Praca Chojna

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 336

Praca w Chojnie

Chojna jest miejscowością zlokalizowaną w północno-zachodniej części kraju, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim. Leży niedaleko granicy polsko-niemieckiej, nad rzeką Rurzycą, na Pojezierzu Myśliborskim, nieopodal malowniczych terenów Puszczy Piaskowej.

Chojną warto wybrać jako cel wycieczki. Jak natomiast wyglądają perspektywy na znalezienie w mieście zatrudnienia? Czy warto rozważać osiedlenie się w Chojnie, przeglądając zachodniopomorskie oferty pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

Chojna – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Chojna to jedno z sześciu miast należących do powiatu gryfińskiego. Siedziba władz powiatowych znajduje się w Gryfinie, pozostałe miasta to: Cedynia, Gryfino, Mieszkowice, Moryń, Trzcińsko-Zdrój.

Miasteczko ma długą historię, sięgającą średniowiecza. Prawa miejskie otrzymało w połowie XIII wieku. Do dziś wrażenie robi tutejsza starówka z licznymi zabytkami należącymi do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Warto zwrócić uwagę na monumentalny, gotycki ratusz, obecnie siedzibę Centrum Kultury, a także na pozostałości miejskich obwarowań z Bramą Świecką i Bramą Barnkowską. Zachwycają także stare budowle sakralne – Kościół Mariacki w Chojnie, św. Marka, Świętej Trójcy i klasztor poaugustiański.  

Chojna zajmuje powierzchnię 12,58 kilometra kwadratowego. Miasteczko zamieszkuje około 7,4 tys. mieszkańców. Obowiązują w nim kod pocztowy 74-500, numer kierunkowy (+48) 91. Tutejsze pojazdy mają na tablicach rejestracyjnych oznaczenie ZGR. 

Chojna stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. Gmina rozciąga się na terenie o wielkości 332,89 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi 13,9 tys. mieszkańców. 

Jak wspomniano na wstępie, w chojeńskim ratuszu mieści się obecnie ośrodek kultury. Siedziba władz samorządowych znajduje się poza starym miastem:

 • Urząd Miejski w Chojnie
  Adres: Jagiellońska 4, 74-500 Chojna
  Telefon: 91 414 14 85

W mieście działa oddział Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie:

 • PUP Gryfino – Filia w Chojnie
  Adres: ul. Dworcowa 3, 74-500 Chojna
  Telefon: 91 414 19 31

Miasteczko jest bardzo dobrze skomunikowane z regionem. Krzyżują się w nim drogi krajowe nr 26 i 31. Trasy te zapewniają bezpośrednie połączenie na przykład z:

 • DK31 –  Gryfinem (dystans 38 kilometrów), Szczecinem (73 kilometry), Kostrzynem nad Odrą (50 kilometrów), 
 • DK26 – Trzcińskiem-Zdrojem (13 kilometrów), Myśliborzem (34 kilometry), granicą polsko-niemiecką w Krajniku Dolnym (12 kilometrów).

W Chojnie początek bierze także droga wojewódzka nr 124, prowadząca do Cedyni (20 kilometrów) i granicy z Niemcami w Osinowie Dolnym (27 kilometrów).

Rynek pracy, oferty pracy – Chojna

W Chojnie działa 1041 podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON, stan na 30 listopada 2020 r.). Wśród nich są:

 • 1004 mikropodmioty (0-9 pracowników), 
 • 23 małe podmioty (10-49 pracowników), 
 • 14 średnich podmiotów (50-249 pracowników).

Najwięcej jest w mieście:

 • firm handlowych, zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią 25,3% wszystkich jednostek, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 20,1%, 
 • podmiotów z branży nieruchomości – 8,6%.

W Chojnie działają na przykład zakłady stolarskie, firmy meblowe, tartak, zakład szklarski, wytwórnia wyrobów betonowych.

Czy trudno o pracę w okolicy Chojny? Poziom bezrobocia w obrębie powiatu gryfińskiego nieco przewyższa stan bezrobocia w województwie. 

Stopa bezrobocia wg GUS (listopad 2020 r.):

 • powiat gryfiński – 8,9%, 
 • województwo zachodniopomorskie – 8,1%, 
 • Polska – 6,1%. 

By ocenić swoje szanse na tutejszym rynku pracy, warto sprawdzać wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, która jest przygotowywana na zlecenie resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach w kraju. 

W 2021 r. w powiecie gryfińskim notuje się największe zapotrzebowanie na magazynierów. Ponadto na liście zawodów deficytowych znajdują się pracownicy z branż budowlanej, medycznej, transportowej, edukacyjnej, gastronomicznej, finansowej, motoryzacyjnej. Brakuje też między innymi sekretarek i asystentów, rolników i hodowców, pracowników socjalnych, pracowników myjni, pralni i prasowalni, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, sprzedawców i kasjerów. 

PUP Chojna

Adres: ul. Dworcowa 3, 74-500 Chojna
E-mail: szgych@praca.gov.pl
Telefon: (91) 414-19-31, (91) 432-66-80

Szukaj pracy w mieście