Praca Świdnik

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 537

 • Junior Sales Consultant IT

  Polcode Sp. z o.o   lubelskie, Lublin, Puławy, Dęblin, Łuków, Biała Podlaska, Lubartów, Chełm, Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw   praca zdalna
  specjalista junior / mid  rekrutacja online
  1 godz.
 • Mid / Senior Laravel Full Stack Developer

  Polcode Sp. z o.o   lubelskie, Lublin, Puławy, Dęblin, Łuków, Biała Podlaska, Lubartów, Chełm, Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw   praca zdalna
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B   8 500 - 16 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
  1 godz.

Praca w Świdniku

Świdnika na mapie Polski należy szukać w jej wschodniej części. To miasto w województwie lubelskim, od stolicy Lubelszczyzny oddzielone zaledwie 10 kilometrami. Miasto leży na Wyżynie Lubelskiej, niedaleko granic Polski z Ukrainą (przejście graniczne w Dorohusku) oraz Białorusią (przejście graniczne w Terespolu).

To jedno z dwóch miast powiatu świdnickiego i jednocześnie siedziba powiatowych władz. Znajdują się w związku z tym w Świdniku urząd pracy, urząd stanu cywilnego i urząd miasta. Świdnik jest nie tylko administracyjnym, ale też gospodarczym ośrodkiem, w którym pracę znajduje wielu mieszkańców sąsiednich miejscowości, takich jak Piaski, Łęczna, Lubartów czy Bychawa.  

Miasto od dziesiątek lat kojarzy się z przemysłem lotniczym. Działa tu PZL-Świdnik – zakład produkujący śmigłowce, którego tradycje sięgają lat 50. ubiegłego wieku. W jakich innych firmach dostępna jest w Świdniku praca? Na kogo czekają tu wakaty?

Świdnik – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Powiat świdnicki zamieszkuje 71,8 tys. osób, w samym Świdniku liczba mieszkańców wynosi 39,1 tys. Powierzchnia miasta zajmuje nieco ponad 20 kilometrów kwadratowych. Obowiązująca tutaj strefa numeracyjna to (+48) 81, kody pocztowe – od 21-040 do 21-047.

Dostęp do dwóch dróg krajowych – nr 12 i nr 17 oraz połączenia kolejowe z Lublinem i Warszawą oraz z Kijowem i Lwowem podnoszą atrakcyjność inwestycyjną miasta. W Świdniku znajduje się też Port Lotniczy Lublin, obsługujący loty krajowe i międzynarodowe. Turystyka nie ma dużego znaczenia w profilu gospofarczym Świdnika.

Rynek pracy, oferty pracy – Świdnik

Sąsiedztwo Lublina z jednej strony poszerza możliwości świdniczan w zakresie poszukiwania pracy, edukacji, dostępu do różnorodnych usług, a z drugiej stopuje rozwój Świdnika. Stolica województwa przyciąga inwestycje i zasoby ludzkie, a Świdnik bywa traktowany jako "miasto – sypialnia" Lublina. Niemniej jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, z silnie rozwiniętym przemysłem lotniczym.

W Świdniku działa 3680 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 31.08.2020 r.), z czego:
    • 3570 to mikrojednostki, zatrudniające do 9 pracowników,
    • 79 podmiotów deklaruje stan zatrudnienia rzędu 10-49 osób,
    • w 28 podmiotach pracuje między 50 a 249 osób,
    • 2 podmioty (z sektora publicznego) utrzymują od 250 do 999 miejsc pracy,
    • największe świdnickie przedsiębiorstwo prywatne liczy 1000 lub więcej pracowników.

Zakłady lotnicze to największy świdnicki pracodawca. Dają one zatrudnienie około 3 tys. osób i napędzają lokalny rynek pracy.

Popularnymi wśród świdnickich przedsiębiorców sekcjami PKD są:
    • handel hurtowy, detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych – 809 podmiotów,
    • budownictwo – 390 podmiotów,
    • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 388 podmiotów,
    • przetwórstwo przemysłowe – 380 podmiotów,
    • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 301 podmiotów.

Firmy prywatne to 96,1% świdnickich podmiotów gospodarki narodowej. Osoby fizyczne prowadzące działalność stanowią 77,7%.

Wg danych GUS w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,1%, a w województwie lubelskim – 8,1%. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w okolicach  Świdnika? W powiecie wskaźnik przybrał wyższe wartości – stopa bezrobocia była równa 9,4%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdniku (w sierpniu 2020 r.) zarejestrowane były 2484, w tym 1282 kobiet. 427 osób miało prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Wśród osób w szczegóþlnej sytuacji na rynku pracy, największym problemem jest długotrwałe bezrobocie. W rejestrze widniało 1337 osób pozostających bez zatrudnienia powyżej roku.

Lokalna gospodarka jest zdominowana przez przemysł. Sporo podmiotów zajmuje się też handlem i budownictwem. Jednocześnie pracodawcy w tych branżach zmagają się z trudnościami rekrutacyjnymi. Trudne warunki pracy lub niska płaca, ale też konieczność ukończenia kursów, posiadania doświadczenia czy zdobycia aktualnych kwalifikacji to niektóre z powodów występowania tych problemów. 

Eksperci rynku pracy w badaniu Barometr zawodów 2020 wskazali w powiecie świdnickim ponad 40 grup zawodów deficytowych, czyli takich, w których liczba ofert przewyższa liczbę zarejestrowanych bezrobotnych.

W przemyśle brakuje przede wszystkim elektryków, elektromechaników i elektromonterów, magazynierów, masarzy i przetwórców ryb, pracowników przetwórstwa spożywczego, mechaników oraz monterów maszyn i urządzeń, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorów obrabiarek skrawających, a także robotników obróbki drewna i stolarzy.

Deficytowe zawody budowlane to: pracownik ds. budownictwa drogowego, pracownik robót wykończeniowych, dekarz, blacharze, betoniarz, zbrojarz, brukarz, cieśla i stolarz budowlany, monter instalacji budowlanych, murarz i tynkarz, robotnik oraz operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych.

Brakuje też sprzedawców i kasjerów, samodzielnych księgowych oraz pracowników ds. rachunkowości i księgowości. To jednak nie wszystkie branże z deficytem kadrowym. Dotykają one też sektor opieki medycznej i opiekuńczy, edukację, branże spożywczą i transportową. Brakuje ponadto pracowników w usługach (fryzjerów, kosmetyczek, spawaczy, ślusarzy) oraz projektantów i administratorów baz danych, programistów.

Z drugiej strony oferty pracy w województwie lubelskim mogą być trudne do znalezienia dla ekonomistów. W powiecie świdnickim na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się także: filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, floryści, inżynierowie chemicy i chemicy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, specjaliści administracji publicznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy informatycy oraz technicy mechanicy.

PUP Świdnik:

Adres: Aleja Lotników Polskich 1, 21-045 Świdnik
E-mail: lusw@praca.gov.pl
Telefon: 81 461 35 02.

Szukaj pracy w mieście