Praca Moryń

Najnowsze oferty pracy: 361

Praca w Moryniu

Moryń to miasto w województwie zachodniopomorskim, powiecie gryfińskim, siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Moryń. Leży przy granicy z Niemcami, w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Morzycko.

Moryń jest miasteczkiem, które zapisało się również w polskiej kulturze – właśnie tutaj ma miejsce akcja jednej z powieści z serii o Panu Samochodziku autorstwa Z. Nienackiego. 

Jest to przyjazna do życia miejscowość, lokalny ośrodek kulturalny, edukacyjny i gospodarczy. Kto ma największe szanse na znalezienie w Moryniu pracy? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasto, przeglądając zachodniopomorskie oferty pracy. 

Moryń – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Morynia na mapie Polski należy szukać około 20 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej wyznaczonej przez Odrę, na południe od Szczecina i na północny-zachód od Kostrzyna nad Odrą. Moryń jest zlokalizowany w odległości 52 kilometrów od Gryfina, 14 kilometrów od Chojny, 15 kilometrów od Cedyni, 11 kilometrów od Mieszkowic. 

Moryń zajmuje powierzchnię 5,54 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi 1,6 tys. mieszkańców. Do miasteczka są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 91, 
 • kod pocztowy – 74-503.

Miasto pełni funkcje administracyjne – jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. 

 • Urząd Miejski w Moryniu
  Adres: ul. Plac Wolności 1, 74-503 Moryń
  Telefon: 91 466 79 50

Gmina zajmuje powierzchnię 124,86 kilometra kwadratowego, a liczba jej mieszkańców – 4,3 tys. mieszkańców. 

Moryń jest miejscowością o wielowiekowej historii. Już w średniowieczu znajdował się tu zamek – do dziś zachowały się jego ruiny. Przetrwał za to pełen wieniec murów miejskich, a także XIII-wieczny, romański kościół Świętego Ducha. Obok niego znajduje się zabytkowa wieża. Warto zwrócić również uwagę na zespół dawnego sierocińca, placówki ufundowanej przez niemieckiego prawnika Christiana Friedricha Kocha – jego pomnik znajduje się przed głównym budynkiem placówki, współcześnie pełniącej funkcję zakładu opiekuńczego dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Rynek pracy, oferty pracy – Moryń

Moryń jest małym ośrodkiem gospodarczym. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON w mieście działają 202 podmioty gospodarki narodowej. Największy z nich to jednostka budżetowa zatrudniająca 50-249 pracowników. Pozostałe to:

 • 4 małe jednostki (10-49 miejsc pracy), w tym 3 należące do sektora publicznego, 
 • 197 mikrojednostek (0-9 miejsc pracy), z czego 4 z budżetówki.

W Moryniu nie znajdziemy rozbudowanego przemysłu. Rozwija się tu przede wszystkim handel, usługi oraz branża budowlana. 

Najczęściej wskazywane sekcje PKD moryńskich podmiotów gospodarki narodowej to:

 • G – handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – łącznie 42 przedsiębiorstwa, 
 • F – budownictwo – 39 firm, 
 • S – pozostałe usługi – 20 jednostek, 
 • C – przetwórstwo przemysłowe – 15 podmiotów
 • I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 13 podmiotów. 

Brak dużych zakładów pracy i w związku z tym ograniczona liczba dostępnych posad składnia część mieszkańców Morynia do szukania zatrudnienia w sąsiednich miejscowościach. 

Poziom bezrobocia w powiecie gryfińskim jest nieco wyższy od średniej wojewódzkiej. Pod koniec 2020 r. stopa bezrobocia obliczona dla powiatu była na poziomie 9,0%, a dla woj. zachodniopomorskiego – 8,3%. 

Mieszkańcy Morynia, którzy szukają zatrudnienia, mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie:

 • PUP Gryfino
  Adres: ul. Sprzymierzonych 1, 74-100 Gryfino
  Telefon: 91 416 45 15

W grudniu 2020 r. w rejestrze urzędu figurowało 2,3 tys. bezrobotnych. 

Wskazówką dla osób rozglądających się za stałą bądź dorywczą pracą w powiecie może być badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Prognoza ta ukazuje zapotrzebowanie na rynkach pracy w całej Polsce. 

W 2021 r. w powiecie gryfińskim poszukiwani są w szczególności magazynierzy. Lista zawodów deficytowych jest jednak bardzo obszerna. Zostali na niej uwzględnieni pracownicy:

 • budownictwa – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, a także konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – farmaceuci, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, 
 • gastronomii – pomoce kuchenne, 
 • edukacji – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, praktycznej nauki zawodu, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pedagodzy, pozostali specjaliści edukacji, 
 • motoryzacji i branży maszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, spawacze, ślusarze, 
 • innej produkcji przemysłowej – masarze i przetwórcy ryb, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • transportu – zaopatrzeniowcy i dostawcy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, listonosze i kurierzy, 
 • rolnictwa – rolnicy i hodowcy, 
 • księgowości – pracownicy ds. finansowo-księgowych, w tym ze znajomością języków obcych, samodzielni księgowi,
 • administracji –  sekretarki i asystenci, specjaliści administracji publicznej, 
 • handlu – sprzedawcy i kasjerzy, 
 • pozostałych usług – pracownicy myjni, pralni i prasowalni. 

Szukaj pracy w mieście