Oferty Tygodnia

Praca Chełm Najnowsze oferty pracy: 91

Praca w Chełmie

Chełm to miasto powiatowe leżące w województwie lubelskim. Liczba mieszkańców Chełma wynosi ponad 62 tys. osób, a gęstość zaludnienia przekracza 1,7 tys. os./km². Powierzchnia tej miejscowości to 35,28 km², natomiast strefa numeracyjna – 82. Chełm znajduje się na tak zwanym Polesiu Wołyńskim, na ziemiach kredowych. Przepływa przez nie rzeka Uherka, która z kolei stanowi dopływ Bugu. Miasto leży blisko granicy z Ukrainą oraz Białorusią. Takie usytuowanie Chełma na mapie Polski zadecydowało o wyjątkowym, wielokulturowym charakterze miejscowości oraz jego dynamicznym rozwoju gospodarczym.

Chełm stanowi ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Przebiega tędy droga krajowa nr 12, łącząca miasto między innymi bezpośrednio z obwodnicą Lublina i biegnąca w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą Dorohusk-Berdyszcze. Do Chełma prowadzą też drogi wojewódzkie (812, 843, 844) oraz sieć dróg lokalnych. Rozwijany jest tu również transport kolejowy, w tym obsługujący tabory towarowe w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą. Najbliższy pasażerski port lotniczy znajduje się w Lublinie, w odległości nieco ponad 60 km od Chełma.

Ze względu na strategiczne usytuowanie – bliskość południowo-wschodnich rynków zbytu, połączenie z trasą wiodącą przez środek kraju w kierunku Niemiec – bez wątpienia jest to miejscowość, którą warto rozważyć, planując zatrudnienie lub rozwój własnej firmy, szczególnie o zasięgu międzynarodowym. Tutejszy potencjał gospodarczy nie został jeszcze w pełni wykorzystany, o czym świadczy zarówno niskie uprzemysłowienie regionu, jak i sytuacja na rynku pracy.

Stopa bezrobocia w mieście Chełm wynosi 11,2%, w powiecie chełmskim – 12,2%, natomiast w województwie lubelskim – 7,8% (2020 r.). Przedsiębiorcy dostrzegają jednak możliwości, jakie daje miasto. Świadczą o tym chociażby coroczne, międzynarodowe targi Wschodnie Inicjatywy Gospodarcze ogranizowane od 2004 r. przy współpracy z ukraińskim miastem Kowel. Przedsiębiorców planujących inwestycje w Chełmie ma wspierać Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej.

W mieście organizowane są spotkania informacyjne, na których oferowana jest pomoc np. w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych i innych. Profil gospodarczy miejscowości opiera się przede wszystkim na przemyśle związanym z wykorzystaniem bogactwa mineralnego. Działają tu zatem firmy z branży ceramicznej, szklarskiej, budowlanej czy chemicznej. Rozwijany jest zarazem przemysł lekki, np. odzieżowy, przetwórstwa spożywczego, a także związany z pozyskiwaniem i obróbką drewna (meblarski, rzemiosła artystycznego).

Ważnymi pracodawcami w mieście są również firmy związane z branżą handlową i usługową. Z uwagi na ciekawą historię i unikatowe w skali kraju atrakcje w Chełmie i okolicach, prowadzona jest tu także działalność turystyczna. Z uwagi na zróżnicowanie gospodarcze, w Chełmie praca czeka na wielu różnych specjalistów.

Zgodnie z dorocznym badaniem prowadzonym na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów, w samym mieście grupa profesji deficytowych – czyli w praktyce umożliwiających znalezienie pracy w Chełmie od zaraz – obejmuje blisko trzydzieści pozycji. Brakuje przede wszystkim pracowników przemysłowych, w tym z branży budowlanej czy motoryzacyjnej: dekarzy, blacharzy budowlanych, blacharzy samochodowych, mechaników, lakierników, elektryków, elektromechaników, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego czy operatorów obrabiarek skrawających. Szkoły poszukują nauczycieli, przede wszystkim przedmiotów zawodowych, ale również logopedów, audiofonologów oraz uczących w klasach specjalnych i integracyjnych. Braki kadrowe dotykają branżę transportową – jest spore zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek i autobusów, spedytorów, logistyków i magazynierów. W ogłoszeniach mogą również przebierać lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, psycholodzy i psychoterapeuci, księgowi, piekarze oraz programiści.

Osoby szukające pracy w Chełmie dla studentów muszą z kolei wziąć pod uwagę, że takie zawody jak kelner, pracownik informacji turystycznej, przewodnik, barman czy pomoc kuchenna, a więc chętnie wybierane przez chcących dorobić młodych ludzi, należą w mieście do nadwyżkowych. Oznacza to, że liczba chętnych na dane stanowiska przewyższa liczbę dostępnych posad.

Chełm to jednak nie tylko ośrodek gospodarczy. Miasto charakteryzuje się wielowiekową historią, sięgającą czasów średniowiecza. Prawa miejskie uzyskało już w 1392 r. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego słowa oznaczającego wzgórze. Przez stulecia tzw. Wysoka Górka, gdzie znajdował się gród, a potem zamek, stanowiła centralną część miejscowości. Dziś wzniesienie oznaczono krzyżem, a wraz z kompleksem katedralnym, który jest usytuowany na Górze Zamkowej, stanowi miejsce pielgrzymek oraz cel turystycznych wycieczek. Planując wycieczkę po mieście, trzeba zobaczyć nie tylko pozostałości zamku w Chełmie, ale również słynne kopalnie kredowe. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę też na inne atrakcje w Chełmie, jak ruiny XV-wiecznego ratusza czy zabytkowe kościoły, jak monumentalna Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny czy Kościół Rozesłania św. Apostołów.