Praca Sobótka

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca w Sobótce

Sobótka – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Sobótka to mała miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Zamieszkuje ją około 7 tys. osób. Administracyjnie przynależy do powiatu wrocławskiego i stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Sobótka. Miejscowość leży u stóp Ślęży, nad rzeką Czarna Woda, i kojarzy się przede wszystkim z wycieczkami krajoznawczymi oraz ciekawostkami historycznymi. Kto natomiast na największą szansę znaleźć w Sobótce i okolicy pracę? Poznaj profil gospodarczy miasta i zdecyduj, czy warto brać je pod uwagę, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim.

Należy zaznaczyć, że w Polsce znajduje się aż 8 miejscowości o nazwie Sobótka. Nazwa ta nawiązuje do targów odbywających się tradycyjnie w szóstym dniu tygodnia – sobotę.

Sobótka (woj. dolnośląskie) cechuje się wielowiekową historią i od początku związana była zarówno działalnością handlową, jak i silnym w okolicy góry Ślęży kultem pogańskim. Są to również tereny, na których przez wieki ścierały się wpływy kilku państw, polskiego, czeskiego, pruskiego i niemieckiego. Kolejnym czynnikiem decydującym o kształcie miasteczka jest okoliczne bogactwo przyrodnicze, które skłania mieszkańców do podejmowania działalności agroturystycznej i związanej z usługami turystycznymi.

Przyjezdnych przyciąga rezerwat Przyrody Góra Ślęża. Niedaleko stąd także do rezerwatu Dolina Bystrzycy. Sobótka może stanowić zarazem dobry punkty wypadowy do zwiedzania Parku Krajobrazowego Gór Sowich. W samym miasteczku przyjezdni również znajdą wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Do najważniejszych atrakcji Sobótki należą zabytki znajdujące się w historycznym centrum miasta, na przykład XIX-wieczny ratusz, barokowy kościół św. Jakuba Apostoła czy sanktuarium św. Anny. Są to zatem okolice o bardzo dużych walorach turystycznych.

Jednocześnie Sobótkę cechuje dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, gwarantująca sprawną komunikację w obrębie regionu i poza nim. Miejscowość znajduje się pomiędzy ważnymi trasami o znaczeniu ogólnopolskim – drogą krajową nr 8 oraz drogą krajową nr 35. Nieco dalej na północ rozciąga się autostrada A4, w okolicy są także droga krajowa nr 5 i droga krajowa nr 39.

Sobótkę i centrum Wrocławia dzieli dystans około 37 kilometrów. By dostać się z miejscowości do Dzierżoniowa, należy z kolei pokonać trasę o długości 28 kilometrów. Ponadto z Sobótki do Świdnicy jest około 22 kilometry.

W Sobótce do dyspozycji mieszkańców są takie instytucje jak Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Centrum Rozwoju Artystycznego Sobótka czy Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej, w którym znajduje się również sala kinowa. W Sobótce działa także Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego. Mieszkańcy miasteczka chętnie wypoczywają na świeżym powietrzu, korzystając z okolicznych tras trekkingowych i rowerowych. Infrastruktura sportowa nie jest rozbudowana, niemniej znajdziemy w gminie basen, halę sportowo-widowiskową, korty tenisowe, boiska czy ścianki wspinaczkowe.

Rynek pracy, oferty pracy – Sobótka

W samej Sobótce przeważają mikroprzedsiębiorstwa i małe, rodzinne firmy. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w mieście działają 952 podmioty gospodarki narodowej. Tych deklarujących zatrudnienie rzędu 10-49 osób jest 20, a podmiotów średnich (kadra rzędu 50-249 pracowników) – 5. Zatrudnienie w dużej firmie o rozbudowanych strukturach jest możliwe we Wrocławiu, ale też we wspomnianych Dzierżoniowie (gdzie jest 5 dużych firm) czy Świdnicy (7 dużych jednostek).

Kto może szukać pracy w Sobótce? Wielu mieszkańców rozszerza poszukiwania zatrudnienia do całej aglomeracji wrocławskiej. By zorientować się w możliwościach lokalnego rynku pracy, warto sprawdzać prognozę Barometr zawodów, czyli ogólnopolskie badanie przeprowadzane każdego roku na zlecenie resortu pracy. Zgodnie z nim w 2020 r. w powiecie wrocławskim notuje się bardzo dużą, obejmującą kilkadziesiąt pozycji, grupę zawodów deficytowych.

W okolicy brakuje przede wszystkich pracowników budowlanki, opieki zdrowotnej, gastronomii, produkcji przemysłowej, ale też na przykład księgowych, programistów, dostawców i kurierów czy opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.

Zapotrzebowanie rynku pracy jest różnorodne. Sobótka może podobać się szczególnie osobom, które na co dzień cenią sobie spokój, ciszę, otoczenie natury i wolne tempo życie, a zarazem lubią mieć dostęp do atrakcji kulturalnych i rozrywki zapewnianych przez sąsiedni duży ośrodek miejski.

Szukaj pracy w mieście