Praca Lubniewice

Najnowsze oferty pracy: 419

Praca w Lubniewicach

Lubniewice to miasteczko w zachodniej części kraju, należące do województwa lubuskiego i powiatu sulęcińskiego. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny – siedzibę miejsko-wiejskiej gminy. 

Zabytki miasta Lubniewice

Okolica zachęca do uprawiania sportu i rekreacji na łonie natury. Wiodą tędy piesze i rowerowe szlaki turystyczne, można uprawiać kajakarstwo, żeglarstwo, korzystać z tutejszych plaż i kąpielisk. Na przyjezdnych czekają hotele, pensjonaty, rozwija się też w Lubniewicach agroturystyka.

Miasteczko bez wątpienia warto odwiedzić w celach wypoczynkowych. Jakie z kolei stwarza możliwości rozwoju zawodowego? Czy trudno o znalezienie w Lubniewicach pracy? Oto kilka podstawowych społeczno-gospodarczych informacji na temat tego miasta. 

Lubniewice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubniewice to małe miasto, i pod względem populacji, i jeśli chodzi o zajmowany obszar. Liczba mieszkańców wynosi około 2 tys. osób, a jego powierzchnia 12,11 kilometra kwadratowego. Chcąc dodzwonić się do Lubniewic, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 95. Przesyłki adresowane są z kodem pocztowym 69-210. Z kolei lubniewickie samochody mają oznaczenie FSU na tablicach rejestracyjnych. 

Lubniewice są jednym z trzech miast powiatu sulęcińskiego, obok Sulęcina (siedziby starostwa powiatowego) i Torzymia. Dystans między Lubniewicami a Sulęcinem wynosi 15 kilometrów, a żeby dostać się do Torzymia, trzeba pokonać około 31 kilometrów. 

Z Lubniewic stosunkowo blisko także na przykład do Kostrzyna nad Odrą (odległość wynosi 51 kilometrów), Świebodzina (44 kilometrów), Strzelców Krajeńskich (53 kilometry). 

Na infrastrukturę transportową miasta składają się droga wojewódzka nr 136 i drogi lokalne. Miejscowość otaczają trasy krajowe – DK 22 na północy, S3 na wschodzie, DK 92 i A2 na południu.

Lubniewice leżą nad kilkoma jeziorami – największe z nich to Lubniewsko (tuż za granicami miasta), Lubiąż i Krajnik. Przez miejscowość przepływa rzeka Lubniewka. Okolica jest malownicza, w znacznym stopniu zalesiona, choć w granicach gminy znajdują się też pola uprawne. 

Samo miasto także jest atrakcyjne. Po wielowiekowej historii pozostało kilka ciekawych zabytków, w tym rozległy zespół pałacowy, na który składają się dwa pałace (zwane także starym i nowym zamkiem) oraz park. Warto zwiedzić gotycki kościół w Lubniewicach (parafia pw. Matki Bożej Różańcowej), pospacerować po starym mieście. Życie kulturalne w miasteczku organizują takie instytucje jak Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą", Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lubniewice. Do ciekawostek miasta należy Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej, w którym organizowany jest Festiwal Michaliny Wisłockiej (warto dodać, że lubniewicki zamek został też wykorzystany w filmie biograficznym o badacze). W Lubniewicach odbywają się również inne wydarzenia, np. zawody wędkarskie, Święto Sandacza. 

W Lubniewicach rozwijane są turystyka i agroturystyka, a także handel i usługi. Zakładów przemysłowych jest niewiele, niemniej w mieście funkcjonują np. producenci systemów nawierzchni kolejowych, zbiorników betonowych, opakowań, rolet i żaluzji, lamp. Działają firmy budowlane, część mieszkańców utrzymuje się także z rolnictwa. 

Zgodnie z REGON (stan na koniec grudnia 2020 r.) w Lubniewicach funkcjonuje 251 podmiotów gospodarki narodowej. Gospodarka miasta opiera się na drobnej przedsiębiorczości – nie ma tu ani dużych, ani średniej wielkości firm. Małych podmiotów gospodarki, zatrudniających 10-49 pracowników, jest 6 – 4 z sektora publicznego i 2 prywatne przedsiębiorstwa. Pozostałe 245 to mikropodmioty tworzące maksymalnie 9 miejsc pracy – 13 z nich działają w sektorze budżetowym, 232 w prywatnym.

 Rynek pracy, oferty pracy – Lubniewice

Stopa bezrobocia w powiecie sulęcińskim w grudniu 2020 r. wyniosła 6,6% (źródło:GUS). Była zatem nieznacznie wyższa od wskaźników dla woj. lubuskiego (6,2%) i Polski (6,2%). 

Szukający etatu, szkoleń, stażów czy innych form wsparcia zawodowego mieszkańcy Lubniewic mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie.

  • PUP Sulęcin
    Adres: ul. Lipowa 18B, 69-200 Sulęcin
    Telefon: 95 755 36 44

W grudniu 2020 r. w rejestrze urzędu figurowało około 800 osób. 

Pomocą w czasie rozglądania się za pracą w Lubniewicach i powiecie sulęcińskim może być badanie Barometr zawodów, ukazujące zapotrzebowanie na rynku pracy w poszczególnych częściach kraju i w skali ogólnopolskiej. Przykładowo w 2021 r. w powiecie sulęcińskim zanotowano kilkadziesiąt profesji deficytowych z takich branż jak budownictwo, motoryzacja, edukacja, gastronomia, transport i innych. Wskazano także duży deficyt pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych. 

Szukaj pracy w mieście