Praca Biały Bór

Praca w Białym Borze

Biały Bór jest miejscowością położoną w województwie zachodniopomorskim, przy granicy z województwem pomorskim. Miasto przynależy do powiatu szczecineckiego, samo zaś stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Biały Bór. 

Miejscowość jest zlokalizowana na Pojezierzu Drawskim, nad jeziorami Bielsko oraz Ławiczka. Oba zbiorniki łączy rzeka Biała. Za północną granicą miasta rozciąga się z kolei jezioro Cieszęcino. Są to malownicze, pokryte lasami okolice, zachęcające do wypoczynku na łonie natury. 

Biały Bór to miasteczko pełne ciekawostek, które na pewno warto odwiedzić w celach turystycznych. Jak natomiast prezentuje się tutejszy rynek pracy? Oto garść podstawowych informacji na temat miasta. 

Biały Bór – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Na mapie Polski Białego Boru należy szukać na północny-wschód od Szczecinka – miejscowości dzieli około 29-kilometrowa trasa. Blisko Białego Boru są także Bobolice (dystans 19 kilometrów), Miastko (17 kilometrów), nieco dalej – Koszalin (57 kilometrów) i Chojnice (58 kilometrów). Sprawny dojazd do Białego Boru zapewniają łączące się w mieście drogi krajowe nr 20 i 25, a także trasy drogi gminne i powiatowe. 

Biały Bór może poszczycić się długimi dziejami, sięgającymi wieków średnich. Prawa miejskie otrzymał już w XIV wieku. Odwiedzając miasto, warto poświęcić czas na zwiedzanie jego zabytków i atrakcji. Turystów przyciąga między innymi zlokalizowana Białym Borze cerkiew projektu Jerzego Nowosielskiego. Budowa świątyni została ukończona 1997 r., a w 2019 r. wpisano ją do rejestru zabytków woj. zachodniopomorskiego, dzięki czemu stała się jednym z najmłodszych zabytków w Polsce. 

Biały Bór znany jest w kraju i za granicą dzięki tutejszej stadninie koni. Przez lata funkcjonowała jako państwowe Stado Ogierów Biały Bór, współcześnie jest dzierżawiona przez prywatny podmiot. 

Liczba mieszkańców Białego Boru wynosi około 2,2 tys. osób. Miasto zajmuje powierzchnię 12,82 kilometra kwadratowego. Obowiązuje tu numer kierunkowy (+48) 94, kod pocztowy 78-425. Z kolei białoborskie samochody mają oznaczenie ZSZ na tablicach rejestracyjnych. 

Miejscowość pełni funkcje administracyjne jako siedziba władz miasta i wiejskiej gminy Biały Bór:

 • Urząd Miejski w Białym Borze
  Adres: ul. Słupska 10, 78-425 Biały Bór
  Telefon: 94 373 90 02

Z kolei urząd pracy, któremu podlegają mieszkańcy Białego Boru, jest zlokalizowany w Szczecinku:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku
  Adres: ul. Koszalińska 91, 78-400 Szczecinek
  Telefon: 94 372 88 80

Rynek pracy, oferty pracy – Biały Bór

Miejscowość stanowi niewielki ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec listopada 2020 r.) działa tu łącznie 267 podmiotów gospodarki narodowej. 2 największe podmioty, tj. zatrudniające od 50 do 249 osób, należą do sektora budżetowego. W miasteczku rozwija się zatem drobna przedsiębiorczość, prowadzone są firmy rodzinne. 

Profil gospodarczy miasta cechuje przy tym znaczne zróżnicowanie. Najczęściej wybierane sekcje PKB to:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 12,7% wszystkich podmiotów gospodarki, 
 • budownictwo – 12,4%, 
 • transport i gospodarka magazynowa – 12%, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 9%,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,6%
 • pozostała działalność usługowa – 8,6%
 • działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 7,1%. 

Poziom bezrobocia w powiecie szczecineckim jest wysoki – zgodnie z danymi GUS (stan na koniec listopada 2020 r.) wynosi 15,9%, a więc znacząco przewyższa i średnią krajową (6,1%), i wojewódzką (8,1%). Nie oznacza to jednak całkowitego braku ofert pracy w tym regionie. 

Na kogo czekają okoliczni pracodawcy? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sprawdzić wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, przygotowywanej przez ekspertów rynku pracy na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

W 2021 r. w powiecie szczecineckim zanotowano największy deficyt diagnostów samochodowych, fizjoterapeutów i masażystów, nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, pielęgniarek i położnych, a także pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Z kolei największe trudności w znalezieniu zatrudnienia mogą napotkać pracownicy administracyjni i biurowi, a także rolnicy i hodowcy.