Praca Środa Śląska

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 257

Praca w Środzie Śląskiej

Środa Śląska – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Środa Śląska to mała miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej Polsce. Administracyjnie jest siedzibą powiatu średzkiego i gminy Środa Śląska, przynależy do województwa dolnośląskiego. Jest to miasteczko o bardzo długiej, sięgającej średniowiecza historii. Dziś stanowi ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. Czy warto szukać w Środzie Śląskiej pracy? Oto kilka podstawowych informacji na temat miejscowości, które pomogą podjąć decyzję o zatrudnieniu w tej okolicy.

Liczba mieszkańców Środy Śląskiej wynosi około 9,5 tys. osób (według Głównego Urzędu Statystycznego, lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei niespełna 15 kilometrów kwadratowych. Inne podstawowe dane dotyczące miejscowości to: kod numerów rejestracyjnych samochodów – DSR, numer kierunkowy – 71, kod pocztowy – 55-300.

Miejscowość jest zlokalizowana na zachód od stolicy województwa. Odległość między miasteczkiem a centrum Wrocławia wynosi około 33 kilometry. Środa Śląska bez wątpienia korzysta z bliskości najważniejszego ośrodka gospodarczego i kulturalnego regionu. Wielu jej mieszkańców właśnie we Wrocławiu rozwija się zawodowo, jednocześnie doceniając Środę Śląską za mniejsze tempo życia, niższe koszty związane z wynajmem czy zakupem nieruchomości, spokój i bliskość natury.

Jednocześnie Środę Śląską cechuje dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Miasteczko przecina droga krajowa nr 94. Początek bierze tu również droga wojewódzka nr 346, zapewniająca sprawny dojazd na przykład do autostrady A4. Do dyspozycji mieszkańców jest też sieć dróg lokalnych. Inne większe ośrodki miejskie znajdujące się w pobliżu Środy Śląskiej to na przykład Legnica (dystans 39 kilometrów), Lubin (odległość 40 kilometrów), Świdnica (oddalona o 46 kilometrów) czy Trzebnica (miasta dzieli mniej więcej 56 kilometrów).

Miasteczko obejmuje Podstrefa Środa Śląska Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W jej obrębie działają firmy z różnych branż, na przykład logistycznej, metalowej, samochodowej i innych. Rozwija się tu zatem przemysł, w mniejszym stopniu usługi, handel.

Zgodnie z informacją podaną w rejestrze REGON (stan w maju 2020 r.) w miejscowości funkcjonują 1431 podmioty gospodarki narodowej, a w całej gminie jest ich razem 2295. Znajdziemy tu zarazem małe, rodzinne biznesy, jak i wielkie przedsiębiorstwa o rozbudowanych strukturach. Jedna firma na terenie miasta i łącznie 3 w gminie deklaruje zatrudnienie rzędu 250-999 osób. Średnich firm (od 50-249 pracowników) jest w Środzie Śląskiej 14, w gminie – 21. Pozostałe podmioty to małe i mikrojednostki.

Warto przy tym zauważyć, że w Środzie Śląskiej rozwijany jest nie tylko przemysł metalowy czy samochodowy. Działa tu bowiem także sektor turystyczny. Centrum historyczne tego wielowiekowego miasteczka stanowi nie lada gratkę dla przyjezdnych. Do najważniejszych zabytków Środy Śląskiej należą średniowieczne mury obronne, ratusz, w którym obecnie ma siedzibę Muzeum Regionalne, XIX-wieczny pałac w Środzie Śląskiej wraz z otaczającym go parkiem, klasztor franciszkanów, dzwonnica, a także stare świątynie jak kościół św. Andrzeja.

Atrakcję Środy Śląskiej stanowi również tutejsze wino – tradycja jego wyrabiania sięga wieków średnich. W miasteczku we wrześniu odbywa się dwudniowe Święto Wina w Mieście Skarbów, wraz z jarmarkiem stylizowanym na średniowieczne targowisko.

Do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych są też na przykład obiekty sportowe, boiska, korty tenisowe czy tutejszy park wodny. Kompleksową obsługę turystów uzupełniają usługi związane z zakwaterowaniem oraz restauracje specjalizujące się w różnorodnej kuchni.

Rynek pracy, oferty pracy – Środa Śląska

Gdzie zatem szukać pracy w Środzie Śląskiej? Informacji na ten temat dostarcza na przykład Barometr zawodów, cykliczne badanie monitorujące zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych powiatach. W powiecie średzkim w 2020 r. brakuje bardzo wielu specjalistów – deficyt dotyczy aż 51 grup zawodowych.

Luki w zatrudnieniu dotykają na przykład branży budowlanej – jest spore zapotrzebowanie na cieśli, stolarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników różnego rodzaju maszyn wykorzystywanych w budownictwie, np. do robót ziemnych, pracowników wykończeniowych, robotników. Pracodawcy mają również problem ze znalezieniem kandydatów do pracy biurowej, w szczególności w księgowości i rachunkowości. Za mało jest pracowników opieki zdrowotnej, nauczycieli, pracowników służb mundurowych. Znaczny deficyt dotyka branży transportowej – brakuje dostatecznej liczby chętnych do wykonywania pracy magazyniera, kierowcy ciężarówek, zaopatrzeniowca, dostawcy. O zatrudnienie też nietrudno w gastronomii w charakterze kelnera, barmana, kucharza, szefa kuchni czy pomocy kuchennej. Lista jest bardzo długa, a w ewentualnym przekwalifikowaniu się może pomóc Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej.

PUP Środa Śląska

Adres: ul. Wrocławska 4, 55-300 Środa Śląska
E-mail: sekretariat@pupsrodaslaska.pl
Telefon: 71 / 317 - 25 - 05, 71/ 317 - 25 - 80