Praca Brzeg Dolny

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 341

Praca w Brzegu Dolnym

Brzeg Dolny – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Brzeg Dolny to miejscowość położona w powiecie wołowskim (województwo dolnośląskie). Administracyjnie stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej, należy również do aglomeracji wrocławskiej. To nieduże miasto, w którym jednak nie brakuje atrakcji. Na kogo czekają oferty pracy w Brzegu Dolnym i okolicach? Jeśli rozważasz pracę w województwie dolnośląskim, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej miejscowości i przekonaj, czy wziąć ją pod uwagę w czasie szukania zatrudnienia.

Liczba mieszkańców Brzegu Dolnego wynosi około 12,5 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Jego powierzchnia to 17,2 kilometry kwadratowe. Miasto obejmuje strefa numeracyjna 71. Tablice rejestracyjne zaczynają się od liter DWL. Brzeg Dolny cechuje długa historia.

Początkowo rozwijał się jako wieś, a prawa miejskie otrzymał w XVII wieku. Nazwa miasta nawiązuje do jej ulokowania na prawym brzegu Odry. Poprzez wieki ścierały się tu wpływy wielu narodowości, kultur i religii, decydując o unikatowym kształcie tej kupieckiej i związanej z rzemiosłem miejscowości. Życie gospodarcze i społeczne skupiało się wokół rzeki i jej dobrodziejstw – zapewniała szybki transport, w średniowieczu działał tu młyn, a już w XIX w. – niewielka, rzeczna stocznia.

Współcześnie Brzeg Dolny korzysta gospodarczo i kulturowo z atrakcyjnej lokalizacji w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Od stolicy województwa dolnośląskiego dzieli go około 30 kilometrów. By dostać się stąd do Legnicy, wystarczy pokonać odległość około 50 kilometrów. Brzeg Dolny i Ostrów Wielkopolski dzieli z kolei mniej więcej 115 kilometrów.

Wiele osób szukających w Brzegu Dolnym pracy przegląda oferty również z pobliskich miejscowości jak Trzebnica, Rawicz, Lubin, Oleśnica i naturalnie Wrocław. Rozszerzony rynek pracy zapewnia rozbudowana sieć tutejszych dróg lokalnych, zapewniających sprawną komunikację między miejscowościami.

Jeśli chodzi o trasy o znaczeniu wojewódzkim i ogólnopolskim, Brzeg Dolny otaczają: od wschodu trasa S5, od południa droga krajowa nr 94, a od północy droga krajowa nr 35. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy to ten położony we Wrocławiu-Strachowicach. Podróż samochodowa do niego trwa około pół godziny.

Dla rozwoju ekonomicznego miasta bez wątpienia duże znaczenie ma współpraca ze stolicą województwa, jednak w miasteczku również funkcjonuje niemało firm. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) działa tu 1290 podmiotów gospodarki narodowej (w całej gminie Brzeg Dolny – 1558). Większość to mikro– i małe jednostki, jednak jest też kilkanaście średnich, a trzy duże.

Warto dodać, że funkcjonuje tu Podstrefa Brzeg Dolny Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście szczególnie duże znaczenie ma przemysł. Największym pracodawcą są tutejsze zakłady chemiczne. W tym sektorze działają też przedsiębiorstwa związane z branżą tworzyw sztucznych czy energetyczną. Inne zlokalizowane w Brzegu Dolnym firmy zajmują się na przykład handlem, obsługą turystów, gastronomią, różnego rodzaju usługami. Kto ma największą szansę na zatrudnienie w Brzegu Dolnym?

Rynek pracy, oferty pracy – Brzeg Dolny

Zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji dobrze pokazuje badanie zlecane co roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów (2020 r.). Jeśli chodzi o powiat wołowski, największe braki kadrowe dotyczą kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Jednak niedostatek osób chętnych do podjęcia zatrudnienia obejmuje bardzo wiele różnorodnych sfer zawodowych, od pracowników budowlanych z kwalifikacjami i bez, przez nauczycieli, zarówno przedmiotów zawodowych, jak i ogólnokształcących, a także pracowników służby zdrowia, księgowości, operatorów różnego rodzaju maszyn, robotników leśnych, informatyków, po wykonawców usług jak kosmetyczek, fryzjerów, masażystów. Zapotrzebowanie jest spore, nie do końca jednak odpowiada strukturze dostępnej kadry.

Walka z bezrobociem oraz wspieranie postawy przedsiębiorczości stanowią ważne cele dla tutejszej gminy. Zgodnie z informacjami Powiatowego Urzędu Pracy w Wołowie, w całym powiecie zarejestrowanych jest około 2 tys. osób poszukujących zatrudnienia, a stopa bezrobocia wynosi tu 11,7% (stan z maja 220 r.). Jest to zatem wartość zdecydowanie wyższa od średniej ogólnopolskiej w analogicznym okresie (6%), a także wojewódzkiej (5,5%).

Szukaj pracy w mieście