Praca Witnica Najnowsze oferty pracy: 6

Praca LUBUSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Witnicy

Witnica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Witnica to jedno z dwóch miast powiatu gorzowskiego, obok Kostrzyna nad Odrą. Siedzibą starostwa powiatowego jest Gorzów Wielkopolski – nie należy on jednak do powiatu gorzowskiego, ale tworzy oddzielną jednostkę administracyjną. 

Siedziby władz samorządowych:

  • Urząd Miasta i Gminy Witnica
    Adres: ul. Krajowej Rady Narodowej 6, 66-460 Witnica
    Telefon: 95 721 64 40
  • Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wielkopolskim
    Adres: ul. Pankiewicza 5/7, 66-400 Gorzów Wielkopolski
    Telefon: 95 733 04 00

Odległość między Witnicą a stolicą powiatu wynosi 25 kilometrów, do Kostrzyna nad Odrą jest z kolei 20 kilometrów. Niedaleko Witnicy leżą także takie miejscowości jak Dębno (dystans 21 kilometrów), Myślibórz (trasa samochodowa ma 39 kilometrów), Mieszkowice (41 kilometrów).

Infrastrukturę transportową Witnicy tworzą droga wojewódzka nr 132 oraz trasy gminne i powiatowe. Miejscowość otaczają też drogi krajowe – nr 22, 23, 31, droga ekspresowa S3. 

Liczba mieszkańców miasta Witnica wynosi 6,7 tys. osób. Gminę wiejsko-miejską zamieszkuje łącznie 13 tys. osób. Powierzchnia miasta to 8,24 kilometra kwadratowego, a gminy – 278,25 kilometra kwadratowego. 

Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 95 i oznaczenie rejestracji pojazdów FGW. Kodem pocztowym właściwym dla miasteczka jest 66-460. 

Dzieje Witnicy sięgają średniowiecza, ale prawa miejskie uzyskała dopiero w 1935 roku. Tutejsze zabytki w większości pochodzą z XIX i początków XX wieku. Warto zwrócić uwagę na zespół młyna wodnego (szachulcowy młyn i budynki gospodarcze), zabytkowy budynek tutejszego browaru, znajdujące się w Witnicy kościoły – pw. MB Nieustającej Pomocy, pw. Świętego Krzyża (obecnie obie stanowią siedziby parafii rzymskotalickich). 

Unikatową atrakcją Witnicy jest Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji. Można w nim zobaczyć między innymi trzymasztowy pomnik upamiętniający ważne wydarzenia w dziejach miasta, lokomotywę wąskotorową, fragment Muru Berlińskiego, wagę zbożową z Państwowych Zakładów Zbożowych w Witnicy, liczne słupy graniczne, kamienie milowe i inne obiekty. W miasteczku działają także Muzeum Chwały Oręża Polskiego, Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna.

Rynek pracy, oferty pracy – Witnica

Witnica to największy w gminie ośrodek handlowo-usługowy. Miasto stanowi także centrum przemysłowe, a tutejsi przedsiębiorcy mogą korzystać z infrastruktury i udogodnień Witnickiej Strefy Przemysłowej. W strefie działają między innymi producenci opakowań, elementów przemysłu samochodowego, urządzeń do ferm drobiarskich, papierów higienicznych, fasad i okien aluminiowych, przedsiębiorstwa z branży transportowej, supermarket, firma z branży energetycznej i inne jednostki. Warto wspomnieć, że Witnicka Strefa Przemysłowa została dwukrotnie wyróżniona tytułem „Grunt na medal” przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (źródło: Witnica.pl). 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na koniec stycznia 2021 r.) w mieście Witnica funkcjonuje łącznie 781 podmiotów gospodarki narodowej – 755 mikro (0-9 miejsc pracy), 20 małych (10-49 miejsc pracy) i 6 średnich (50-249 miejsc pracy). Z kolei na obszarze wiejskim gminy są 603 podmioty gospodarki narodowej – 587 mikro, 15 małych i 1 średni. 

Czy trudno o pracę w tej części Lubuskiego? Stopa bezrobocia w powiecie gorzowskim jest niska – w styczniu 2021 r. była na poziomie 5,5% (dla porównania w woj. lubuskim i w Polsce – 6,5%, źródło: GUS). To dobry prognostyk dla osób szukających w pobliżu Witnicy pracy. 

Oceniając swoje szanse na zatrudnienie, warto wziąć pod uwagę wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2021 r. w powiecie gorzowskim notuje się deficyt aż 105 grup zawodowych z różnych branż, np. IT, transportu, gastronomii, motoryzacji, branży drzewno-meblowej, branży maszynowej, oświaty, kultury. 

Z kolei na liście zawodów nadwyżkowych znajduje się tylko jedna pozycja. Ze znalezieniem etatu mogą mieć trudności pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. 

PUP Witnica

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim, Filia Witnica
Adres: ul. Kosynierów Mirosławskich 1,66-460 Witnica
E-mail: zigowi@praca.gov.pl
Telefon: (095) 7515-032