Praca Wołów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 373

Praca w Wołowie

Wołów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wołów jest miastem zlokalizowanym w południowo-zachodniej części kraju. Administracyjnie przynależy do województwa dolnośląskiego, stanowi siedzibę władz powiatu wołowskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Wołów. Miasteczko stanowi ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat miasta. Sprawdź, jakie są w Wołowie atrakcje, zapotrzebowanie rynku pracy i możliwości rozwoju zawodowego.

Liczba mieszkańców Wołowa wynosi około 12,4 tys. osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Z kolei powierzchnia miasta to 18,54 kilometry kwadratowe. By dodzwonić się do Wołowa, trzeba wybrać numer kierunkowy 71. Przesyłki do miasta adresuje się z kodem pocztowym 56-100. Z kolei numery rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od liter DWL.

Wołów (dolnośląskie) z regionem łączy sieć dróg lokalnych. Miasteczko znajduje się także przy drodze wojewódzkiej nr 340 (relacja Oleśnica-Ścinawa). Ze wszystkich stron miejscowość otaczają trasy o znaczeniu ogólnopolskim i europejskim. Na północy ciągnie się droga krajowa 36, na południu droga krajowa nr 94 – obie na zachodzie łączą z drogą ekspresową S3. Z kolei na wschód od Wołowa rozciąga się trasa ekspresowa S5.

Miejscowość zlokalizowana jest jednocześnie pomiędzy większymi ośrodkami gospodarczymi, które wpływają na jej rozwój gospodarczy i poszerzają rynek pracy. Wołów dzieli od stolicy województwa – Wrocławia – odległość około 45 kilometrów. By dostać się z miasteczka do Lubina, trzeba pokonać mniej więcej 36 kilometrów, do Rawicza – 45 kilometrów, a do Trzebnicy – 32 kilometry. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy zlokalizowany jest we Wrocławiu-Strachowicach. Od Wołowa dzieli go dystans 36 kilometrów.

Historia Wołowa jest bardzo długa i ciekawa. Miejscowość otrzymała prawa miejskie już pod koniec XIII wieku. Do dziś można podziwiać tu wiele wspaniałych zabytków. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany jest cały historyczny ośrodek miasteczka. Zachwycają wąskie, brukowane uliczki Starówki z wieloma zabytkowymi kamienicami czy na przykład Budynkiem Wagi przy rynku. Wzrok przykuwa zlokalizowany w Wołowie zamek piastowski, w którym obecnie rezyduje starostwo powiatu. Do największych atrakcji Wołowa należą też monumentalne budowle sakralne – XVIII-wieczny czy barokowy kościół pw. św. Karola Boromeusza, pochodzący z XV wieku kościół św. Wawrzyńca. Zachowały się też fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Mimo licznych atrakcji Wołowa i okolic nie jest to jednak typowa miejscowość turystyczna.

Rynek pracy, oferty pracy – Wołów

Profil gospodarczy miasta wyznacza w dużej mierze działalność przemysłowa, a także związana z handlem i usługami. Wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach, na przykład w dużych zakładach chemicznych w sąsiednim Brzegu Dolnym (należącym do powiatu wołowskiego). Nie oznacza to jednak, że w samym Wołowie nie ma dużych firm.

Zgodnie z rejestrem REGON (czerwiec 2020 r.) na terenie miejscowości działają 1493 podmioty gospodarki narodowej. W gminie jest ich 2189. W Wołowie znajdziemy 2 (w obrębie gminy 3) przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 999 osób. Tych średniej wielkości, z kadrą rzędu 50-249 pracowników, jest w mieście 13 (w gminie 14). Pozostałe podmioty to małe i mikroprzedsiębiorstwa.

Do kogo zatem kierowane są najczęściej w okolicy Wołowa oferty pracy? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza prognoza wykonywana na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Zgodnie z nią w powiecie wołowskim w 2020 r. największy deficyt dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Niemniej zapotrzebowanie okolicznych pracodawców jest różnorodne. Z uwagi na liczną reprezentację firm zajmujących się produkcją przemysłową, brakuje na przykład chętnych do pracy i mających kwalifikacje elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników maszyn i urządzeń, operatorów maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników ds. jakości, pracowników fizyczni w produkcji i pracach prostych czy robotników obróbki skóry. Niemniej luki kadrowe zauważalne są też w budownictwie, firmach transportowych, a także w budżetówce.

Możliwości znalezienia pracy odpowiadającej zainteresowaniom i kwalifikacjom są tu dość spore. Mimo to walka z wysokim bezrobociem wciąż stanowi jedno z ważniejszych wyzwań władz powiatu wołowskiego. Jak informuje zlokalizowany w Wołowie PUP, stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 11,8%, co jest wartością znacznie przewyższającą średnią dla kraju z tym samym okresie – 6,1%.

PUP Wołów

Adres: pl. Piastowski 2, 56-100 Wołów
E-mail: sekretariat@pupwolow.pl; wrwo@praca.gov.pl
Telefon: (71) 389 10 92, (71) 389 48 10

Szukaj pracy w mieście