Praca Suchedniów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 293

Praca w Suchedniowie

Suchedniów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Suchedniów jest niedużym, liczącym około 8 tys. mieszkańców, miastem województwa świętokrzyskiego, siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. Leży na północny wschód od Kielc, w powiecie skarżyskim. Położenie miasta sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Suchedniów znajduje się w połowie trasy łączącej Kraków z Warszawą. Do stolicy Polski jest stąd 150 km, do Krakowa – 144 km. Przez miasto biegnie droga ekspresowa S7, łącząca Rabkę-Zdrój i Gdańsk oraz droga wojewódzka nr 751 – z Suchedniowa do Ostrowca Świętokrzyskiego. Ponadto w mieście zatrzymują się pociągi pasażerskie relacji Kraków – Warszawa. Suchedniów posiada też rozbudowaną sieć dróg lokalnych, która łączy miejscowość z sąsiednimi ośrodkami. Do siedziby powiatu – Skarżyska-Kamiennej można dojechać autem w 10 minut. Inne pobliskie miasta to Wąchock, Bodzentyn, Starachowice, Stąporków, Szydłowiec, Daleszyce czy Nowa Słupia. Odległość dzieląca Suchedniów i Kielce wynosi 28 km.

Otoczony przez małe ośrodki miejskie Suchedniów wraz z nimi tworzy rynek pracy, który jednak boryka się z problemem bezrobocia. Stopa bezrobocia w powiecie skarżyskim w maju 2020 r. utrzymywała się na poziomie 16,1%. To znacznie więcej niż w województwie świętokrzyskim – 8,5% oraz w całej Polsce – 6,0%. W maju w skarżyskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było około 4100 osób bezrobotnych, a powiat miał najwyższą w województwie stopę bezrobocia, kolejny powiat, opatowski, odnotował w maju 13,2%. Co za tym idzie, walka z bezrobociem, aktywizacja zawodowa mieszkańców są niezwykle istotnymi zadaniami samorządu.

Znajdująca się na północnym skraju Gór Świętokrzyskich miejscowość może zaoferować turystom wiele atrakcji. Jej niepodważalnym atutem jest piękna, urozmaicona przyroda otuliny dwóch parków krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że w gminie Suchedniów agroturystyka staje się coraz bardziej popularna. Partnerska sieć usług turystycznych ułatwia gościom odnalezienie interesujących miejsc w mieście i gminie, atrakcji, zgodnych z ich oczekiwaniami. W tej okolicy można wypocząć na łonie natury, na przykład korzystając ze szlaków pieszych i rowerowych czy wybierając się na konne przejażdżki. Na amatorów plażowania i sportów wodnych czekają zbiornik wodny w nieodległych od miasta Mostkach oraz zalew w Suchedniowie – w samym centrum miasta – a wraz z nim pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego, boiska do siatkówki i piłki plażowej czy korty tenisowe.

W mieście i gminie Suchedniów atrakcje to także liczne plenerowe imprezy, które przyciągają gości z całego regionu, jak odbywające się w czerwcu „Świętojanki”. Będąc w okolicy, na pewno warto poznać zabytki regionu i jego historię. Ta rozpoczyna się XVI w. i jest związana z górnictwem oraz przemysłem (przeróbką kopalin, hutnictwem) i rozwojem Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Prawa miejskie Suchedniów uzyskał jednak dopiero w 1962 r. Najważniejsze zabytki to kościół św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, Kałamarzyk z XVIII w., cmentarz z zabytkowymi nagrobkami, utworzony w I połowie XIX w.

Rynek pracy, oferty pracy – Suchedniów

Na kogo czeka praca w województwie świętokrzyskim, a właściwie w jego północnej części? Analizę sytuacji na lokalnym rynku pracy, prowadzoną pod kątem oceny zapotrzebowania na pracowników, znajdziemy w prognozie Barometr zawodów. Zgodnie z nią w powiecie skarżyskim w 2020 r. w porównaniu z rokiem 2019 przybyło 8 zawodów deficytowych. Największe zapotrzebowanie dotyczy zawodu kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, a największa nadwyżka kandydatów nad dostępnymi ofertami – ekonomisty. Z brakami kadrowymi borykają się jednak także pracodawcy w branżach budowlanej, produkcyjnej, motoryzacyjnej czy opiekuńczej oraz opiece zdrowotnej i innych.

W mieście działa 905 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30 czerwca 2020 r.), z czego 880 w sektorze prywatnym, a 715 to osoby fizyczne. Suchedniów – gmina ani miasto nie są miejscem prosperowania dużych zakładów pracy. Lokalny rynek kształtują mikroprzedsiębiorstwa (jednostek zatrudniających do 9 osób jest w mieście 868) oraz małe firmy (liczba podmiotów liczących między 10 a 49 pracowników wynosi 30). Siedmiu pracodawców utrzymuje pomiędzy 50 a 249 miejsc pracy.

Praca w Suchedniowie nie jest więc dostępna w dużych zakładach. Jeśli zaś chodzi o sektory gospodarki, najwięcej podmiotów zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów, popularne jest również przetwórstwo przemysłowe i budownictwo oraz usługi. Sporo, bo 35 suchedniowskich podmiotów, świadczy usługi związane z zakwaterowaniem i gastronomią.

Szukaj pracy w mieście