Praca Żarów

Najnowsze oferty pracy: 536

Praca w Żarowie

Żarów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żarów jest jednym z miast Aglomeracji Wałbrzyskiej. Administracyjnie przynależy do województwa dolnośląskiego, powiatu świdnickiego i stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Żarów. Geograficznie rozciąga się na powierzchni 6,16 kilometrów kwadratowych na Przedgórzu Sudeckim, na Wzgórzach Strzegomskich. Czym charakteryzuje się to miasto i czy warto szukać w Żarowie pracy? Oto kilka podstawowych informacji na temat sytuacji gospodarczej oraz zapotrzebowania na rynku pracy w tej miejscowości i okolicy.

Żarów (dolnośląskie) to miasto młode – prawa miejskie nadano mu dopiero w 1954 roku. Warto zwrócić uwagę na herb nawiązujący do historii Żarowa. Widnieje na nim rysunek dębu, który w połowie obejmują płomienie. Z jednej strony drzewo symbolizuje tutejszą zabytkową aleję dębową, z drugiej rozwijaną od wieków tradycję pozyskiwania w okolicy węgla drzewnego. Flora stanowi niewątpliwe bogactwo Żarowa. Na terenie miasteczka znaleźć można wiele bardzo starych drzew, jak wpisane do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa aleja lipowa i aleja dębowa – obie z XIX wieku, czy pochodzący z tego samego okresu park miejski, także z dębową aleją. Nie znajdziemy tu średniowiecznych budowli, a centrum miasta ma zabudową nowoczesną.

Liczba mieszkańców Żarowa wynosi około 6,7 tys. osób (dane GUS-u – lipiec 2020 r.). By się tu dodzwonić, trzeba wybrać numer kierunkowy 74, a żeby zaadresować przesyłkę – użyć kodu pocztowego 58-130. Żarowskie samochody są rejestrowane z początkowymi literami DSW.

W Żarowie zawsze dzieje się coś interesującego – o różnorodny wachlarz wydarzeń dba Gminne Centrum Kultury i Sportu. Na terenie miasta działają klub sportowy, instytucje kulturalne (np. Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala, Biblioteka Publiczna), stowarzyszenia, koła zainteresowań. Edukacja dzieci i młodzieży prowadzona jest na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym. Nie jest to miejscowość turystyczna, ale oferuje różnego rodzaju atrakcje. W pobliżu znajduje się na przykład Zalew Mietkowski, jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji. Do ciekawych miejsc, bez wątpienia wartych odwiedzenia, należy też pałac w pobliskich Domanicach.

Rynek pracy, oferty pracy – Żarów

Żarów stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Jego rozwój jest napędzany między innymi przez przynależność do Podstrefy Żarów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Inverst-Park. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji uzbrojone tereny pod inwestycje, ulgi podatkowe oraz inne udogodnienia. Dla wielu zlokalizowanych w Żarowie firm oraz osób chcących rozwijać w okolicy ścieżkę kariery zawodowej znaczenie ma również bliskość centralnego miasta aglomeracji, czyli Wałbrzycha.

W dużym mieście łatwiej o ciekawe szkolenia zawodowe, tutaj znajduje się też zaplecze technologiczno-administracyjne oraz szeroki rynek zbytu. Prócz Wałbrzycha, którego centrum jest oddalona od Żarów o około 30 kilometrów, z Żarowa blisko do Świdnicy (miasta dzieli tylko 12 kilometrów), Strzegomia (dystans 13 kilometrów) czy Świebodzic (oddalonych o mniej więcej 20 kilometrów). Z okolicznymi miejscowościami Żarów łączy sieć dróg lokalnych, niemniej w pobliżu znajdują się również trasy wojewódzkie – DW 374, DW 382, a także drogi krajowe – DK 5, DK 34, DK 35, autostrada A4. Siatka komunikacyjna pozwala na rozszerzenie poszukiwań zatrudnienia do całego regionu.

W samych miasteczku dominuje drobna przedsiębiorczość, ale na terenie miasta funkcjonują też średnie i duże firmy. Rozwijany jest tu przemysł, handel, usługi – gospodarczo region jest zróżnicowany. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w końcu czerwca 2020 r.) w mieście Żarów prowadzi działalność 747 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie z kolei jest ich 1216. 21 w mieście i 27 w gminie to jednostki małe (zatrudnienie rzędu 10-49 pracowników), łącznie 7 (wszystkie zlokalizowane w mieście) ma status podmiotów średniej wielkości (50-249 osób), a jedna żarowska firma deklaruje zatrudnienie od 250 do 999 pracowników.

Jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy? Żarów (dolnośląskie) jest obsługiwany przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy. W maju 2020 r. zarejestrowanych w nim było około 4 tys. osób bezrobotnych. W tym samym miesiącu stopa bezrobocia dla powiatu wynosiła 6,7%. Była to wartość przewyższająca średnią krajową w tym samym okresie – 6,0%, a także stopę bezrobocia obliczoną dla województwa – 5,5%. Żarów to miasteczko, w którym dobrze mogą czuć się osoby szukające odpoczynku od tempa życia i zgiełku większych ośrodków.

Z drugiej strony, dzięki bliskości Wałbrzycha, miejscowość daje szerokie możliwości dla prowadzenia firmy czy korzystania ze zróżnicowanej oferty rozrywkowo-kulturalnej lub edukacyjnej.

Szukaj pracy w mieście