Praca Ścinawa Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 16

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Ścinawie

Ścinawa to małe miasteczko znajdujące się w obrębie powiatu lubińskiego (województwo dolnośląskie). Leży nad rzekami Odrą oraz Zimnicą. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Ścinawa. Miejscowość cechuje długa historia – prawa miejskie otrzymała już w połowie XIII wieku. Współcześnie rozwija się jako ośrodek przemysłowy, handlowy, usługowy i turystyczny o znaczeniu lokalnym. Kto ma największą szansę znaleźć w Ścinawie pracę? Czy warto się tu osiedlić? Oto podstawowe informacje na temat miasta.

Liczba mieszkańców Ścinawy (woj. dolnośląskie) wynosi około 5,5 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miasteczko rozciąga się na powierzchni 13,54 kilometrów kwadratowych. Tutejsze samochody rejestrowane są z początkowymi literami DLU, numer kierunkowy to z kolei 76.

Ścinawy na mapie Polski należy szukać na wschód od stolicy powiatu – Lubina. Centra obu miast dzieli dystans 16,5 kilometrów. Inne większe miejscowości w okolicy to Polkowice (odległość około 32,5 kilometrów), Prochowice (oddalone o 19,6 kilometrów), Głogów (miasta dzieli około 50 kilometrów), Legnica (41,3 kilometrów) czy stolica województwa – Wrocław (w odległości 64,8 kilometrów). We Wrocławiu-Strachowicach znajduje się też najbliższy międzynarodowy port lotniczy.

Miasto cechuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, zapewniająca szybkie połączenia na poziomie lokalnym i ponadlokalnym. To ważny atut, z jednej strony zachęcający do inwestowania w okolicy, z drugiej poszerzający rynek pracy i umożliwiający mieszkańcom Ścinawy zatrudnienie w pobliskich miejscowościach. Przez Ścinawę przebiega droga krajowa nr 36 (łącząca np. Lubin i Ostrów Wielkopolski), a także kilka dróg wojewódzkich – nr 292, nr 340 i nr 372.

Jak wygląda sytuacja gospodarcza tych okolic? W miasteczku funkcjonują różnorodne firmy – do ważnych pracodawców należą na przykład przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, kamieniarskiej oraz działające w ramach Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w samym miasteczku prowadzą działalność 554 podmioty gospodarki narodowej, a w gminie miejsko-wiejskiej jest ich łącznie 806. 13 na terenie miasta i razem 17 w gminie to podmioty małe, zatrudniające od 10 do 49 osób. Tylko 3 (wszystkie w obrębie miasta Ścinawa) deklaruje kadrę rzędu 50-249 pracowników. Nie znajdziemy tu dużych firm. Najwięcej jest mikropodmiotów, czyli osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudniających do 9 osób.

W Ścinawie oferty pracy kierowane są do przedstawicieli różnych zawodów. Zapotrzebowanie na pracowników oddaje prognoza Barometr zawodów, wykonywana każdego roku na zlecenie resortu pracy. Pokazuje ona, że pracodawcy z powiatu lubińskiego mają największe trudności z zapełnieniem etatów w branży budowlanej.

Propozycje zatrudnienia czekają na przykład na brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych i innych specjalistów z różnego rodzaju kwalifikacjami, ale też robotników budowlanych do prac prostych. Notuje się tu również wyraźny deficyt kierowców ciężarówek oraz kucharzy. Nieco mniejsze luki kadrowe dotyczą pracowników budżetówki (nauczycieli, pracowników służb mundurowych czy opieki zdrowotnej). Za mało jest chętnych do pracy i spełniających wymagania geodetów, grafików komputerowych czy szefów kuchni. W okolicy można znaleźć też pracę w charakterze sprzedawcy, kelnera czy barmana. Możliwości są zatem różnorodne.

Jednocześnie sytuacja na lokalnym rynku pracy jest dobra. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie podaje, że w czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie lubińskim wynosiła 5,2%. Jest to wynik o wiele lepszy od średniej krajowej dla tego samego okresu – 6,1%, a także wojewódzkiej – 5,6%.

W Ścinawie można zatem rozwijać się zawodowo, a o zatrudnienie w samym miasteczku lub okolicy w przypadku wielu specjalistów – nie tak trudno. Jednocześnie miejscowość sprawia pozytywne wrażenie i zachęca do osiedlenia się. Znajdziemy tu wiele ciekawych zabytków, jak ruiny XV-wiecznego zamku, monumentalny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy XV-wieczna wieża ratuszowa. W miejscowości można przyjemnie spędzać czas wolny, korzystając z infrastruktury sportowej lub oferty kulturalnej. Tę ostatnią zapewniają działające tu Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, a także miejska biblioteka. Mieszkańcy należą do klubów sportowych, zespołów muzycznych i innych stowarzyszeń. Kulturalną wizytówką Ścinawy jest Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej z wieloletnią historią.