Praca Jaworzyna Śląska

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca w Jaworzynie Śląskiej

Jaworzyna Śląska – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jaworzyna Śląska jest niewielkim miastem należącym co powiatu świdnickiego w województwie dolnośląskim. Administracyjnie stanowi siedzibę władz gminy miejsko-wiejskiej, a także jest jednym z 23 miejscowości aglomeracji wałbrzyskiej.

Geograficznie z kolei Jaworzyna Śląska znajduje się na Przedgórzu Sudeckim. Warto zwrócić uwagę na tę małą miejscowość w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim. Co ma do zaoferowania mieszkańcom i przyjezdnym? Oto kilka podstawowych informacji o mieście i o możliwościach znalezienia w Jaworzynie Śląskiej pracy.

Miasto liczy około 5,1 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Rozciąga się na niewielkiej powierzchni 4,34 km², co daje stosunkowo dużą gęstość zaludnienia, około 1178 os./km². Jeśli chodzi o inne podstawowe dane – Jaworzynę Śląską obejmuje strefa numeracyjna 74, kod pocztowy tej miejscowości to 58-140, a tablice rejestracyjne tutejszych aut zaczynają się od liter DSW.

Wizytówką miasta jest Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Nic dziwnego – miejscowość ta powstała z osiedla przemysłowego, które z czasem rozrastało się przy węźle kolejowym obsługiwanym przez tutejszą stację. Prawa miejskie Jaworzyna Śląska otrzymała bardzo późno, bo dopiero w 1954 roku. Nie znajdziemy tu wielowiekowych deptaków ani średniowiecznych zabytków, ale jest za to całkiem sporo atrakcji dla wielbicieli historii techniki i kolejnictwa. Warto dodać, że tradycje przemysłowe są w Jaworzynie Śląskiej bardzo silne – już w XIX w. funkcjonowały tu fabryki, na przykład porcelany, ale też przetwórstwa spożywczego i należące do innych gałęzi przemysłu.

Do Jaworzyny Śląskiej chętnie zaglądają turyści. We wspomnianym muzeum znajduje się bowiem Skansen Parowozów w Jaworzynie Śląskiej – miejsce absolutnie unikatowe w Polsce. Zwiedzający mogą zobaczyć 50 lokomotyw oraz 100 wagonów z różnych okresów historii rozwoju kolejnictwa, począwszy od XIX wieku do czasów PRL, a więc tabory zarazem parowe, jak i spalinowe oraz elektryczne. W zbiorach muzeum Jaworzyna Śląskiego znajduje się też bardzo ciekawy zbiór zabytkowych motocykli marki Harley Davidson.

Gmina stwarza też możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu, na łonie natury. Do lubianych przez mieszkańców miejsc rekreacji należy sztuczny akwen wodny, zagospodarowany przez gminę po byłej żwirowni. W okolicy nie brakuje pełnych uroku terenów do spacerów i wycieczek rowerowych. Jaworzyna Śląska może także stanowić dogodny punkt wypadowy do turystyki górskiej, np. po Górach Wałbrzyskich. Nic dziwnego, że współcześnie turystyka stanowi ważny aspekt życia gospodarczego tej miejscowości. Ponadto w Jaworzynie Śląskiej rozwijają się głównie mikro- i małe przedsiębiorstwa.

Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) w gminie miejsko-wiejskiej Jaworzyna Śląska zarejestrowane są 922 podmioty gospodarki narodowej (w samym mieście 458). Średnie jednostki, czyli te zatrudniające 50-249 osób, są w gminie 2, a duża – do 999 osób – tylko jedna. Władze starają się przede wszystkim pobudzać ducha przedsiębiorczości u mieszkańców i przyciągać nowych inwestorów. Jaworzynę Śląską obejmują tereny Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg podatkowych i terenów przystosowanych do rozwijania biznesu.

Rynek pracy, oferty pracy – Jaworzyna Śląska

Na kogo czeka zatem w Jaworzynie Śląskiej praca? Zgodnie z prognozą wykonywaną co roku na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów, w samym powiecie świdnickim w 2020 r. pracodawcy zgłaszali braki kadrowe dotyczące grupy kilkudziesięciu profesji. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, lakierników, blacharzy i mechaników samochodowych, monterów różnego rodzaju urządzeń przemysłowych oraz instalacji budowlanych, operatorów maszyn wykorzystywanych w budownictwie i produkcji przemysłowej. Brakuje również kierowców ciężarówek, magazynierów, pracowników przetwórstwa metali, nauczycieli języków obcych, masarzy i przetwórców ryb, pielęgniarki, położne, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pracowników służb mundurowych, sprzedawców czy ślusarzy.

Szukaj pracy w mieście