Praca Lubliniec

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 328

Praca w Lublińcu

Lubliniec jest miastem w województwie śląskim, siedzibą powiatu lublinieckiego. Znajduje się w zachodniej części województwa, nieopodal dwóch dużych ośrodków gospodarczych regionu – Katowic i Częstochowy. Miejscowość rozciąga się przy tym w malowniczej okolicy, wśród lasów, rzek i jezior. Tereny zalesione znajdują się zarówno w granicach miasta, jak i wokół niego. Są to tzw. Lasy Lublinieckie, w których wyodrębniono Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą (na północny-wschód od miasta). 

Te dwa aspekty Lublińca – potencjał gospodarczy, w szczególności przemysłowy, charakterystyczny dla Śląska i walory naturalne, zachęcające do wypoczynku, i uprawiania na świeżym powietrzu – czynią to miejsce wyjątkowo interesującym i atrakcyjnym do życia. Jak zatem wyglądają możliwości znalezienia w Lublińcu pracy? Kto w szczególności powinien zwrócić uwagę na tę miejscowość, szukając pracy w województwie śląskim? Czytaj dalej i poznaj społeczno-gospodarcze warunki Lublińca i okolic. 

 

Lubliniec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubliniec znajduje się w historycznej krainie Górnego Śląska. Miasto zajmuje powierzchnię 89,36 kilometra kwadratowego. Cechuje go niska gęstość zaludnienia (269 osób na kilometr kwadratowy), szczególnie na tle silnie zurbanizowanej konurbacji górnośląskiej. Liczba mieszkańców Lublińca to około 24,5 tys. osób. 

Lubliniec (śląskie) jest siedzibą władz powiatu lublinieckiego. Prócz niego, w powiecie znajduje się jeszcze jedno miasto – Woźniki, a także gminy wiejskie – Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin i Pawonków. Powiat rozciąga się na powierzchni 822,25 kilometra kwadratowego i zamieszkuje go mniej więcej 76,5 tys. osób. 

Miasto Lubliniec stanowi węzeł komunikacyjny o znaczeniu lokalnym i ponadregionalnym. Obwodnicę miasta tworzą krzyżujące się tu drogi krajowe nr 11 i nr 46. Ta pierwsza jest ważną trasą wiodącą z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do Polski Centralnej i dalej biegnącą w kierunku Bałtyku (łączy między innymi Katowice, Poznań i Koszalin). Trasa nr 46 z kolei stanowi arterię komunikacyjną Polski Południowej, zapewniając połączenie pomiędzy np. Częstochową, Opolem i Kłodzkiem. Przez centrum Lublińca przebiega też droga wojewódzka nr 902. Miejscowość od Częstochowy dzieli odległość 39 kilometrów, od Katowic – 58 kilometrów, od Opola – 61 kilometrów. Niedaleko znajdują się też takie miejscowości jak Kluczbork, Strzelce Opolskie, Kłobuck i Tarnowskie Góry. 

Tablice rejestracyjne lublinieckich samochodów można rozpoznać po pierwszych literach: SLU. W miejscowości obowiązują kody pocztowe od 42-700 do 42-715. Numer kierunkowy do Lublińca to (+48) 34. 

Miejscowość pełni funkcje administracyjne i społeczno-oświatowe. Znajdują się tu Urząd Miejski w Lublińcu, Urząd Skarbowy, Dom Pomocy Społecznej. Dzieci oraz młodzież pobierają naukę w szkołach podstawowych, liceach, szkołach branżowych, dwóch szkołach muzycznych, Ośrodku dla Niesłyszących i Słabosłyszących, w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Zawodowego oraz innych placówkach. W mieście działa też Młodzieżowe Centrum Kariery, a na seniorów czeka Uniwersytet Trzeciego Wieku. 

Jest to miasto ze średniowieczną metryką, w którym do dziś można podziwiać zabytki (większość w obrębie Starego Miasta, między innymi przy Małym i Dużym Rynku). JakiE znajdziemy w Lublińcu atrakcje? Warto zwrócić uwagę na tutejszy zamek (obecnie znajdują się w nim restauracja, SPA), kościół św. Mikołaja, kościół św. Anny.

Miejscowość stanowi doskonały punkt wypadowy do pieszych i rowerowych wycieczek. Początek ma tutaj kilka szlaków turystyczno-krajoznawczych, np. rowerowe: Szlak Powstańców Śląskich, Szlak Papieski, Szlak Józefa Lompy i inne. W Lublińcu zawsze dzieje się coś ciekawego – odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, festiwale, koncerty, jak czerwcowe Dni Lublińca, festiwal rowerowy, maraton itp. Warsztaty, zajęcia dla dzieci czy spotkania autorskie organizują między innymi Miejski Dom Kultury Lubliniec i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. 

Rynek pracy, oferty pracy – Lubliniec

Miejscowość obejmuje Podstrefa Gliwicka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na przedsiębiorców czekają działki przystosowane do prowadzenia działalności, ulgi podatkowe i inne udogodnienia. Jest to obszar o bardzo dużym potencjale inwestycyjnym, w którym kapitał już zainwestowało wiele firm polskich i zagranicznych. 

Do ważnych pracodawców w Lublińcu należą producent wykładzin, fabryka opakowań,  producent transformatorów i innych urządzeń przeznaczonych dla energetyki, wytwórca środków higieny osobistej, producent elementów z tworzyw sztucznych dla budownictwa. 

W REGON (stan w sierpniu 2020 r.) zarejestrowanych jest 2539 podmiotów gospodarki narodowej z Lublińca, przy czym:

 • 4 to duże jednostki (250-999 pracowników),
 • 25 stanowią średnie podmioty (50-249 pracowników), 
 • 98 są podmiotami małej wielkości (10-49 pracowników), 
 • 2412 to mikrojednostki (0-9 pracowników). 

Jeśli chodzi o rodzaje prowadzonej przez lublinieckie podmioty gospodarki działalności, procentowo najwięcej jest:

 • jednostek handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów – 20,7%, 
 • firm budowlanych – 15,6%, 
 • zakładów przemysłowych – 9,5%.

Czy trudno znaleźć w Lublińcu pracę dodatkową lub stały etat? Ważnym wskaźnikiem rynku pracy jest stopa bezrobocia – a ta w powiecie lublinieckim należy do niskich w porównaniu ze średnią ogólnopolską, ale zarazem przewyższa średnią wojewódzką. 

Stopa bezrobocia wg GUS (sierpień 2020 r.):

 • powiat lubliniecki – 5,9%, 
 • woj. śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%.

PUP Lubliniec

W znalezieniu zatrudnienia pomaga urząd pracy Lubliniec:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Lublińcu
  Adres: ul. Jana III Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec
  Telefon: 34 356 24 64

Szukaj pracy w mieście