Praca Strzegom

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 256

Praca w Strzegomiu

Strzegom – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Strzegom to miasteczko w powiecie świdnickim, w województwie dolnośląskim. Miejscowość znana jest przede wszystkim jako cel wycieczek, niemniej ma wiele do zaoferowania również mieszkańcom chcącym rozwijać się w niej zawodowo. Jak wygląda sytuacja gospodarcza Strzegomia? Kto w szczególności powinien brać pod uwagę to miasto w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka podstawowych wiadomości na temat miasteczka. Spacerując po Strzegomiu, można poczuć ducha wielowiekowej historii tej miejscowości.

Miasto zostało założone już w średniowieczu, prawa miejskie uzyskało w XIII wieku. Było świadkiem wielu wojen, konfliktów, klęsk żywiołowych, ale też dynamicznie się rozwijało. By uchronić miasteczko przed najazdami, książę jaworski Bolko I Surowy polecił otoczyć je murem obronnym, który do dziś robi ogromne wrażenie. Strzegom był ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, a w XIX zaczął rozwijać się tu przemysł, między innymi kamieniarski. Miasteczko znacznie ucierpiało w czasie II wojny światowej, kiedy zniszczeniu uległo bardzo wiele budynków.

Zachowało się jednak nieco zabytków, które należą dziś do największych atrakcji Strzegomia. Prócz wspomnianych murów obronnych są to między innymi wieża targowa starego ratusza, a także nowy ratusz, dawna synagoga, a obecnie kościół św. Barbary, gotycka, monumentalna Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła i wiele innych budowli. Na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane zostało całe historyczne centrum miasta. Rynek z otaczającymi go kamieniczkami zachęca do spacerów i poznawania miasta. Strzegom sprawia wrażenie miejscowości przyjaznej, atrakcyjnej, której tradycja i wielowiekowa historia nadają unikatowy klimat.

Liczba mieszkańców Strzegomia wynosi około 16 tys. osób (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to 20,49 kilometrów kwadratowych. Chcąc się dodzwonić do Strzegomia, należy wybrać numer kierunkowy 74, a wysłać przesyłkę – kod pocztowy 58-150. Tablice rejestracyjne strzegomskich samochodów rozpoczynają się od liter DSW.

Miasto Strzegom położone jest na terenach atrakcyjnych przyrodniczo, pośród Wzgórz Strzegomskich (Przedgórze Sudeckie). Jednocześnie bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa oraz otoczenie ważnymi dla regionu ośrodkami gospodarczymi czyni je atrakcyjnym inwestycyjnie.

Miejscowość leży na trasie drogi krajowej nr 5, wiodącej do granicy polsko-czeskiej w Lubawce, łączącej między innymi Kamienną Górę, Wrocław, Poznań, Gniezno i Bydgoszcz. Na północ od miasta rozciąga się autostrada A4, w pobliżu przebiegają również trasa ekspresowa S3, droga krajowa nr 35 i wiele innych ważnych kanałów komunikacyjnych o znaczeniu regionalnym i ogólnopolskim. Do dyspozycji strzegomian są także połączenia kolejowe. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach i jest oddalony o około 53 kilometry.

Rynek pracy, oferty pracy – Strzegom

Miasto rozwija się jako ośrodek przemysłowy. Szczególnie istotną branżą jest kamieniarska, prowadzona przez kilkadziesiąt podmiotów i nierzadko na szeroką, ogólnoeuropejską skalę. Ważnym podmiotem jest też producent słodu. Działają tu firmy z kapitałem polskim i zagranicznym, a inwestorzy mogą korzystać z udogodnień Podstrefy Strzegom Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Strzegomiu i okolicy pracy można szukać w firmach różnej wielkości.

Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w gminie jedna jednostka zatrudnia 250-999 osób, a 21 obejmuje kadrę rzędu 50-249 osób. Pozostałe to firmy mikro (samozatrudnieni i jednostki do 9 osób) oraz małe przedsiębiorstwa (zatrudnienie rzędu 10-49 osób). Tych ostatnich jest w gminie 113.

Największe zapotrzebowanie na specjalistów notuje się w przemyśle, niemniej oferty czekają na specjalistów z różnych branż. Młodzi ludzie szukający pierwszej pracy oraz zatrudnienia dorywczego powinni zwrócić uwagę na oferty związane z obsługą turystów, w gastronomii, zakwaterowaniu.

Czy trudno o pracę w Strzegomiu? Zgodnie z badaniem Głównego Urzędu Statystycznego w końcu czerwca 2020 r. w całym powiecie świdnickim w urzędzie pracy zarejestrowanych było 4,1 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia w tym czasie wyniosła 6,9%. Jest to wartość nieco przewyższająca średnią ogólnopolską, która wynosiła wówczas 6,1%, a także wyraźnie wyższa od wartości dla województwa dolnośląskiego – 5,6%. W znalezieniu odpowiedniej posady pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, który obsługuje również mieszkańców Strzegomia.

By określić swoje szanse na zatrudnienie w Strzegomiu i okolicy, warto też sprawdzić prognozę Barometr zawodów 2020. Ukazuje ona na przykład, że w powiecie świdnickim braki kadrowe dotyczą między innymi kamieniarzy, elektryków, elektromonterów, elektromechaników, wykwalifikowanych pracowników budowlanych, kierowców ciężarówek, magazynierów, pracowników służb mundurowych, pracowników przetwórstwa metali, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, lektorów języków obcych i wielu innych.

PUP Strzegom

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, Filia w Strzegomiu
Adres: Bohaterów Getta 26, 58-150 Strzegom
E-mail: strzegom@praca.swidnica.pl
Telefon: 74 855 39 13