Praca Kąty Wrocławskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 343

Praca w Kątach Wrocławskich

Kąty Wrocławskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kąty Wrocławskie to miejscowość położona na wschód od Wrocławia – od centrum stolicy województwa dolnośląskiego miasto dzieli trasa o długości około 25 kilometrów. Administracyjnie stanowią siedzibę gminy miejsko-wiejskiej, przynależą do powiatu wrocławskiego oraz aglomeracji wrocławskiej.

Miasteczko bez wątpienia korzysta z bliskości największego ośrodka gospodarczego na Dolnym Śląsku, który ułatwia mu dynamiczny rozwój. Mieszkanie w Kątach Wrocławskich może być doskonałym wyborem dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku dużego miasta, a jednocześnie chciałyby korzystać z udogodnień metropolii w życiu prywatnym czy zawodowym. Kto może znaleźć w Kątach Wrocławskich pracę? Jakie są największe atuty tej okolicy? Oto kilka kluczowych informacji.

Historia Kątów Wrocławskich sięga średniowiecza – prawa miejskie otrzymały już w XIII wieku z rąk księcia jaworskiego Bolka I Surowego. Od samego początku były ściśle związane z Wrocławiem oraz rozwijały się przede wszystkim jako ośrodek handlowy, dzięki rzecznemu kanałowi komunikacyjnemu wzdłuż rzeki Bystrzycy. Po wielowiekowej historii nie pozostał niestety zamek, który spłonął w pożarze w XV wieku, niemniej nadal można podziwiać wiele innych zabytków, a w samym centrum poczuć klimat średniowiecznej miejscowości kupieckiej. Do ciekawych atrakcji należą na przykład pozostałości murów obronnych, XV-wieczny gotycki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, ratusz z wieżą zegarową czy dawny kościół ewangelicki św. Elżbiety.

Warto zwrócić też uwagę na herb Kątów Wrocławskich, na którym widnieją wizerunki dwóch białych lwów w koronie – zdaniem historyków może być to nawiązanie do okresu, w którym miejscowość znajdowała się pod panowaniem Czech.

Miasteczko rozciąga się na niedużej powierzchni – 6,35 km². Liczba mieszkańców Kątów Wrocławskich wyniosła w lipcu 2020 r (zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego) około 7 tys. osób. W efekcie miejscowość cechuje dość duża gęstość zaludnienia, na poziomie w przybliżeniu 1102 os./km². Tutejszy kod pocztowy to 55-080, numer kierunkowy 71, natomiast początek tablic rejestracyjnych samochodów: DWR.

Zarówno z Wrocławiem, jak i resztą regionu, miasto Kąty Wrocławskie łączy bardzo dobra sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych. Kluczowa jest tu przecinająca równoleżnikowo południową Polskę autostrada A4, która w południowych rubieżach miejscowości łączy się z kolei z drogą krajową nr 5 (relacja powiat kamiennogórski – województwo kujawsko-pomorskie). Miasto przecinają drogi wojewódzkie nr 346 i 362, ponadto początek bierze tu droga wojewódzka nr 347.

Połączenia z okolicznymi wsiami zapewniają drogi lokalne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w odległości zaledwie około 20 minut samochodem znajduje się międzynarodowe lotnisko Wrocław-Strachowice. To wszystko sprawia, że Kąty Wrocławskie stanowią ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Szybki dojazd zarówno do dużych miast, jak małych miejscowości poszerza rynek pracy, zachęca do osiedlania się tu oraz jest ważną cechą braną pod uwagę przez przedsiębiorców rozważających otworzenie w Kątach Wrocławskich firmy.

Profil gospodarczy miejscowości jest zróżnicowany. Obecnie w miejscowości dominują usługi i handel, chociaż nie brakuje zakładów przemysłowych. Również wielkość tutejszych przedsiębiorstw jest różnorodna – choć dominują drobne biznesy, z powodzeniem działają też firmy zatrudniające kilkaset i więcej osób.

Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w gminie Kąty Wrocławskie działa łącznie 3884 podmiotów gospodarki narodowej. 23 to jednostki średnie (50-249 pracowników), a 3 duże (w tym jedna powyżej 999 zatrudnionych).

Rynek pracy, oferty pracy – Kąty Wrocławskie 

Kto ma zatem największe szanse na znalezienie w Kątach Wrocławskich i okolicy pracy? Bez wątpienia w czasie poszukiwań warto brać pod uwagę cały powiat wrocławski. Funkcjonujące w jego obrębie firmy zgłaszają największe braki kadrowe względem bardzo dużej grupy profesji, co udowadnia prognoza Barometr zawodów 2020.

Niedobór chętnych do pracy dotyczy przede wszystkim pracowników budowlanki, kierowców (ciężarówek, autobusów), pracowników produkcji przemysłowej, gastronomii, opieki zdrowotnej, specjalistów IT i nauczycieli (przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów zawodowych). Ze znalezieniem pracy nie będą mieli też problemu specjaliści ds. księgowości, listonosze i kurierzy czy opiekunowie (osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci). Możliwości znalezienia pracy na pełen etat lub dorywczej jest całkiem sporo, dlatego szukając pracy w województwie dolnośląskim, bez wątpienia warto rozważyć Kąty Wrocławskie jako miejsce rozwoju zawodowego.

Szukaj pracy w mieście