Praca Chełm

Praca w Chełmie

Chełm – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Chełm to miasto powiatowe leżące w województwie lubelskim. Liczba mieszkańców Chełma wynosi ponad 62 tys. osób, a gęstość zaludnienia przekracza 1,7 tys. os./km². Powierzchnia tej miejscowości to 35,28 km², natomiast strefa numeracyjna – 82. Chełm znajduje się na tak zwanym Polesiu Wołyńskim, na ziemiach kredowych. Przepływa przez nie rzeka Uherka, która z kolei stanowi dopływ Bugu. Miasto leży blisko granicy z Ukrainą oraz Białorusią. Takie usytuowanie Chełma na mapie Polski zadecydowało o wyjątkowym, wielokulturowym charakterze miejscowości oraz jego dynamicznym rozwoju gospodarczym.

Chełm stanowi ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Przebiega tędy droga krajowa nr 12, łącząca miasto między innymi bezpośrednio z obwodnicą Lublina i biegnąca w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą Dorohusk-Berdyszcze. Do Chełma prowadzą też drogi wojewódzkie (812, 843, 844) oraz sieć dróg lokalnych. Rozwijany jest tu również transport kolejowy, w tym obsługujący tabory towarowe w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą. Najbliższy pasażerski port lotniczy znajduje się w Lublinie, w odległości nieco ponad 60 km od Chełma.

Ze względu na strategiczne usytuowanie – bliskość południowo-wschodnich rynków zbytu, połączenie z trasą wiodącą przez środek kraju w kierunku Niemiec – bez wątpienia jest to miejscowość, którą warto rozważyć, planując zatrudnienie lub rozwój własnej firmy, szczególnie o zasięgu międzynarodowym. Tutejszy potencjał gospodarczy nie został jeszcze w pełni wykorzystany, o czym świadczy zarówno niskie uprzemysłowienie regionu, jak i sytuacja na rynku pracy.

Miasto charakteryzuje się wielowiekową historią, sięgającą czasów średniowiecza. Prawa miejskie uzyskało już w 1392 r. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego słowa oznaczającego wzgórze. Przez stulecia tzw. Wysoka Górka, gdzie znajdował się gród, a potem zamek, stanowiła centralną część miejscowości. Dziś wzniesienie oznaczono krzyżem, a wraz z kompleksem katedralnym, który jest usytuowany na Górze Zamkowej, stanowi miejsce pielgrzymek oraz cel turystycznych wycieczek. Planując wycieczkę po mieście, trzeba zobaczyć nie tylko pozostałości zamku w Chełmie, ale również słynne kopalnie kredowe. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę też na inne atrakcje w Chełmie, jak ruiny XV-wiecznego ratusza czy zabytkowe kościoły, jak monumentalna Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny czy Kościół Rozesłania św. Apostołów

Rynek pracy, oferty pracy – Chełm

Stopa bezrobocia w mieście Chełm wynosi 11,2%, w powiecie chełmskim – 12,2%, natomiast w województwie lubelskim – 7,8% (2020 r.). Przedsiębiorcy dostrzegają jednak możliwości, jakie daje miasto. Świadczą o tym chociażby coroczne, międzynarodowe targi Wschodnie Inicjatywy Gospodarcze ogranizowane od 2004 r. przy współpracy z ukraińskim miastem Kowel. Przedsiębiorców planujących inwestycje w Chełmie ma wspierać Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej.

W mieście organizowane są spotkania informacyjne, na których oferowana jest pomoc np. w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych i innych. Profil gospodarczy miejscowości opiera się przede wszystkim na przemyśle związanym z wykorzystaniem bogactwa mineralnego. Działają tu zatem firmy z branży ceramicznej, szklarskiej, budowlanej czy chemicznej. Rozwijany jest zarazem przemysł lekki, np. odzieżowy, przetwórstwa spożywczego, a także związany z pozyskiwaniem i obróbką drewna (meblarski, rzemiosła artystycznego).

Ważnymi pracodawcami w mieście są również firmy związane z branżą handlową i usługową. Z uwagi na ciekawą historię i unikatowe w skali kraju atrakcje w Chełmie i okolicach, prowadzona jest tu także działalność turystyczna. Z uwagi na zróżnicowanie gospodarcze, w Chełmie praca czeka na wielu różnych specjalistów.

Zgodnie z dorocznym badaniem prowadzonym na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów, w samym mieście grupa profesji deficytowych – czyli w praktyce umożliwiających znalezienie pracy w Chełmie od zaraz – obejmuje blisko trzydzieści pozycji. Brakuje przede wszystkim pracowników przemysłowych, w tym z branży budowlanej czy motoryzacyjnej: dekarzy, blacharzy budowlanych, blacharzy samochodowych, mechaników, lakierników, elektryków, elektromechaników, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego czy operatorów obrabiarek skrawających. Szkoły poszukują nauczycieli, przede wszystkim przedmiotów zawodowych, ale również logopedów, audiofonologów oraz uczących w klasach specjalnych i integracyjnych. Braki kadrowe dotykają branżę transportową – jest spore zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek i autobusów, spedytorów, logistyków i magazynierów. W ogłoszeniach mogą również przebierać lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, psycholodzy i psychoterapeuci, księgowi, piekarze oraz programiści.

Osoby szukające pracy w Chełmie dla studentów muszą z kolei wziąć pod uwagę, że takie zawody jak kelner, pracownik informacji turystycznej, przewodnik, barman czy pomoc kuchenna, a więc chętnie wybierane przez chcących dorobić młodych ludzi, należą w mieście do nadwyżkowych. Oznacza to, że liczba chętnych na dane stanowiska przewyższa liczbę dostępnych posad.

PUP Chełm

Adres: Plac Niepodległości 1, 22-100 Chełm
E-mail: luch@praca.gov.pl
Telefon: 82 562-76-97.