wpisana została do rejestru zabytków. Odwiedzając to pełne uroku miasteczko, warto zwrócić uwagę na fragmenty murów obronnych, gotyckie bramy Pyrzycką i  Myśliborską, ratusz przy rynku, domy pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Duże wrażenie robi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipianach (rzymskokatolicka parafia w Lipianach). W miasteczku działają placówki kultury takie jak Miejsko-gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Miejsko-Gminna. Kształcenie odbywa się na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym. 

Jak wspomniano na wstępie, Lipiany pełnią funkcję administracyjną. Zlokalizowany jest tu zarazem urząd miasta, jak i urząd gminy Lipiany – mają wspólną siedzibę:

 • Urząd Miejski w Lipianach 
  Adres: plac Wolności 1, 74-240 Lipiany
  Telefon: 91 564 10 69

Miasto stanowi niewielki ośrodek gospodarczy, a zlokalizowane w Lipianach firmy prowadzą działalność głównie w skali lokalnej. Zgodnie z rejestrem REGON (źródło: GUS, stan rejestru na koniec grudnia 2020 r.) w miejscowości jest 498 podmiotów gospodarki narodowej, z czego:

 • 6 to jednostki średniej wielkości, zatrudniające 50-249 osób, 
 • 11 to małe podmioty tworzące 10-49 miejsc pracy, 
 • 481 to mikrojednostki o kadrze rzędu 0-9 pracowników. 

W Lipianach nie ma dużych zakładów pracy, a połowa tych średniej wielkości należy do sektora publicznego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Lipiany

Rynek pracy w mieście jest mały, dlatego część mieszkańców znajduje zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach. Czy trudno w tej okolicy o etat lub pracę dorywczą? Poziom bezrobocia w powiecie pyrzyckim jest dość wysoki – w grudniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 11,7%. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik dla Polski był na poziomie 6,2%, a dla województwa – 8,3%. 

Jakie branże są najbardziej perspektywiczne w powiecie pyrzyckim? Zgodnie z corocznym badaniem Barometr zawodów w 2021 r. najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym powiecie są kierowcy autobusów oraz piekarze. 

Ponadto na liście zawodów deficytowych znajdują się:

 • pracownicy budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami – betoniarze, zbrojarze, cieśle i stolarze, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy maszyn: do robót ziemnych, dźwigowo-transportowych,
 • pracownicy motoryzacji, branży maszynowej i innej produkcji przemysłowej – blacharze, lakiernicy, mechanicy, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • pracownicy opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
 • nauczyciele – języków obcych i lektorzy, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • inni pracownicy – kierowcy ciężarówek, specjaliści ds. rachunkowości, pracownicy służb mundurowych. 

PUP Lipiany

Mieszkańcy Lipian, którzy szukają wsparcia w kwestiach zawodowych, mogą zgłaszać się do filii Powiatowego Urzędu Pracy w Pyrzycach.

Powiatowy Urząd Pracy w Pyrzycach, Filia w Lipianach
Adres: ul. Plac Wolności 1, 74 – 240 Lipiany
Telefon: (091) 5641069