Praca Zator

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 243

Praca w Zatorze

Zator – nieduże miasto w południowej części kraju, w województwie małopolskim, powiecie oświęcimskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny – siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Zator. 

Miasteczko cechuje bardzo długa historia, sięgająca XII wieku. Pamiątką po niej są tutejsze zabytki, w tym również średniowieczne. W Zatorze ciekawych miejsc nie brakuje – to właśnie tutaj znajduje się największy w Polsce park rozrywki.

Miejscowość stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Kto ma największe szanse na znalezienie w Zatorze i okolicy pracy? Poznaj profil społeczno-gospodarczy tego ciekawego miasta województwa małopolskiego. 

Zator – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto Zator liczy 3,7 tys. mieszkańców. Obejmuje powierzchnię 11,52 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia nie należy w miasteczku do wysokich, wynosi nieco ponad 318 osób na kilometr kwadratowy. 

Miejscowość jest zlokalizowana na wschód od Oświęcimia – od siedziby władz powiatu dzieli ją około 19 kilometrów. Niedaleko z Zatoru do Wadowic – 15 kilometrów, a także Andrychowa – 20 kilometrów, Alwerni – 15 kilometrów czy Chrzanowa – 22 kilometry. Żeby dostać się z Zatoru do stolicy Małopolski – Krakowa, trzeba pokonać trasę o długości około 47 kilometrów. 

Zator stanowi przy tym ważny węzeł komunikacyjny w regionie. W mieście początek bierze droga krajowa nr 28, wiodąca w kierunku Wadowic. Trasa ta łączy się z drogą krajową nr 44 (zapewniającą połączenie między konurbacją górnośląską z Krakowem). Zator przecina także droga wojewódzka nr 781, gęsta jest tu sieć dróg gminnych i powiatowych. 

Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa zapewnia szybkie połączenia między okolicznymi miejscowościami. Ma to znaczenie między innymi w kontekście rynku pracy – część mieszkańców Zatoru zatrudnia się poza miejscem zamieszkania.

Zator jest celem turystycznym – osoby z całego kraju przyciąga park rozrywki. W miasteczku do zobaczenia są także takie zabytki jak XV-wieczny zamek czy kościół św. Wojciecha i św. Jerzego z XIV wieku. Niemniej nie jest to miejscowość typowo turystyczna, a jej profil gospodarczy cechuje znaczne zróżnicowanie. Dominuje tutaj drobna przedsiębiorczość. 

Taki stan gospodarki obrazuje rejestr REGON (sierpień 2020 r.). Zgodnie z nim w miejscowości Zator funkcjonują łącznie 434 podmioty gospodarki narodowej, w gminie – 856. W miasteczku działają wyłącznie małe lub mikrojednostki, na terenie gminy jest jeden podmiot zatrudniający od 50 do 249 pracowników. 

Jeśli chodzi o dziedziny działalności, najwięcej zatorskich podmiotów zajmuje się handlem hurtowym, detalicznym lub naprawą pojazdów (94). Relatywnie sporo jest też przedsiębiorstw budowlanych (63), z branży przetwórstwa przemysłowego (42) oraz jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową lub techniczną (40). 

Rynek pracy, oferty pracy – Zator 

Jak widać, możliwości znalezienia zatrudnienia w samym miasteczku są dość ograniczone – z uwagi na niewielką liczbę tutejszych firm i innych podmiotów. Szansę na etat zwiększa poszerzenie poszukiwań również o okoliczne miejscowości.

W całym powiecie oświęcimskim stopa bezrobocia jest nieco wyższa od średniej krajowej. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. wyniosła 6,7%. W tym samym czasie dla całej Polski zanotowano wartość wskaźnika na poziomie 6,1%. 

Kto zatem może bez trudu znaleźć w okolicach Zatoru pracę? Odpowiedzi na to pytanie częściowo udziela Barometr zawodów, badanie wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pokazuje ono, że w 2020 r. w powiecie oświęcimskim notuje się duży deficyt lekarzy. Ponadto braki kadrowe dotyczą 22 grup profesji. 

Oferty czekają na przedstawicieli branż:

  • budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, monterów konstrukcji metalowych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie;
  • transportowej – kierowców autobusów, magazynierów, maszynistów, kierowców samochodów ciężarowych;
  • motoryzacyjnej i produkcji przemysłowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, robotników obróbki drewna i stolarzy;
  • gastronomicznej – piekarzy, szefów kuchni;
  • opieki zdrowotnej – fizjoterapeutów i masażystów, pielęgniarki i położne.

Z drugiej strony w mieście Zator i innych miejscowościach powiatu ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć kłopot: 

  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy; 
  • pracownicy administracyjni i biurowi;
  • pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej; 
  • prawnicy;
  • rolnicy i hodowcy.