Praca Stąporków

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 294

 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   świętokrzyskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  4 godz.
 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   świętokrzyskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  4 godz.

Praca w Stąporkowie

Stąporków – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Stąporków (woj. świętokrzyskie) leży w powiecie koneckim. To siedziba gminy miejsko-wiejskiej, licząca ponad 5,5 tys.mieszkańców. Czym charakteryzuje się to miasto? W jakich branżach oferty pracy w województwie świętokrzyskim dostępne są właśnie w Stąporkowie?

Stąporków zajmuje prawie 11 km kwadratowych powierzchni w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, na obrzeżach Gór Świętokrzyskich. Kod pocztowy w mieście to 26-200, strefa numeracyjna – 41. Rejestracje pojazdów stąporkowian zaczynają się od liter TKN. Miasto leży w centralnej Polsce. Od stolicy kraju dzieli je 164 km (trasą S7), od wojewódzkich Kielc – 40 km. Trasa do powiatowych Końskich to zaledwie 14 km.

Prawa miejskie Stąporków uzyskał dopiero w XX w., w 1967 r. Historia miejscowości związana jest z przemysłem. Na obfitym w rudy żelaza i silnie zalesionym terenie trudno było uprawiać ziemię i prowadzić działalność rolniczą. Już w XV w. istniały w tym rejonie kuźnice, a w 1738 w Stąporkowie wybudowano wielki piec do wytopu żelaza. Staropolskie Zagłębie Przemysłowe, obejmujące też tereny Stąporkowa, to najstarszy okręg przemysłowy w Polsce, najbardziej uprzemysłowiony obszar Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Branża turystyczna nie jest w tych okolicach szczególnie rozwinięta. Miasto nie ma zabytkowego charakteru, obiektów wybudowanych w poprzednich wiekach jest kilka. Niemniej poszukując miejsca na urlop w centralnej Polsce, w spokojnym otoczeniu natury, można wybrać jedno z tutejszych gospodarstw agroturystycznych. Gmina Stąporków to teren o dużej lesistości. Utworzone są w niej obecnie dwa rezerwaty przyrody nieożywionej „Skałki Piekło pod Niekłaniem” i „Gagaty Sołtykowskie” oraz rezerwat wodny „Górna Krasna”. Miasto leży nad rzeką Czarną Konecką i dopływającą do niej Młynówką. Wysokie walory przyrodnicze zachęcają do spędzania czasu na łonie przyrody. Przez gminę prowadzą piesze i rowerowe szlaki turystyczne. W Stąporkowie działa Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Dostępne są obiekty sportowe i rekreacyjne, odbywają się tu rozgrywki Miejskiej Ligi Futsalu, turnieje, mecze i wydarzenia kulturalne.

Rynek pracy, oferty pracy – Stąporków

Na jakich filarach opiera się dzisiejsza gospodarka regionu? Współcześnie obszar Stąporkowa objęty jest Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice”. Podstrefa Stąporków to 19,9483 ha terenów pod inwestycje, które można prowadzić na preferencyjnych warunkach, korzystając ze zwolnień i ulg podatkowych.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan z 30 czerwca 2020 r.) w mieście nie ma obecnie dużych pracodawców, zatrudniających tysiące pracowników. W sumie w Stąporkowie działa 594 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 518 w sektorze prywatnym. Sześciu największych pracodawców utrzymuje między 50 a 249 miejsc pracy. W 26 jednostkach zatrudnionych jest od 10 do 49 osób, a pozostałą grupę stanowią samozatrudnieni i podmioty liczące do 9 pracowników. Także na obszarze gminy nie ma większych przedsiębiorstw. W związku z tym w Stąporkowie oferty pracy można znaleźć w małych, bardzo często rodzinnych firmach lub średnich zakładach.

Najwięcej stąporkowskich podmiotów zarejestrowanych jest w sekcji handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów; wyłączając motocykle. Kolejne licznie wybierane obszary działalności: to budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa, działalność usługowa, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Woj. świętokrzyskie w maju 2020 r. miało wyższą niż średnia dla Polski (6,0%) stopę bezrobocia – 8,5%. Powiat konecki w tym okresie odznaczał się jeszcze większym bezrobociem – na poziomie 12,2%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Końskich zarejestrowanych było około 3,7 tys. osób. Walka z bezrobociem i aktywizacja zawodowa mieszkańców powiatu stanowi zatem ważne zadanie samorządu.

Informacji o zapotrzebowaniu na określone grupy zawodowe na rynku pracy – w skali ogólnopolskiej i lokalnej – dostarcza badanie Barometr zawodów, które co roku powstaje na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kto nie powinien mieć trudności ze znalezieniem pracy w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim? Zgodnie z Barometrem, największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branży metalurgicznej. Pracodawcy mają znaczne trudności ze znalezieniem monterów konstrukcji metalowych, pracowników przetwórstwa metali oraz spawacze.

Barierę bardzo często stanowi brak aktualnych uprawnień (w przypadku spawacza uprawnień MIG/MAG, TIG), czy trudne warunki, które odstraszają kandydatów. Warto podkreślić, że w powiecie zawodów deficytowych występuje więcej.

PUP Stąporków

Lokalny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Stąporkowie
Adres: ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 132a, 26-220 Stąporków
Telefon: (41) 374 03 90.

Szukaj pracy w mieście