Praca Siechnice

Najnowsze oferty pracy: 532

 • Automatyk

  Hasco-Lek S.A.   Siechnice  
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  10 godz.
 • Mechanik

  Hasco-Lek S.A.   Siechnice  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  10 godz.

Praca w Siechnicach

Siechnice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Siechnice to mała miejscowość znajdująca się w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim i wchodząca w skład aglomeracji wrocławskiej. Miasteczko stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Kto ma największe szanse na znalezienie w Siechnicach pracę? Czy warto brać pod uwagę to miasto, rozglądając się za pracą w województwie na to pytanie? Poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania.

Siechnice to miejscowość o długiej historii, sięgającej wieków średnich, niemniej przez stulecia rozwijały się jako wieś, a prawa miejskie otrzymały dopiero w 1997 roku. Mieszkańcy Siechnic przez wieki parali się rzemiosłem, rolnictwem, rybołówstwem, od końca XVI wieku działał tu również wiatrak. Rozwój przemysłu w tych okolicach datuje się na początek XX wieku.

Liczba mieszkańców Siechnic wynosi około 8,3 tys. osób. Powierzchnia miasta to z kolei 15,63 kilometrów kwadratowych. Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 71. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów rozpoczynają się od liter DWR.

Siechnice bez wątpienia korzystają gospodarczo z bliskości stolicy województwa – Wrocławia. Centra obu miast dzieli zaledwie 12 kilometrów, a szybkie połączenie zapewnia droga krajowa nr 94. Dzięki temu wielu mieszkańców Siechnic decyduje się na pracę we Wrocławiu. Z drugiej strony koszty życia w Siechnicach są nieco niższe, a okolica spokojniejsza. Niemniej nie należy traktować Siechnic jako swego rodzaju sypialni dla Wrocławia.

Wręcz przeciwnie, miasto jest bardzo atrakcyjne inwestycyjnie. Funkcjonują tu nie tylko małe i rodzinne firmy, ale również duże przedsiębiorstwa. Do najważniejszych pracodawców należy tutejsza elektrociepłownia, dostarczająca energię do całej stolicy województwa. Z powodzeniem działają też przedsiębiorstwa z branży tworzyw sztucznych czy ogrodniczej. Znajdziemy w Siechnicach firmy produkcyjne, tworzące miejsca pracy dla specjalistów z różnym wykształceniem.

Wartość inwestycyjną miejscowości podnosi naturalnie dostęp do rozbudowanej infrastruktury biurowej, terenów inwestycyjnych, ulgi i udogodnienia związane z działalnością w ramach Gminnej Strefy Aktywności Gospodarczej, możliwość znalezienia wykwalifikowanej kadry w powiecie wrocławskim, bliskość lotniska, szerokie rynki zbytu. Nie bez znaczenie jest też fakt, że miejscowość leży w pobliżu największego węzła komunikacyjnego w Polsce południowo-zachodniej.

Przez same Siechnice przebiega droga krajowa nr 94 (relacja Wrocław-Opole). W sąsiedztwie rozciąga się autostrada A4, wiodąca od granicy polsko-niemieckiej w Jędrzychowicach, przez największe ośrodki gospodarcze południowej Polski: Legnicę, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, do granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej.

Rynek pracy, oferty pracy – Siechnice

W Siechnicach oferty pracy przedstawiają jednostki różnej wielkości. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) w mieście funkcjonuje 1121 podmiotów gospodarki narodowej, a w gminie – aż 3874. Jedno przedsiębiorstwo ma status jednostki dużej, zatrudnia bowiem kadrę rzędu 250-999 osób. 8 podmiotów w mieście i 15 w gminie to średnie firmy (od 50 do 249 pracowników), a 23 w mieście i 81 w gminie można określić jako małe przedsiębiorstwa (od 10 do 49 osób).

Czy zatem trudno o pracę w Siechnicach? Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu informuje, że w czerwcu 2020 r. łącznie 243 mieszkańców miasta miało status osoby bezrobotnej. Zapotrzebowanie na kadrę dotyczy w dużej mierze pracowników produkcji i specjalistów z branży energetycznej, ale nie tylko. Różnorodność lokalnego rynku pracy dobrze oddaje coroczne badanie Barometr zawodów, wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nim w 2020 r. w powiecie wrocławskim notuje się ogromne braki kadrowe, obejmujące kilkadziesiąt różnych profesji.

Pracodawcy mają trudności ze znalezieniem spełniających warunki kandydatów na przykład w branży budowlanej (brakuje dekarzy, blacharzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy, tynkarzy, operatorów sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych). Duża luka kadrowa dotyczy też edukacji – etaty czekają na nauczycieli, w szczególności przedmiotów zawodowych, języków obcych, nauczycieli przedszkoli. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć problemu pracownicy gastronomii (szefowie kuchni, kucharze, pomoce kuchenne), pracownicy produkcji przemysłowej (elektrycy, elektromechanicy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, pracownicy fizyczni wykonujące proste prace), a także księgowi, programiści, kurierzy, dostawcy, kierowcy ciężarówek i autobusów, sprzedawcy oraz ślusarze. Jak w wielu regionach Polski, także tutaj za mało jest pracowników opieki zdrowotnej (pielęgniarek, położnych, lekarzy). Niemniej lista zawodów deficytowych dla tej okolicy jest bardzo długa.

Szukaj pracy w mieście