Praca Oborniki Śląskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca w Obornikach Śląskich

Oborniki Śląskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Oborniki Śląskie to miasteczko położone w powiecie trzebnickim, w województwie dolnośląskim. Administracyjnie stanowią siedzibę władz gminy miejsko-wiejskiej, należą też do aglomeracji wrocławskiej. Miejscowość korzysta gospodarczo z bliskości zarówno stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia (odległość około 23 kilometrów), jak i stolicy powiatu – Trzebnicy (oddalonej od Obornik Śląskich o mniej więcej 10 kilometrów). Dogodna lokalizacja poszerza możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy, rozwoju zawodowego, jest też ważnym atutem pod względem inwestycyjnym. Poznaj Oborniki Śląskie – firmy, oferty pracy, a także atrakcje i udogodnienia dla mieszkańców oraz zabytki.

Oborniki Śląskie rozwijają się od czasów średniowiecza, prawa miejskie otrzymały dopiero po II wojnie światowej. Już w XIX wieku zyskały renomę miejscowości uzdrowiskowej, ze względu na tutejsze bogactwo przyrodnicze. Zostało ono zaznaczone na przykład w herbie miejscowości – znajduje się na nim rysunek sosny. Właśnie te drzewa, a także jodły, można było bowiem najczęściej spotkać na terenie uzdrowiska.

Współcześnie w Obornikach Śląskich nie funkcjonują już dawne sanatoria, niemniej wciąż bywają nazywane Zielonymi Płucami Wrocławia. Są atrakcyjne pod względem wypoczynkowym – położone wśród malowniczych wzgórz i lasów, zachęcają do wycieczek po okolicy, sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Sama miejscowość również jest bardzo ciekawa. Do największych atrakcji Obornik Śląskich należą zabytki. Wrażenie robi otoczony zielenią, neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z przełomu XIX i XX wieku. Zabytkowe są również tutejsze kościoły ewangielickie i inne budowle.

Warto zwrócić uwagę także na XIX-wieczny kompleks uzdrowiskowy, na który składają się budynki sanatoryjne – obecnie zamienione w centra opieki, domy mieszkalne i szkołę. Klimat dawnego uzdrowiska można poczuć, spacerując po parku zdrojowym.

Choć do Obornik Śląskich nie ściągają już kuracjusze chcący leczyć na przykład choroby płuc, miejscowość nadal sprzyja wypoczynkowi. Jest atrakcyjnym miejscem do życia szczególnie dla tych, którzy nad zgiełk i szybkie tempo większych miast przedkładają otoczenie natury oraz spokój, a jednocześnie chcą mieć możliwość korzystania z wielkomiejskich udogodnień, dzięki możliwości szybkiego dojazdu do dużego ośrodka miejskiego.

Liczba mieszkańców Obornik Śląskich wynosi około 9,1 tys. osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei 14,46 kilometrów kwadratowych. Kod pocztowy to 55-120, by dodzwonić się do miejscowości, należy wybrać numer kierunkowy 71, a tablice rejestracyjne tutejszych aut zaczynają się od liter DTR.

Rynek pracy, oferty pracy – Oborniki Śląskie

W profilu gospodarczym Obornik Śląskich dominują współcześnie usługi, handel, przemysł, na przykład kosmetyczny czy budowlany. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) na terenie miasta działa 1485 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie miejsko-wiejskiej jest ich łącznie 2742. W mieście znajduje się 10 średnich firm, w gminie łącznie 14. Na terenie gminy prowadzi działalność również jedno duże przedsiębiorstwo, deklarujące zatrudnienie w przedziale 250-999 pracowników.

Czy trudno znaleźć pracę w Obornikach Śląskich? Powiatowy Urząd Pracy w Trzebnicy informuje, że w marcu 2020 r. stopa bezrobocia w całym powiecie wyniosła 5,2%, co było wartością niższą od średniej krajowej (5,4%). Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest niezła. Wiele osób decyduje się na robienie kariery we Wrocławiu.

Niemniej również w samym powiecie trzebnickim możliwości zatrudnienia są spore. Zgodnie z cykliczną prognozą zapotrzebowania na pracowników na danym terytorium – Barometr zawodów, trzebniccy pracodawcy poszukują przede wszystkich osób do pracy w branży budowlanej, spedycyjnej, przetwórstwa spożywczego, gastronomicznej, produkcji przemysłowej.

Deficyt, czyli niedobór chętnych do pracy i posiadających kwalifikacje, dotyczy między innymi spawaczy, masarzy, specjalistów elektryki, automatyki i robotyki, kierowców ciężarówek i autobusów, krawców, lakierników, monterów różnego rodzaju urządzeń przy produkcji przemysłowej oraz w budownictwie, murarzy, tynkarzy, nauczycieli przedszkoli, lektorów języków obcych, księgowych, opiekunki dziecięce, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, piekarzy, tapicerów, personelu sprzątającego, zaopatrzeniowców i dostawców. Oferty pracy w Obornikach Śląskich i okolicy są więc różnorodne, kierowane zarówno do osób z wykształceniem branżowym/zawodowym, jak i wyższym.

Szukaj pracy w mieście